11 новаторських пропозицій, які можуть зіпсувати футбол

25 січня 01:08
Переглядів: 464
Арбітр

У вівторок Жером Шампань, який сьогодні оголосив про намір балотуватися на пост президента, запропонував помаранчеві картки і переміщати м'яч, якщо капітан команди активно протестує проти рішення судді. Ми вирішили згадати й інші подібні проекти.

Нагадаємо, колишній заступник генерального секретаря ФІФА хоче трохи змінити правила. На його думку, "тільки капітан команди міг спілкуватися з рефері Якщо він буде агресивно протестувати проти рішення, то можна зробити, як в регбі - пересунути м'яч на 9 метрів вперед". Також він вважає, що "необхідно ввести помаранчеві картки. Їх показуватимуть за фол, який не дотягує до вилучення, але буде останнім попередженням".

Ми вирішили пригадати деякі інші пропозиції про зміну футбольних правил, які можуть зіпсувати нашу улюблену гру.

Скасування жовтих карток

Мішель Платіні, ставши президентом УЄФА, вже встиг накоїти багато чого. Для початку він зайнявся організаційними питаннями. Переробив відбір до Ліги чемпіонів, завдяки чому в турнірі тепер постійно грають відверто слабкі команди. Проведення Євро - 2020 теж викликає багато запитань. Француз вже поліз міняти і правила гри. І якщо четвертий і п'ятий суддя, загалом-то, не заважають (хоча і толку від них немає), то ось пропозиція скасувати картки здається абсолютним маразмом. Варто цій ідеї прикинутися в життя, як метою гри стане заробити максимум фолів. Симулянти, від яких вже нудить, будуть затребувані як ніколи. А ціна суддівської помилки стане ще вище. Адже в разі реалізації ідеї Платіні кожне вилучення гравця на 10-15 хвилин може стати фатальним. Загалом, залишається сподіватися, що далі слів ця ініціатива нікуди не зайде.

Введення додаткових карток

Жером Шампань не перший запропонував змінити правило щодо карток у футболі. Раніше вже були ідеї про введення додаткових покарань. Наприклад, Пьерлужджі Колліна пропонував допустити можливість пред'явлення помаранчевої картки. У цьому випадку гравець б вилучався б не до кінця зустрічі, а на певний час. Італієць вважає, що є фоли, за які пред'являти жовті картонки надто поблажливо, а червоні - занадто жорстко.  До речі, подекуди ця ідея реалізована. Наприклад, у Ватикані. Ця держава не входить до ФІФА і має право проводити свої змагання по альтернативних правилах. Так от, там є блакитна картка. Вона показується, наприклад, за лихослів'я. Гравець, що отримав її, вилучається з поля на певний час, а потім повертається. До речі, португальці пропонували ввести покарання за нестриману мову і в правила ФІФА.

Скасування офсайду

Відзначимо, що маячні ідеї щодо правил деколи народжуються і в самих важливих футбольних головах. Так, наприклад, в 2010-му році президент ФІФА Зепп Блаттер подумував про ... скасування офсайду. Ох, Філіппо Індзагі, почувши це, напевно, радісно посміхнувся. Мотивація Блаттера, в цілому, зводилася до того, що положення "поза грою" часто фіксується неправильно і грає визначальну роль на результат. А раз безпомилково з офсайдами розібратися не виходить, то навіщо вони потрібні? Так і уявляється апокаліптична картина з новою роллю якогось нападника, який просто стоїть в чужій штрафній, не виходячи з неї, і чекає м'яч (Бербатов тут же стане бажаним нападаючим). На щастя, далі слів і чуток, справа не зайшла.

Збільшити ворота

Блаттер взагалі мастак по дивним пропозиціям. Коли чемпіонат світу 2002-го року проходив у малорезультативній боротьбі, він висловив міркування ... збільшити ворота. Мабуть, саке в Японії був міцненька. Воротарі і так фізично не завжди встигають дотягнутися до м'яча, посланого зі штрафного або пенальті, а тут би це просто був розстріл. А може треба зробити ворота, як в американському футболі? Без поперечини. От сміхота - то буде, а "Спартак" тоді в спішному темпі поверне Баранова і Баженова. Вони відразу стануть світовими зірками футболу. На щастя, поступово на тому мундіалі збірні раззабивался, а Блаттер забув про свою "геніальну" ідею.

Додатковий гравець, якщо різниця досягла "-4"

Свого часу неабияк повеселила норвезька федерація футболу. Складно сказати, що вживали їх чиновники, які пропонували різні нововведення. Наприклад, вони пропонували достроково закінчувати матчі, в яких різниця рахунки досягала шести голів. Але це ще квіточки. Норвежці запропонували дозволити випускати дванадцятого гравця у разі, якщо одна команда вигравала б у другої з різницею в чотири м'ячі. Звичайно, наявність зайвого гравця навряд чи б дозволила серйозно змінити хід зустрічі. Але сама по собі пропозиція здається дикою. Уявіть: півфінал Ліги чемпіонів, "Баварія" забиває четвертий гол у ворота "Барселони", і Віланова спішно випускає когось рятувати вітчизну. А тренерська школа в Коверчано стала б пильно вивчати різні тактики 4-4-3 або 4-2-2-2-1, а то і 3-2-3-1-2. А Моуріньо, напевно, б у якійсь зустрічі попросив своїх захисників до 5-ої хвилин забити у свої ворота чотири голи, а потім у більшості намагався б вирвати перемогу. Ясно, що і команді, яка б вела з різницею в три м'ячі, забивати четвертий просто не було б сенсу.

Ввести тайм-аути

До речі, про Моуріньо. Португальський фахівець пропонував ввести у футболі тайм-аути, як є у хокеї чи баскетболі. Залишається лише припускати, як той же португалець ними зловживав би у важливих зустрічах, збиваючи темп суперника. У будь-якому випадку це пропозиція виглядає дивним, враховуючи, що у футболі "брудний" час. Так що, як ці тайм-аути вважати, неясно. Та й взагалі не дуже ясно, адже підказувати своїм гравцям можна і так завжди. Або Моурінью хотів таким чином давати своїй команді підказки на стандарти наприкінці зустрічі? У кожному разі, ця пропозиція також залишилася лише словами.

Булліти замість пенальті

Найстрашніше, що це правило було навіть реалізовано. Правда, американці назвали це шот-аутами. Ідея ця виникла в кінці 60-их в американській лізі під назвою насл. Це взагалі було мало схоже на футбол. Час був "чистим", офсайдів, до речі, не було, а аути вводилися ногами. МЛС все ж вирішила грати за футбольними правилами. Однак на випадок нічиєї в основний час призначалися все ж ... буліти або шот-аути. Загалом, неважливо як цей жах називався. Футболіст починав ведення м'яча з позначки в 35 ярдів (близько 31 метра) і мав в запасі 5 секунд, щоб забити. На щастя, ліга визнала цю затію дурістю і скасувала це нововведення.

Нараховувати очки за голи

А це вже задумка Арсена Венгера. На його думку, щоб футбол став більш видовищним, переможець матчу повинен отримувати очки не тільки за саму вікторію, а й за кількість голів. Інтрига була б, звичайно, дикою. Адже в кожному турі чемпіонату команди мінялися б з такою швидкістю місцями в таблиці, що встежити було б нереально. А "Баварія", наприклад, могла б собі поставити мету виграти Бундеслігу з дворазовою очковою перевагою над найближчим конкурентом. Звичайно, Венгер правий, що треба стимулювати команди йти вперед, атакувати і забивати. Але пропозиція француза все ж схожа на божевілля. На щастя, і вона реалізована не була.

Бити серію пенальті до овертайму

Після чемпіонату Європи 1996-го року велася дискусія про скасування правила "золотого гола". Пропозицій було маса. У тому числі, з'явилася думка проводити серію післяматчевих пенальті до додаткового часу. При цьому вона грала б роль лише в разі, якщо додаткові тридцять хвилин завершилися б нічиєю. Логіка авторів цієї фантазії полягала в тому, що команда, яка програла цю дострокову серію, змушена була б в додатковий час йти в атаку. Крім того, вболівальники, які люблять серії пенальті, зуміли б частіше ними насолоджуватися. До речі, проект з цим правилом серйозно обговорювалося напередодні Євро-2000. Він був розісланий по федераціях. Однак, як ми бачимо, прийнятий не був.

Дозволити в одній команді грати чоловікам і жінкам

Взагалі дивно, що про таке нововведення не волають феміністки. Ось же вона рівноправність: змагатися у спорті на рівних чоловікам і жінкам. Справа в тому, що за правилами чоловікам не можна було грати за жіночі команди, а ось дзеркальної норми не існувало. Природно, цього не відбувалося. Але в 2003-му році у президента "Перуджі" Лучано Гаучі така ідея виникла. У свій клуб він запросив двох футболісток збірної Швеції Ханну Юнгберг і Вікторію Свенссон. На щастя, представниці Скандинавії відкинули цю пропозицію. Навіть не хочеться уявляти собі, що в командах нарівні будуть і жінки, і чоловіки.

Зменшення складу в овертаймі

Приголомшливу ідею пропонував Луї ван Галь. Він хотів скасувати післяматчеві пенальті. Голландський фахівець вважає, що треба грати до переможного кінця, але з однієї маленько. деталью. Кожні п'ять хвилин овертайму, від команд, поле повинен був залишати один гравець. Таким чином, до 115- ої хвилини на полі залишилося б по шість футболістів. Сам ван Галь назвав цю думку "гладіаторським боєм". На його думку, в разі реалізації цієї ідеї, в овертаймі була б битва тактичної думки.