А якщо реформа пройде...

18 травня 07:29
Переглядів: 333
Гол

Не так давно в черговий раз стало актуальним обговорення теми територіально-адміністративної реформи. Різні думки висловлюються з цього приводу. Давайте спробуємо теж долучитися до дискусії, але з точки зору реформування футбольного господарства, яке обов'язково відбудеться у випадку проведення змін.

Чи потрібна Україні зараз територіально-адміністративна реформа із ліквідацією областей, створенням регіонів, які об'єднуватимуть округи та волості? Слід скорочувати кількість областей та районів, обєднуючи їх в регіони та округи. Звичайно є ризики при проведенні такої реформи. Тому думка моя скоріше така: адміністративно-територіальна реформа потрібна, слід скорочувати кількість одиниць, об'єднуючи їх. Це призведе до скорочення бюрократичного апарату. А на скільки успішним буде дана реформа, в значній мірі залежатиме і від ініціативності місцевих громад.

За одним із проектів, який останнім часом найактивніше обговорюється, Івано-Франківська область разом із Львівською, Чернівецькою та Закарпатською, сформують Карпатський регіон. Адміністративним центром пропонується Львів.  Це не є правильно. Центр на те він і "центр", щоб розташовуватися більш-менш рівновіддалено від меж території. Якщо Львів стане центром адміністративно-територіального утворення, то Буковина буде надто далеко. Якось логічніше було б Івано-Франківськ, краще розташований по відношенню до інших областей, зробити центром Карпатського регіону. А місто Лева від цього в жодному разі б не програло. 

Але зважаючи на совкову ментальність багатьох наших керівників, напевно саме Львів стане центром Карпатського регіону. А тепер повертаємось до футболу.

Припускаємо, що центр в Львові. В межах Івано-Франківщини створять 3-4 округи (орієнтовно - Івано-Франківський, Калуський, Коломийський, Надвірнянський). Тоді замість чемпіонату Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької, Закарпатської областей має бути організований чемпіонат Карпатського регіону, в якому виступатимуть кращі команди краю. Але найцікавіше в такій ситуації те, хто його проводитиме. Зміна меж територіально-адміністративних одиниць неминуче призводить до зміни в структурі футбольного господарства. Повинні бути організовані Громадські організації регіонів (в тому числі Карпатського), які б ввійшли до складу ФФУ на тих правах, які зараз є в обласних федерацій. Цікаво чи буде процес об'єднання чотирьох обласних федерацій в одну, а може Львівська зуміє змінити статус та навколо себе організувати нове утворення - Карпатську регіональну федерацію футболу (КРФФ). Це вже внутрішній процес взаємодії та боротьби різних центрів футбольного господарства в межах регіону, який нас не надто сильно цікавить.

Такі чемпіонати регіонів можуть, по суті, замінити Аматорський чемпіонат України. Якщо ми матимемо 7-8 переможців регіональних аматорських турнірів, достатньо між ними провести турнір і отримаємо чемпіона України серед аматорів. Основне, щоб в фінальному всеукраїнському змаганні брали участь лише переможці регіональних чемпіонатів, а не так як зараз в Аматорському чемпіонаті України - всі бажаючі. В ідеалі було б прописати норму за якою, новачками професійних футбольних змагань можуть стати лише чемпіони України серед аматорів.

Однозначно плюсом таких змін стане те, що чемпіонат Карпатського регіону може бути більш престижнішим та цікавішим турніром, ніж обласні турніри, так як в ньому змагатимуться лише найсильніші. Але є й великий мінус. Турнір організовуватиметься навколо свого центру - Львова. Зрозуміло, що команди Львівщини мають кращі фінансові та кадрові можливості і їх буде більше в чемпіонаті. Максимум дві-три команди Прикарпаття зможуть скласти їм конкуренцію. Іншим доведеться задовільнитися участю в другій лізі чемпіонату КР, яку скоріше всього ділитимуть на територіальні зони (якщо така взагалі буде).

 Йдемо далі. Адміністративно-територіальна реформа передбачає також укрупнення районів. В межах Івано-Франківської області виділяють чотири округи, які обєднають існуючі райони - Івано-Франківський, Коломийський, Калуський, Надвірнянський (Яремчанський). Відповідно, районним федераціям якось доведеться домовлятися про об'єднання та утворення відповідних окружних федерацій. 

Наші політики декларують проведення територіально-адміністративної реформи вже цього року, сподіваючись провести місцеві вибори вже з врахуванням нового устрою. Це й логічно. Таким чином, якщо вдасться реалізувати задумане, то вже наприкінці року на нас очікуватимуть масштабні зміни і в футбольному господарстві області. Звичайно, можна розглядати і інший варіант, коли територіально-адміністративний устрій зміниться, а структура регіональних федерацій футболу залишиться незмінною. Але на скільки це буде розумно і виправдано...

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: