"Андрія Баля спочатку навіть не хотіли брати голкіпером", – друзі футболіста

21 серпня 07:41
Переглядів: 523
баль

Мало хто знає, але знаменитий захисник Андрій Баль розпочинав свою футбольну кар’єру на позиції голкіпера. У невеличкому дворі в Роздолі на Львівщині між двома тополями, що слугували рамкою воріт, майбутня легенда українського футболу відбивав м’ячі від своїх перших «суперників» – хлопчаків із вулиці.

«Біля будинку розташований дворовий футбольний майданчик. Називали його котельнею. Дві тополі служили воротами, – розповів про перші кроки у футболі Андрія Баля  його друг дитинства Ігор Мартинюк. – Андрій стояв у воротах як найменший за віком серед своїх товаришів, а йому забивали м’ячі старші колеги».

Одним із перших авторів голів у «ворота» Баля був Іван Пруц. За його словами, малого Андрія спочатку навіть не хотіли брати голкіпером. І лише пізніше, коли «щупак» не раз відзначився талановитими діями, йому дозволили грати на рівні зі старшими хлопцями.

«Ви собі уявляєте зараз бахура із 4-го класу, щоб він разом із хлопцями 10-11 класу грав у футбол? А Андрій грав. Було видно, що це талант», – пригадує Іван Пруц.

Саме під час дворових ігор Андрія Баля помітив його перший тренер Олександр Михайлович, який викладав у дитячо-юнацькій спортивній школі у Новому Роздолі.

«Андрій серйозно займався музикою. Але інтуїція мені підказували, що його треба виривати з того, бо він - футбольний талант, – говорить Олександр Михайлович. – Я разів три ходив до його мами, аби вона дозволила сину піти на футбол.  А жінка – ну ні в яку.  Андрій уже 5 років вчився грати на баяні, до закінчення музичної школи йому залишалося ще два роки. То ж його мама заявила: спочатку хай завершить музичне навчання, а вже потім – футбол». 

Утім жінку таки вдалося переконати. Наступні три роки Андрій Баль провів у спортивній школі Нового Роздолу.  Уже тоді він мріяв опинитися у київському «Динамо».  Та попри те, що хлопець здав іспити на «5» у «динамівській» школі, кияни не прийняли його на навчання.  

«Андрій  був морально пригноблений. Казав: «Я краще за інших все робив, а мене не взяли», - продовжив розповідь перший наставник Андрія Баля.  

Натомість талановитого гравця помітили у Львові.  Саме у спортінтернаті, на основі якого сьогодні створено Футбольну академію ФК «Карпати»,  Баль виріс у професійного футболіста.  На навчання у Львові хлопця прийняли без жодних іспитів. Понад те, з часом молодий гравець справив таке потужне враження на тренерський штаб «Карпат», що аби випускати таланта на поле, доводилося хитрувати.

«Спочатку задіювали його в «дублі», та оскільки він не був у заявці гравців на сезон, ставили його у склад під чужим прізвищем, – зізнався тоді представник тренерського штабу «Карпат», а зараз тренер академії  «зелено-білих» Борис Расихін.

Потім в кар’єру  гравця таки прийшли виступи за  омріяне «Динамо», а вболівальник йшли на стадіон «на Баля». Андрій Баль запам’ятався ще й тим, що став єдиним гравцем в історії збірної СРСР,  який зумів забити гол у ворота збірної Бразилії.

«Добре кому чи погано, але Андрій завжди підтримував товаришів», – так відгукується про колегу ще один знаменитий український гравець, екс-тренер збірної України Леонід Буряк.

«Андрій був душею колективу. Звичайно, що нам бракуватиме його», – каже голова Федерації футболу України Анатолій Коньков.

Нагадаємо, 9 серпня на 57-му році життя Андрій Баль помер на стадіоні ім. Банникова під час тренування перед матчем ветеранів. 12 серпня футболіста поховали на Байковому кладовищі у Києві.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: