"Держава буде мінімально фінансувати Євробаскет-2017"

02 липня 08:19
Переглядів: 258
Волков

Президент ФБУ Олександр Волков розповів про хід підготовки до Євробаскету-2015 та ситуацію з його перенесенням.

- Як проходила підготовка до Євробаскету-2015? Чи була у України об'єктивна можливість провести турнір, якби ФІБА не прийняла рішення змінити країну-господарку?

- Я б не проводив Євробаскет в намічений раніше термін. Підготовка до турніру «загальмувалась» ще в листопаді попереднього року, коли Майдан увійшов в гарячу фазу. Вже в березні - початку квітня нічого не розвивалося: кошти на будівництво арен практично не виділялися.

Програма кредитування інвесторів вже давно була підписана попереднім урядом. З початку 2014 ми планували розпочати активну промоцію турніру, однак нова влада відразу ж в цілях економії скоротила програму «Євробаскет-2015». ФБУ, інвесторам, місцевим організаційному комітету - всім стало зрозуміло, що провести змагання в запланованому вигляді буде неможливо. Був навіть розроблений план проведення турніру практично без участі держави, який ми збиралися презентувати. Але трапилася окупація Криму, почалася війна на Донбасі. З одного боку, внаслідок цих подій уряд почав розуміти важливість турніру в плані формування міжнародного іміджу, роль Євробаскету в об'єднанні нації. Але ситуація тільки погіршувалася і працювала проти нас.

Вже в березні старий склад ради та екс-президент ФІБА-Європа запропонували нам перенести чемпіонат Європи U-18, який повинен був відбутися в Маріуполі і Донецьку в найближчому серпні. Активних військових дій на Сході тоді ще не велося. Рік тому ці баскетбольні міста були мирними і спокійними, до того ж місцеві бізнесмени висловили спільне бажання підтримати змагання. Також виявилося, що суперники національної жіночої баскетбольної команди відмовляються їхати в Україну. Щоб уникнути додаткових витрат на організацію матчів на нейтральних стадіонах, нашим жінкам довелося грати на полях суперника. Враховуючи всі обставини, Євробаскет у нас не відняли, а перенесли.

- Українська сторона не одного разу просила відстрочку по вердикту ФІБА. Виходить, вже тоді було ясно, що Україна не в змозі провести турнір?

- У першу чергу ми повинні були дочекатися нового президента і ради ФІБА-Європа. Було б неправильно, якби старий склад приймав рішення по Євробаскету-2015, яким би воно не було. Ми навмисно будували свою роботу, виходячи з припущення, що новим президентом ФІБА-Європа стане Тургай Демірель.

Природно, ми тоді сподівалися, що якимось дивом в найближчі дні настане мир і спокій, і ми з новим президентом почнемо виходити з політичної кризи. Все-таки нам залишали шанс і давали деякі терміни, наскільки це було можливо. Розуміючи всі труднощі, ми зовні намагалися не показувати, що готові відмовитися від Євробаскету-2015.

- Скільки коштів уже було інвестовано на той момент?

- Офіційно держава витратила 16 млн гривень. За заявами групи UBI Ігоря Коломойського, вони витратили 500 млн гривень. Курченко в Харкові і Колесніков у Донецьку також почали будувати, але за цими арен точних цифр я сказати не можу.

- Група компаній UBI Ігоря Коломойського і раніше залишається інвестором чотирьох арен?

- Так. UBI Коломойського - практично баскетбольна група. Вхідні в неї компанії спонсорують багато українських баскетбольних команд. Бізнесмен багато інвестує в наш спорт, тому у нього пріоритетне право на будівництво арен. Питання передачі права будівництва стадіонів у Києві, Львові, Одесі та Дніпропетровську навіть не стоїть. Компанія вже заявила, що продовжуватиме будівництво.

- Яку роль у переговорах з ФІБА-Європа грала позиція інвесторів?

- Коломойський і Колесніков билися з нами до кінця за збереження права проводити Євробаскет. Це давало нам певні плюси. Ми навіть м'яко натякали ФІБА-Європа, що, вже витративши стільки грошей, ми не маємо наміру просто так віддавати турнір. ФІБА-Європа це розуміла і прийняла цей посил. У нас склалися дуже добрі стосунки з новим складом ради.

- Чи передбачені гарантії або компенсації для інвесторів?

- Ні, співпраця триває, тільки на нових умовах.

Протягом двох тижнів керівництво ФІБА-Європа приїде з новим договором про передачу права проводити Євробаскет-2017 Україна. У ньому буде тільки два зміни в порівнянні з турніром 2015 року. По-перше, будуть вказані більш жорсткі терміни будівництва. Держава вже пообіцяло кредит. Ми не хочемо, щоб чиновники сказали: «Зачекайте, нам не до баскетболу, повернемося до цього в 2016-му».

Друге - звичайно ж, буде присутній пункт про обов'язкову стабілізації політичної ситуації протягом обумовленого часу. Якщо після закінчення строку загроза безпеці спортсменів та вболівальників залишиться, ФІБА-Європа збереже за собою право розглядати перенесення Євробаскету-2017.

- На вашу думку, скільки часу дадуть Україні, щоб стабілізувати ситуацію?

- Думаю, до кінця 2015-го - початку 2016 року.

- Україна в будь-якому випадку отримає право проводити Євробаскет-2017? Можна вважати, що це справа вирішена?

- З боку ФБУ і ФІБА-Європа - так. Зараз справа за керівництвом країни. Теоретично, воно може не захотіти проводити турнір. Я ще не зустрічався з Петром Порошенком, але з прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком домовленість є. Він все розуміє, і був здивований, що за 23 роки в Україні не збудували жодної арени. У Європі лише дві країни з такою відсталою спортивною інфраструктурою - Молдова і ми.

- Вимоги до місткості арен в тій же Словенії були м'якше. Чому ФІБА-Європа змінила умови?

- До кожної країни ФІБА-Європа висуває свої вимоги. Але для нас не буде великої різниці - побудувати стадіон на 12 500 або 15 000 місць.

Вже наступного року чемпіонат Європи з баскетболу пройде за новою формулою. Якщо раніше було три етапи змагань, то тепер їх кількість скоротили до двох. Це також скорочує вартість всього турніру для інвесторів. Спочатку ми планували збудувати ще й десятитисячний арену для другого етапу. Тепер для Євробаскету Україні потрібен тільки один великий стадіон на 15 000 місць, який планується побудувати неподалік від автовокзалу в Києві. Весь другий етап пройде на цій арені.

- За який час інвестори зможуть повернути свої вкладення?

- Це проблема приватних підприємців. Вони будуть самі вирішувати, як використовувати побудовані арени і повертати витрачені гроші. Їх завдання - віддати кредити Ощадбанку.

Литва і Словенія дуже добре заробили на баскетболі в 2011 і 2013 роках відповідно. Приміром, у Литві дуже задоволені якісним залом в Каунасі. Він зручний не тільки для баскетболу, але і для концертів, з'їздів та інших подібних заходів. Арена дуже добре заповнюється круглий рік, і це позитивний приклад для нас.

- Якою буде роль держави у фінансуванні турніру?

- Мінімальною. Наш Євробаскет буде особливим тим, що на нього витратять дуже мало державних коштів. На турнірах у Литві та Словенії бюджетні гроші грали набагато більш вагому роль, ніж це буде у нас. На жаль, дуже важко донести цю інформацію до людей. Після того як Україна витратила мільярди на Євро-2012, у свідомості багатьох досі залишився стереотип, що країна багато витрачає на спортивні події.

Структура витрат дуже проста. По-перше, приватний бізнес займається будівництвом залів і бере кредити. Раніше передбачалося, що перші п'ять років Україна буде виплачувати процентну ставку 14,3% річних за інвесторів. Бізнес пішов на поступки, і тепер держава повинна виплачувати тільки половину ставки. Кошти на промоцію, організацію місцевого комітету та інше залучатимуться від спонсорів.

Держава буде займатися проведенням самого турніру - розміщенням, харчуванням спортсменів і т.д. Ці кошти мають бути компенсовані за рахунок продажу квитків і реклами. Зрозуміло, що бюджет все одно понесе витрати на приведення в порядок Палацу спорту, тому що він державний. Але це потрібно робити в будь-якому випадку - незалежно від того, буде Євробаскет чи ні.

Спочатку ми хотіли будувати ще й бази, дитячі спортивні школи. Власне, в цьому і полягає головна ідея турніру - створити спортивну інфраструктуру. Життя продовжиться і після турніру.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: