1944 рік. "Матч смерті" у Львові

02 березня 08:42
Переглядів: 1170
авангард історія

Казімєж Гурський - легендарний тренер, під керівництвом якого збірна Польщі домоглася найвищих успіхів у своїй історії. Потім цей фахівець зароюляв гроші в Греції, де, як загальновідомо, все є, тренував варшавську «Легію». Коли ж здоров'я почало потихеньку здавати і його внутрішній тиск під час матчів своїх підопічних зашкалював, Гурський перейшов на адміністративну роботу в польській федерації футболу.

01

Тренер збірної Польщі 1970 - 1976 рр. Казімєж Гурський.

Але великий тренер зовсім не збирався просто протирати штани в високопоставленому кріслі свого особистого кабінету. Саме тоді, в перервах між перекурами, він написав книгу про свій шлях у футболі, як гравця, так і тренера. Ми, вболівальники, з цікавістю відкриваємо її, пробігаємо очима по сторінках і що ж дізнаємося? Виявляється, в роки окупації Львова молодий Гурський на пару з досвідченим Міхалом Матіясом, «зіркою» збірної Польщі, а після її розділу та київського «Динамо», брали участь у матчі місцевих футболістів проти збірної частин німецьких окупантів, які базувалися в столиці Галичини. Ця «солодка парочка» наколотила три голи у ворота німців, а українсько-польська команда перемогла - 4:1. Причому тренуватися слов'янам було ніде, як і не було грошей на форму. Цю проблему вони вирішили в останній момент. При несамовитій підтримці декількох тисяч львів'ян, і на превелике їх задоволення, об'єднана слов'янська команда тицьнула «надлюдей» мордою в бруд. По мені, так будь ти хоч тричі Богом, але виходити грати любителям проти професіоналів - це авантюра.

«Арійці» не могли змиритися з такою ганьбою і в наказовому порядку зажадали реваншу. Переможці моментально розсіялися по навколишніх селах і лісах. Було літо 1944 року. Червона армія вже на підході. Значить можна на кілька тижнів заховатися і зайнятися «оздоровчим голодуванням» на лоні природи. Німці дуже вже накручені від поразок на фронтах. А тут ще й підневільні «раби» показують зубки. Хто дасть гарантію, що після перемоги в матчі-реванші костоломи - стоматологи з гестапо не займуть їх вибиванням? А жити ж так хочеться. Особливо, коли молодий. Тоді весь світ здається привабливим і чарівним. Незважаючи на війну. Незважаючи на смерть навколо.

02

«Зірка» довоєнного польського футболу 1930 -х років Міхал Матіяс.

Ось як доводилося виживати в майбутньому відомим шановним людям під час тієї страшної війни, Другої світової. І, як виявилося, подібних «матчів смерті» на окупованих нацистами територіях пройшло не один десяток. Люди, футболісти хоч таким чином намагалися протистояти могутнім загарбникам і при будь-якій можливості показували німцям, що не такі вже вони й «арійці». Точно так, як це сталося влітку 1944 року в славному місті Львові.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: