Дмитро ЛАЩУК: "Грошей не вистачає, тому клуби розвалюються"

06 березня 11:56
Переглядів: 227
ЛАЩУК

26 тисяч доларів на місяць — футболістові в Україні?! Гарна зарплатня. і якщо людина отримує такі гроші, значить, хтось їх платить. Мабуть, інвестора це задовольняє, як кажуть, діє ринок: є попит, є і пропозиція. Якби такі зарплати були лишень в Україні, але вони високі в усьому світі. Суто зі спортивного боку це, напевно, неправильно. Футболісти — не чемпіони світу чи Європи, не олімпійські чемпіони. Максимальне досягнення — чемпіони України. В інших видах спорту за такий титул платять 2-3 тисячі гривень.

Можуть зарахувати до зрадників і ворогів

— Наприкінці минулого року британські фахівці оприлюднили інформацію про зарплати футболістів у країнах, — каже футбольний експерт «Галичини» Дмитро Лащук з Печеніжина. — Згідно з нею, український гравець заробляє 6,5 тисячі доларів на тиждень — це 17-й показник у світі. А першими за рівнем зарплат є англійські футболісти прем’єр-ліги, які заробляють за тиждень по 70 тис. доларів. На другому місці Німеччина — 44 тис. доларів, на третьому — італія — 40 тисяч. Далі з тижневою зарплатнею йдуть іспанія (46 тисяч), Франція (30), Росія (27).
Звичайно, середня зарплатня — це досить відносне поняття. Якщо взяти її у п’ятьох провідних українських клубів, то вони, за анонімною інформацією одного з футбольних агентів, перекривають весь чемпіонат Швейцарії, який за рейтингом йде 12-м. І ще одна цікава деталь. Якщо у Німеччині, наприклад, футболістові на рік платять 2 млн. євро, то він 40 відсотків віддає на податки, а в нас якщо дають 2 млн. євро, то це чисті гроші. Про що тут говорити, коли у 22 гравців київського «Динамо», в тому числі й у легіонера Аруни, який виступає за «Динамо-2», середня зарплатня на рівні 70-80 тис. доларів на місяць. Більше того, я чув, що Калитвинцев, котрий сидить у запасі, отримує 100 тисяч «зелених» на місяць.

- Пане Дмитре, зосередьмо тепер увагу насамперед на українському футболі. В одному з інтерв’ю колишня зірка київського «Динамо» захисник Степан Решко сказав, що заробітки футболістів неадекватні, їх давно треба було «обвалити». Несправедливо, коли пенсіонери отримують по тисячу гривень на місяць, а футболісти — від 10 до 200 тис. доларів. А ось у Польщі, Хорватії та Болгарії хлопці грають за 2 тисячі євро на місяць. Хіба ми живемо краще за поляків чи хорватів, щоб платити футболістам десятки тисяч? Час уже в деяких клубах перейти на півтори чи дві тисячі доларів. Якщо так, то чи  не може це призвести до того, що наші команди припинять виступати в Лізі чемпіонів?

— А хіба наші команди добре виступають в єврокубках?.. Ринат Ахметов вкладає десятки мільйонів у «Шахтар», а «гірники» жодного разу не вийшли у півфінал чи фінал Ліги чемпіонів. За що ми платимо їм такі великі гроші? За те, що вони стають чемпіонами України? Це звання можна завоювати із зарплатнею 3 чи 4 тисячі доларів, вважають деякі відомі футболісти.
Настав період, коли Ахметову та іншим власникам клубів варто перестати вкладати величезні кошти у футбол. В Україні гинуть люди, бо не мають належного озброєння, а вони витрачають по 100 мільйонів на футбольну забавку! Це абсурд! Це злочин, коли ми платимо хорвату 4 млн. євро на рік, а бразильцеві Бернанду, який гріє лаву запасних або виходить лише на заміну, — 300 тис. євро на місяць (до речі, президент США Барак Обама отримує на рік зарплатні 400 тис. доларів). Ці гроші треба спрямувати на підтримку війська. Якщо Ахметов і компанія цього не зроблять, то будуть зрадниками і ворогами свого народу.

Самі загнали себе в кризу

- Відійдімо від емоцій і знову перейдімо у світ реальностей. Крім трьох провідних клубів, фінансова футбольна вакханалія, здається, уже закінчується. Економічна криза дуже вдарила і по футболові, іде різке скорочення зарплат. «Карпати» примусово зменшили свої грошові апетити ще позаторік. інші клуби тягнули до останнього, але в зимове міжсезоння посипалися. Спочатку «Чорноморець», за ним — «Волинь», «Говерла», запорізький «Металург». Більшість встановила межу зарплат — 10 тисяч доларів на місяць. і такі кошти платитимуть найкращим. А два-три роки тому 20-30 тисяч доларів вважали середньою зарплатнею і більш-менш нормальною. Це не про грандів, там окрема історія. Скажімо, у «Чорноморці» середня зарплатня була на рівні 20-25 тисяч доларів, а тепер її скоротили в чотири-п’ять разів, а «молодняк» після переходу з дубля може отримувати і по 500 доларів. Саме тому провідні футболісти покинули команду.
— Власне, президенти наших клубів самі підняли планку на цей незрозумілий і непотрібний рівень і самі загнали себе в кризу. Грошей бракує, тому клуби розвалюються. Рано чи пізно ми мали до цього прийти. Криза очистить наш футбол і все розставить на свої місця. Адекватна місячна зарплатня у прем’єр-лізі, крім відомих багачів, — 3-5 тисяч доларів на місяць. До цього йде. Ну не можуть такі клуби, як запорізький «Металург» та інші, що змагаються за виживання, платити гравцям шалені гроші...

Таких контрактів уже не буде

- Фактично більшість клубів знижуватиме зарплати, єдиний виняток — донецький «Олімпік», президент якого заявив, що збільшить виплати на 30-40 відсотків...
— Але не думайте, що так заробітки стануть високими. Просто дотепер зарплати в «Олімпіку» були найнижчими в лізі. і цим зростанням президент хоче бодай наблизитися до мінімуму, який отримують гравці наших команд. Наголошую: футболісти повинні перелаштовуватися, бо таких контрактів, як колись, уже не буде. Бізнес власників команд зав’язаний на сировині — нафта, газ, руда. Ціна на це все знижується, і президенти втрачають гроші.

- Тому, пане Дмитре, легко відпускають гравців будь-куди?
— Клуби прем’єр-ліги завершують тренувальні збори за кордоном, але гучних і масових придбань футболістів ми не побачили. Швидше, навпаки. Опинившись у складних фінансових умовах, вони намагаються «полегшити» зарплатну відомість і замість того, щоб купувати, відпускають своїх підопічних. Рекордсменом у такому списку став запорізький «Металург», який відразу відмовився від послуг восьми гравців. Причому вони не пішли в інші команди на гарні зарплати, а просто стали вільними агентами, тобто безробітними. За схожою схемою працюють у «Карпатах», а згадуваний «Чорноморець» взагалі претендує на титул чемпіона економії. Всі провідні футболісти з Одеси розбіглися у статусі вільних агентів, не отримавши заборговані за півроку гроші.

- А скільки безробітних футболістів в Україні є нині?
— За словами головного тренера маріупольського «іллічівця» Миколи Павлова, близько 400. Пов’язане це з тим, що прем’єр-ліга скоротилася на дві команди, перша — на чотири, плюс у другій колективів поменшало. До того ж алчевська «Сталь» на друге коло знялася з розіграшу, і всі її гравці дістали статус вільних агентів. Пропозиція футболістів на трансферному ринку аж зашкалює. На переглядах у Туреччині, де більшість наших команд проводить тренувальні збори, їх було і є величезна кількість. Агенти цих гравців постійно переслідують тренерів і просять взяти своїх годувальників навіть за дуже низьку ціну. Для футболістів настали нелегкі часи і тут, як кажуть, виживає сильніший.

Зафіксовані зарплати

- Як клуби виплачують зарплати за теперішньої економічної кризи?
— Залежно від того, як записано в контракті. Якщо там вказано, що зарплатня 30 тис. доларів у гривневому еквіваленті за курсом НБУ на момент виплати, то клуб нині видасть гравцеві, приміром, 710 тис. гривень. А є такі контракти, де зафіксовано зарплати в доларах на момент підписання угоди. Таким футболістам платять за курсом 1 до 8, а не 1:17 чи 1:25...
Незважаючи на все, наставники деяких команд вибудовують амбіційні плани. Один красномовний факт. Екс-гравець збірної України та одеського «Чорноморця», а нині наставник першолігової команди «Гірник-Спорт» ігор Жабченко сказав, що коли долар був по 8 гривень, його гравці заробляли по тисячу доларів. Нині їхня зарплатня залишилася на рівні 8 тис. гривень. Це тепер всього 400 доларів або менше, але «ми йдемо на третьому турнірному місці і перед нами стоїть чітке завдання — здобути путівку до прем’єр-ліги».

- Якщо команди всіх українських ліг мають великі фінансові проблеми, а самі футболісти, щоб тільки втриматися в їх складах, готові піти на значне зниження зарплат, то якими є річні бюджети клубів?
— Мені важко тепер вдаватися в якусь конкретику, але я наведу слова з інтерв’ю із колишнім нападником, а нині спортивним директором першолігового ФК «Миколаїв» Русланом Забранським: «Раніше була така неписана формула: мінімальний бюджет для команди першої ліги має становити 1 млн. доларів на рік, для команди прем’єр-ліги —  5 млн. доларів. Тепер це фантастичні гроші. Я підрахував, що для утримання боєспроможної команди, яка буде боротися в першій лізі за 4-5 місця, достатньо 300 тис. гривень на місяць. Це зарплата гравців у межах 220 тисяч гривень, переїзди, заявочний список».

Зробили крок назад задля грошей

- Як було сказано, сьогодні в Україні сотні безробітних футболістів. Де вони шукають собі роботу?
— Цієї зими масово працевлаштовуються у чемпіонатах Азербайджану та Казахстану. Наприклад, азербайджанський клуб «Габала» працевлаштував аж чотирьох українців: головного тренера одеського «Чорноморця» коломиянина Романа Григорчука та футболістів Олексія Гая, Дмитра Безотосного та Руслана Фоміна. Власне, провідні наші гравці через безгрошів’я втікають хто куди.

- Чому прямують саме до Азії?
— Звісно, в європейських чемпіонатах працевлаштуватися нелегко. У Казахстані та Азербайджані їм платять більше, вчасно і без затримувань. Хоча треба визнати, що деякі з футболістів роблять крок назад, адже Михайло Фоменко, як, наприклад, Олексія Гая чи Дмитра Безотосного, не викликатиме легіонерів до національної збірної з азійських чемпіонатів. Хлопці це розуміють, але свідомо зробили крок назад задля добротних заробітків.

- На які гроші українці погодилися на переїзд до Азії?
— За моєю інформацією, мінімальна зарплата наших легіонерів в Азербайджані — 25 тис. доларів на місяць. Словом, азербайджанські та казахські клуби охоче запрошують наших футболістів, бо їхня майстерність вища, аніж місцевих. Тому не своїм, а українцям платять більше.

- Пане Дмитре, з безвиході чимало безробітних футболістів, хоч би щось заробити, переходять у чемпіонати області. А як на Прикарпатті в провідних аматорських командах гравці заробляли колись і скільки можуть отримувати тепер?
— Якщо повернутися на три роки назад, то я знав таких футболістів, що отримували за гру по півтори-дві тисячі гривень. Нині, коли врахувати важку економічну ситуацію, такі суми, напевно, місячні.

- То що вже тоді казати про відновлення професійної команди в області...
— Якби наша обласна федерація футболу серйозно працювала над цим, то в області міг би бути професійний колектив, але питання в тому, чи комусь це потрібно. Простіше зайнятися аматорським чемпіонатом. 28 лютого відбудеться звітно-виборна конференція обласної федерації футболу і після неї стане відомо куди вона піде. До її відкриття, думаю, ми ще раз зустрінемося і наведемо деякі негативні факти, щоб допомогти нормальній роботі конференції.

Щоб не відвойовувати своїх позицій

- І на завершення нашої розмови ще таке. Незабаром стартує друге коло футбольного чемпіонату в прем’єр-лізі. Однак відновлення бойових дій на сході України може внести свої зміни у спортивний графік. Дедалі частіше лунають голоси, що футбол під час війни — це цинізм вищого ратунку. Та й справді, чи варто в такі часи, коли у воєнному протистоянні щодня гинуть люди і кожна область країни оплакує своїх героїв, проводити розважальні заходи?
— Важко щось конкретне відповісти.  З одного боку, справді, йде війна з Росією, а з другого — якщо зупинимо чемпіонат, що далі будуть робити футбольні клуби? Не забуваймо також, що, крім внутрішнього чемпіонату, є ще виступи наших команд і національних різних збірних на міжнародному рівні. Припинення ігор може повернутися для нас другим боком. В Югославії 1992 року, коли команди навіть дограли свій чемпіонат, їх до єврокубків через війну не допустили. А коли заборону на участь в єврокубках зняли, у югославів «згоріли» всі попередні досягнення і вони починали з нуля, з найнижчого кошика. Я дуже не хочу, щоб ми відмовилися від першості й потім з нуля почали відвойовувати свої позиції у футболі.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: