А судді хто?

26 січня 07:41
Переглядів: 239
stupar

Філософські роздуми по темі перспективи українських арбітрів на міжнародній арені...

ФІФА оголосило перелік арбітрів, які будуть працювати на Чемпіонаті Світу 2014 у Бразилії. В списку – жодного українця. Воно ніби і не дивно, але все ж таки хочеться, щоб наші «люди у чорному» теж були на виду у мільйонів вболівальників з усієї планети.

Першим і поки що єдиним українським арбітром,якому довірили обслуговувати матчі ЧС був Мирослав Ступар. Але було це ще за часів СРСР та й провів Мирослав Іванович на Мундіалі-82 лише один матч групового етапу між збірними Франції та Кувейту. Та й той завершився скандалом, в результаті якого рефері був відлучений від обслуговування зустрічей під егідою ФІФА. Але пройшло вже понад 30 років, а жодному нашому співвітчизнику більше так і не довелося виводити команди на поле в рамках головного турніру чотириріччя. Які причини цього і чи є шанси на те що принаймні в 2018 році хтось з українців буде працювати на світовій першості у якості арбітра?

А судді хто? - изображение 1

Просто неповезло...

Після розвалу  Союзу Україна отримала цілу плеяду непоганих рефері, вихованих ще за старої радянської школи.  Сергій  Шебек, Ігор Ярменчук, Володимир П’яних, Віктор Дердо, Сергій Татулян – всі вони були арбітрами ФІФА та обслуговували міжнародні матчі. Але, на жаль, ніхто з них так і не зміг повністю реалізувати себе на цьому рівні. З тої «олдскульної» плеяди  найбільших успіхів добився нинішній голова комітету арбітрів України Василь Мельничук, який провів близько 50 офіційних міжнародних матчів:  1 в Лізі Чемпіонів, 11 в кубку УЄФА та 4 в Кубку володарів кубків.

А судді хто? - изображение 2

Аксакал

Наступне покоління українських рефері було не менш перспективним, але по-суті теж так нічого і не досягнуло.  Андрій Шандор, Ігор Іщенко, Віталій Годулян, Ігор Хіблін свого часу були на провідних ролях в Україні, але великою довірою з боку ФІФА та УЄФА не користувалися.  А після по життєвої дискваліфікації в 2010 році Олега Орєхова наших арбітрів взагалі практично перестали запрошувати для роботи на міжнародних матчах.  Про це свідчить той факт, що Орєхов  і на даний момент залишається лідером серед українських арбітрів по кількості проведених матчів у євро кубках.

А судді хто? - изображение 3

Представник своєї епохи...

Ситуація змінилася лише після того, як на пост куратора системи арбітражу в Україні було призначено одіозного італійця П’єр Ліїджі Колліну.  Його роботу цій посаді можна оцінювати по різному, але факт залишається фактом – саме після приходу Колліни українці знову почали судити міжнародні матчі найвищого ґатунку. Дмитро Жуков, Ярослав Козик, Сергій Даньковський, Юрій Можаровський, Олександр Дердо та Анатолій Абдула  за останні два роки встигли «засвітитися» в Європі. Віктор Швецов, незважаючи на неоднозначні оцінки його роботи безпосередньо в Україні,  взагалі «удостоївся честі» піднімати табличку з замінами та доданим часом на матчах ЄВРО-2012.

А судді хто? - изображение 4

Молодий пенсіонер

Беззаперечними фаворитами італійця є Сергій Бойко та Євген Арановський. Цим хлопцям пробачають будь-які «ляпи» у внутрішніх змаганнях та майже гарантовано кожен з них отримує призначення на роботу в євро кубках ледь не кожного євромідуїку. Бойко навіть працював у фінальній частині минулорічного чемпіонату Європи до 21 року. Більше того, нещодавно з’явилася інформація, що  саме ці двоє арбітрів, а також одна з найперспективніших жінок-рефері країни Катерина Монзуль  в лютому цього року пройдуть курси УЄФА для топ-арбітрів. Саме судді цієї категорії залучаються до роботи на матчах чемпіонатів світу та Європи.

А судді хто? - изображение 5

Впіймав Бога за бороду... 

Можна констатувати той факт, що доки на посаді номінального керівника суддівського корпусу в Україні буде знаходитися пан Колліна - робота для наших арбітрів на міжнародному рівні ( принаймні у Європі) забезпечена. Проте, судячи з того, як ці хлопці та дівчата працюють на матчах  внутрішнього чемпіонату, поки невідомо чи зможуть вони в майбутньому стати новими Равшанами Ірматовами, а чи навпаки здобуть славу Мирослава Ступара…

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: