Анна Музичук проти Саудівської Аравії

16 листопада 19:11
Переглядів: 235
музичук

Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) домовилася з організаторами Чемпіонату світу зі швидких шахів в Саудівській Аравії про скасування обов'язкового хіджабу чи абайї для жінок. Тим не менш, українка Анна Музичук ще не визначилася, чи поїде на турнір.

На жаль, останнім часом знані шахістки сестри Музичук у ЗМІ згадуються не через нові спортивні звершення. Стриянки епатують своїми демаршами. Марія Музичук кілька тижнів тому не поїхала у Грецію на командний чемпіонат Європи. Мовляв, Міністерство молоді та спорту України має борг перед Марією за матч проти Хоу Іфань, який відбувся у Львові в березні 2016 року. Принагідно, мама шахістки Наталія Музичук попросила у чиновників «особливого ставлення» до доньок. А ось у Міністерстві ці закиди спростували і заявили про відсутність боргів.

Через кілька днів після скандальної ситуації Анна Музичук відмовилась їхати на Чемпіонат світу у Саудівській Аравії через ставлення в ній до жінок. При цьому дівчина готова втратити два чемпіонські титули. «Першим був Іран, потім Саудівська Аравія…Цікаво, де організують наступні чемпіонати світу серед жінок? Незважаючи на рекордний призовий фонд, я не збираюся грати в Ер-Ріяді, що означатиме втрату двох чемпіонських титулів, – написала Анна у Facebook. – Ризикувати своїм життям, одягати постійно абайю? Все має свої межі – і хустки в Ірані було більш ніж достатньо».

У Саудівській Аравії шахістки зобов'язані одягнути абайю: одяг, що закриває тіло з голови до ніг. Його повинні носити усі жінки в країні. Втім, Міжнародна шахова федерація (ФІДЕ) домовилася з організаторами про виняток.  Отож, під час партій жінки не зобов'язані носити хіджаб чи абайю. Жінки повинні вдягати темно-сині або чорні штани, а також білі блузки з високим коміром. Чоловіки також повинні носити темно-сині або чорні штани, а також білі сорочки з відкритим коміром або краваткою.

Попри таке історичне рішення, чи поїде Марія Музичук на Чемпіонат світу – наразі невідомо. «Ми ще не готові прийняти рішення, – заявив батько і водночас тренер Марії Музичук пан Олег. – Чому? Усе просто, ми проти того, аби крупні змагання проходили в таких країнах, як Іран чи Саудівська Аравія. Більше мені вам нічого сказати». 

Знаний шаховий тренер зі Львова Володимир Грабінський деякий час очолював юнацьку і жіночу національну збірну Об'єднаних Арабських Еміратів. Він розповів про специфіку ставлення до жінок в арабських країнах.

«В ОАЕ до жінок суттєво лояльніше, ніж в Саудівській Аравії, – каже Володимир Грабінський. – В Аравії лише нещодавно жінкам дозволили керувати автомобілем. Жінка сама не має права прогулятися, навіть вийти із дому без особи чоловічої статі. І це стосується навіть дитини. Там дуже сурові правила. І грати навіть в хустці – не дуже комфортно. Хто звик до такого одягу, має перевагу. І скасування цієї вимоги, звісно, полегшує становище жінок. Хоча я чув, що головний суддя може змусити учасниць Чемпіонату світу одягнути хіджаб в певних ситуаціях. Скажімо, якщо турнір відвідає якийсь їхній поважний чиновник. Але якщо все-таки жінкам  дозволять не носити хіджаб, це знімає проблему».   

Щодо безпеки, то Володимир Грабінський переконаний, що проблем не буде, оскільки організатори спроможні подбати про учасників. «Звісно, потрібно пам'ятати, в якій країні ти перебуваєш, і дотримуватися елементарних заходів безпеки. Тобто на вулицю без супроводу краще не виходити» – каже пан Грабінський.

Нагадаємо, у лютому цього року Чемпіонат світу з шахів відбувався в Ірані. Тоді від участі в турнірі на знак протесту проти ставлення до жінок відмовилася Марія Музичук. Її сестра Анна тоді поїхала в Іран і виступала на турнірі в хустці. Це не завадило їй здобути друге місце змагань.

«Мені здається, що такі країни, як Іран чи Саудівська Аравія, приймають такі форуми, як Чемпіонат світу з шахів, через прагнення показати своє хороше ставлення до жінок та інтелектуальних видів спорту. Вважаю, що ці країни не настільки добре ставляться до жінок, як вони це прагнуть показати» – переконаний Володимир Грабінський.  

Нагадаємо, Анна Музичук – чемпіонка світу серед шахісток віком до 20 років, чемпіонка світу з бліцу 2014 року, чемпіонка світу зі швидких шахів (рапід) та бліцу 2016 року, дворазова чемпіонка України з шахів 2003 та 2014 років.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: