25 років від першого матчу відроджених "Карпат"

25 квітня 08:30
Переглядів: 265
фанати карпат

Святкуючи Пасху та слідкуючи за досить насиченим графіком матчів львівських "Карпат", поза увагою місцевих ЗМІ залишилась досить поважна подія в історії клубу. 

25 років тому, 20 квітня 1989 року, львівське товариство мало змогу знову вболівати за улюблені "Карпати". Саме в цей день у Ленінграді, відроджені "Карпати" провели перший поєдинок, в рамках чемпіонату СРСР у 5-зоні другої ліги. 

Так як сам факт відродження "Карпат" був зафіксований 5 січня, після підписання свідоцтва у Держкомспорті СРСР на Лужнецькій набережній в Москві, ми сфокусуємо увагу саме на першому матчі, а точніше на участі активних вболівальників у відродженні клубу та зародку фан-руху у Львові. 

 

Олег Солдатенко, активний вболівальник, член львівської делегації на всесоюзному зборі клубів любителів футболу в Новосибірську 1988 року, теперішній керівник громадської організації "Карпати": 

Варта мабуть розпочати з того, що попри існування у Львові команди СКА "Карпати", більшістю з львів'ян, цей клуб не сприймався як рідним. Адже виник він внаслідок знищення народної команди "Карпати", яка встигла полонити серця багатьох львів'ян. 

 

В другій половині 80-років, в Україні набирали популярності багато неформальних різноманітних течій і звичайно фан-рух також належав до їх переліку. 1987 рік можна назвати народженням фан-руху у Львові. Тобто була певна кількість людей, близько 100 чоловік, що активно підтримувала команду в домашніх матчах, і орієнтовно до 30 людей, які почали "катати" за клуб. В цьому році ми мали два виїзда: один до Луцька на кубковий поєдинок, а другий до Києва. На наступний рік вже було 4 виїзда: в Нікополь, Запоріжжя, Брест та Москву на матч з ЦСКА ( в стан, так мовити, "ворога"). Остання поїздка для нас, шістьох фанів стала справжнім випробуванням. До сих пір не віриться, що вдалося не тільки тоді повболівати за команду, але й повернутися цілими з Москви... 

 
 

Але вистачало і пригод у Львові. Під час домашніх матчів, за кричалки на кшталт "Не треба нам СКА, треба нам "Карпати", або за заряди на патріотичну тему відразу забирали до райвідділку. Міліціонери відслідковували звідки лунали заряди, підходили і забирали цілим рядом або ж двома на Мартовича, де нас тримали зазвичай до ранку. 

Та повернімось до відродження "Карпат". Ми активно підключились до намагань "другого народження" "Карпат", що її почали впроваджувати Ігор Кульчицький, Борис Россихін, Віктор Волков, Ростислав Заремба (тодішній голова клубу любителів футболу "Карпати"). Збиралися підписи; проводився прямий телеефір з "футбольної біржі"; друкувалися статті в різноманітних газетах, активно піднімалось питання в Новосибірську на всесоюзних зборах клубів любителів футболу. Все це в підсумку дало ефект і 5 січня львів'яни офіційно отримали підтвердження про відродження команди "Карпати". 

Розклад першого сезону став відомим приблизно за місяць до початку змагань. В цей час тури були спареними, два вдома - два на виїзді. Нам випало стартувати двома виїзними матчами у Ленінграді, проти "Динамо" і "Кіровця". То ж долею було вготовано у першому матчі "Карпат" їхати за командою на виїзд, щоб вболівати. Збиралися на одній із квартир, була велика книга з розкладом всіх поїздів та електричок по всьому Союзу. Наші мами, бабусі в'язали нам "зелено-білі" шарфи: ми розмальовували полотна зеленкою або ж фарбами. То ж до початку сезону були готові. 

 

До Ленінграда вирушило потягом, якщо не помиляюсь, приблизно 15 чоловік. Можливо поїхало б і більше, але виїзд включав два матчі, то ж потрібно було потратити близько 6-7 днів. 
Оселились в Пітері в гуртожитку "Горного інститута". Загалом жодних проблем тоді на виїзді не було, в гуртожитку переважно були студенти з Західної України. 

 

Зустрічались з фанатами пітерського "Зеніта", навіть зіграли з ними на одному з шкільних майданчиків футбольний матч. А коли не встигали повернутись до гуртожитка вчасно (мости ж розводили), то без жодних проблем ночували в пітерських фанів. 

 

За тиждень проведений у Пітері вдалося навіть побувати на концерті легендарного гурту "ДДТ". 

Щодо матчів, то матч з "Динамо" 20 квітня проводився в манежі. Ми розташувались на балконі, розвісили полотна, і так як місцевих вболівальників було не багато (близько 100), то наші заряди цілком гучно лунали під час матчу. Можливо це і допомогло відродженій команді стартувати з перемоги 4:2. Найпопулярнішими зарядами були "Карпати!!!" і "Треба гол!!!", хоча під час матчу багато імпровізувалось. Кричалки вигадувались на ходу. Так ми реагували на події на полі: дії арбітра, вдалі чи навпаки невдалі трюки та удари гравців. Ну і звичайно лунали наші українські пісні: "Зелене листя, білі каштани", "Там, під Львівським замком", "Гей, наливайте повнії чари". 

Другий матч проти "Кіровця" відбувався вже на звичайному стадіоні. "Карпати" закінчили його в нічию 0:0. 

Ось таким на спогад був перший виїзд фанів "Карпат" на перші матчі відроджених "зелено-білих". А час лине. Минуло то вже 25 років...Це варта пам'ятати і шанувати!!! 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: