Чи втримаються всі команди до кінця сезону?

30 липня 07:41
Переглядів: 230
ЛАЩУК

Після того, як в області зникли команди майстрів чемпіонатів України, на Прикарпатті поступово став занепадати і любительський футбол. Особливо це відчувається на обласному рівні в двох ігрових лігах. А з ускладненням економічної ситуації в країні проблеми стали очевиднішими. Зокрема, минулого сезону, коли економіку руйнували і політико-воєнні дії на Донеччині та Луганщині. Свою розмову з футбольним експертом газети «Галичина» Дмитром Лащуком з Печеніжина ми розпочали передусім з кількісних складів команд першої та другої ліг.

— Пане Дмитре, друга ліга, порівняно із сезоном-2014 поділена на регіони «Північ» і «Південь», свій склад не змінила, а от перша, незважаючи на невтішні прогнози, кількісно зросла. Що з цього приводу можете сказати?

— Почну з другої ліги. Як і торік, стартувало 15 команд, але лише з однією різницею: в регіоні «Північ» було сім колективів, а тепер — вісім, а зона «Південь», навпаки, зменшилася на один колектив. Причому можна було сподіватися і на збільшення числа клубів, адже другий футбольний ешелон фінансово менш витратний і організаційно не надто вибагливий. Так ось, на місцях, на вимогу вболівальників, керівники і бізнесмени свої населені пункти іноді намагаються представити на вищому спортивному рівні.
Перша ліга теж стартувала із  15-ма командами замість 11-ти. З’явилися два нові клуби — «Оскар» з Підгір’я і «Галичина» з Івано-Франківська. Для решти любителів гри мільйонів всім знайомі назви команд: свою участь у чемпіонаті відновили косівська «Гуцульщина» і городенківський «Пробій», повернувся на старе місце колишній призер чемпіонатів — Івано-франківський «Тепловик» нині як «Тепловик—ДЮСШ №3», і приєднався до ліги переможець друголігової першості — «Карпати» з Болехова.  А всі інші команди — кістяк обласних чемпіонатів, принаймні останніх років. Отже, назбиралася така кількість команд. А ось скільки їх дограють до кінця сезону в двох лігах, це, певно, не знають і самі учасники змагань. Як і всюди, тут життя мінливе і не завжди в кращий бік.

— Завершилося перше коло чемпіонату та першості області. Чемпіоном Прикарпаття стає дорослий склад першої ліги. У зв’язку з цим трохи пофантазуймо. Хоча торік з певних причин старт переносили, а деякі тури через ліміт часу з першого кола відбувалися в другій половині суперництва, гляньмо прискіпливо на першоколову торішню недовершену турнірну таблицю і нинішню, довершену. Ось як тоді і тепер виглядають п’ять перших турнірних команд: 2014-й — «Карпати» (Брошнів-Осада), «Придністров’я» (Тлумач), «Покуття—Євромодуль» (Снятин), ФК «Перегінське» і «Карпати» (Коломия); 2015-й — «Оскар» (Підгір’я), «Карпати» (Коломия), «Карпати» (Брошнів-Осада), ФК «Калуш», «Придністров’я» (Тлумач). З огляду на таке порівняння, чи можете якось спрогнозувати подальшу турнірну боротьбу і підсумки сезону?

— Безумовно, тут вдаватися до якихось порівнянь дуже важко, адже у двох чемпіонатах неоднакова кількість команд і, як ви уже зазначили, торік деякі тури пройшли в другому колі. Тим паче, що «Оскар» вперше виступає в турнірі й очолює таблицю. Попри це постараюся дещо спрогнозувати.
Наскільки я знаю, «Оскар» має відповідне фінансування, та й у другому колі календар ігор сприятливий, бо своїх конкурентів він приймає в рідних стінах. На мою думку, команда до кінця сезону залишиться на першому місці і ще з однієї причини. У підгірян на поле виходять футболісти колишнього богородчанського «Газовика», призера чемпіонатів області, і укомплектовані вони гравцями команд майстрів. Натомість їхні найближчі конкуренти — «Карпати» (Коломия) і «Карпати» (Брошнів-Осада) у міжсезоння невідомо чому втратили своїх лідерів. Власне, «Оскар» у чемпіонаті не нова команда, а тільки її назва і місце розташування...
Щодо інших призерів, то є чотири-п’ять колективів на такі почесні позиції: уже згадані коломийські і брошнівські «Карпати», а також ФК «Калуш», тлумацьке «Придністров’я» і, можливо, галицький «Дністер».

— Ви в числі фаворитів назвали і ФК «Калуш», але місцеві футболісти останніми роками змагалися невдало і «пасли» низи турнірної таблиці...

— У місті хіміків завжди були хороша команда і відомі гравці в області, вихованці Калущини. Знаю, що минулих років тут були проблеми з фінансуванням, а тепер, кажуть, їх немає.

— Порівняйте нинішній рівень першоколового чемпіонату в першій лізі з минулим сезоном.

— Якщо порівнювати з минулим сезоном, то він впав. А ще більше знизився порівняно з 2012—2013 роками. Такого висновку я дійшов після того, як відвідав кілька матчів. Насамперед такої видовищної гри, як колись, уже немає, та, звичайно, тішить те, що більшість команд сформовані з місцевих футболістів, а не з легіонерів. Заодно виникає запитання: чи вболівальник хоче бачити на полі місцевих хлопців, які суперникові програють з рахунком з різницею в п’ять або шість м’ячів, чи кваліфікованих футболістів, що можуть забезпечити позитивний результат? Зрозуміло, заїжджим треба платити великі гроші, а сьогодні де їх взяти?..

— Якість чемпіонату може залежати і від молодіжних команд, які теж проводять свою першість і повинні готувати кваліфіковані кадри для дорослих складів. Цікаво, що підготовкою молоді найкраще займаються два лідери — «Оскар» і друголігова «Енергія» з Бурштина з регіону «Північ».

— Стосовно «Оскара», то тут виступають вихованці не з Підгір’я чи з інших населених пунктів Богородчанського району, а зі спортивних шкіл івано-Франківська. Для «Енергії» є ДЮСШ в Бурштині, своїх вихованців мають «Ніка—івано-Франківськ» і «Тепловик ДЮСШ №3», а з місцевих футболістів і сіл відповідних районів також формуються «Карпати» з Коломиї і Брошнів-Осади, ФК «Калуш» і деякі інші клуби. Попри все не варто казати, що юнаки часто потрапляють до дорослих складів. Є такі поодинокі випадки, а якщо і входять, то здебільшого на заміну.

— А як би мало бути насправді?

— Доречне запитання. Як і колись, в області має функціонувати професійна команда, на футболістів якої рівнялася б молодь і постійно підвищувала б свою майстерність. Це стало б запорукою того, що в дорослі склади регулярно вливалися б перспективні гравці, що з часом доростали б до колективу майстрів. А нині задля доброго результату ніхто не ризикуватиме, виставляючи чотирьох чи п’ятьох футболістів з юнацького складу. Однак якщо дивитися в майбутнє, двох-трьох варто все-таки виставляти...

А поки таке настане, знову подивімося на сьогодення і в цифровому плані проаналізуймо першолігову першоколову турнірну таблицю: «Оскар» (Підгір’я) — 34 очки, «Карпати» (Коломия) — 32, «Карпати» (Брошнів-Осада) — 29, ФК «Калуш» — 28, «Придністров’я» (Тлумач) — 25, «Ніка—Івано-Франківськ» і «Дністер» (Галич) — по 23, ФК «Турка» — 20, «Тепловик—ДЮСШ №3» (Івано-Франківськ) — 18, «Галичина» (Івано-Франківськ) — 16, «Пробій» (Городенка) — 14, «Нафтовик» (Долина) — 13, «Покуття—Євромодуль» (Снятин) — 12, «Карпати» (Болехів) — 10, «Гуцульщина» — 0.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: