Дмитро Лащук: "Нема підстав так беззубо і безвідповідально грати на полі"

02 серпня 10:11
Переглядів: 100
Гол

Цьогорічний чемпіонат і першість області з футболу, як ніколи, народжувалися в муках. Економічна криза примушує керівників клубів чи їх власників рахувати гроші, а їх нестача чи повна відсутність призвели до того, що деякі команди почали відмовлятися від участі в змаганнях як у першій, так і в другій лігах. Тривалі агітаційні поїздки в регіони і перемовини на місцях зупинили цей згубний процес, але не повністю. За багато років у першій лізі стартувало тепер лише 11 колективів із 16-ти, а другу лігу ледь вдалося втримати в попередньому кількісному складі у двох регіональних об’єднаннях. Тому такі обставини затримали початок суперництва, і, наприклад, у першій лізі команди, не догравши двох турів першого кола, пішли на відпочинок, щоб на початку серпня довершити його й успішно розпочати друге. Як проходив цей етап змагань у вищому дивізіоні — враженнями ділиться футбольний експерт Дмитро Лащук.

Якість чемпіонату знизилася

— Пане Дмитре, перша ліга дочасно пішла на літні канікули. Як би там не було, яка ваша загальна оцінка цього відрізку чемпіонату.

— На мою думку, перше коло треба було все-таки довести до кінця, а два тури, які залишилися, — організувати серед тижня. і аж тоді остаточно підбити підсумки, щоб мати стрункішу очкову турнірну таблицю. Подивіться, на сьогодні не всі конкуренти на чемпіонство зіграли між собою. Приміром, коломийські «Карпати» — з брошнівськими «Кроно-Карпатами». і, як показав останній, дев’ятий, тур, у брошнівської команди, напевно, настав ігровий спад, бо вона зазнала поразки в Тлумачі від «Придністров’я» (0:1).
Ще два матчі — і, можливо, не було б такого розриву між першим, другим і  третім місцями. А загалом перше неповне коло засвідчило, що рівень майстерності команд знизився порівняно з минулими роками.

— Можливо, це пов’язано зі зменшенням їх кількості?

— Так не вважаю. Тут більше питання фінансове, аніж кількісне. Все повинно виглядати навпаки: менше команд — вищий якісний рівень чемпіонату. Відвідавши окремі матчі, побачив досі небачене: відсутність на полі видовищності гри, бійцівського азарту, самовіддачі футболістів, бажання перемогти. Таке, зокрема, спостерігалося в протистояннях коломийських «Карпат» з долинським «Нафтовиком» і «Нікою-івано-Франківськом». Чи стимулу бракує, чи ще чогось?.. Водночас треба завжди пам’ятати, що футболісти грають не для себе, а для глядачів. і якщо так триватиме й надалі, то, мабуть, такою буде і відвідуваність стадіонів.

«Я побачив спонтанність і хаос»

— Ваш прогноз у минулому інтерв’ю стосовно торішнього чемпіона і володаря суперкубка області — добре знайомих вам «Карпат» про те, що коломияни принаймні в першій частині чемпіонату виступлять добре, не справдився. Крім того, вони «провалилися» і у двох чвертьфінальних кубкових поєдинках з рахунками 0:1 і 0:3 з брошнівськими «Кроно-Карпатами». Чому, на вашу думку, це сталося?

— З цим складом команди результати мали б бути іншими. Відвідавши більшість матчів за її участю, я не побачив ані гри, ані віддачі, ані дисципліни на полі. Зате побачив лишень спонтанність дій і хаос. А де установки тренера на матч, корегування гри залежно від ситуації на полі, врешті-решт, де ігрові заготовки? Маємо наслідки минулого чемпіонату, в якому «Карпати» повинні були впевнено перемагати. Нині ж дійшло навіть до того, що після відчутної чвертьфінальної домашньої поразки (0:3) в Коломиї від «Кроно-Карпат» чи не вперше вболівальники покидали трибуни стадіону з похиленими головами і великими розчаруваннями. Тож варто терміново робити якісь висновки і керівництву, і тренерам, і футболістам. Та, зрештою, не завадило б це зробити і керівникам міста та району, хоча, здається, вони не дуже цікавляться командою, зайнявшись важливішими справами.

— Можливо, причини невдач «Карпат» криються у незадовільній укомплектованості їх складу. Наскільки нинішній склад змінився від торішнього, чемпіонського?

— Колектив покинули лише кілька досвідчених футболістів, та на їх місце прийшли не менш досвідчені. Наприклад, Петро Климус із чернівецької «Буковини», Михайло Рябий (виступав за «Буковину» і тернопільську «Ниву»). Більше того, Михайла Рябого я вважаю одним із найкращих розігруючих не лише в нашому чемпіонаті. Повернувся з косівської «Гуцульщини» Андрій Олійник, котрий колись грав за івано-франківське «Прикарпаття». Тому нема підстав так беззубо і безвідповідально грати на полі. Правда, є сподівання, що в другій частині чемпіонату «Карпати» схаменуться і виправлять нинішнє становище, адже коломийські уболівальники звикли до постійних перемог.
Прогнози — річ невдячна

— Як уже сказано, в нинішньому чемпіонаті змагаються лишень 11 команд, а звідси може змінюватися і розстановка ігрових сил. На вашу думку, — на чию користь? і якщо в підсумковій турнірній таблиці, можливо, ви бачите три призові колективи, то які саме?

— Прогнози у футболі, як і в інших видах спорту, — річ не дуже вдячна. Проте я наважуся назвати двох призерів. Це брошнівські «Кроно-Карпати» і, ризикну, — коломийські «Карпати». До числа претендентів на «бронзу» входитимуть ФК «Перегінське», «Придністров’я» з Тлумача і «ГалВапно» з Галича. У цих командах непогано поставлено організаційну роботу, є кваліфіковані тренерські кадри і непогані виконавці на полі.

Вся надія — на меценатів

— Повернімо розмову в інше річище. Яку роль влада повинна відіграти щодо матеріального забезпечення клубів?

— Знаєте, сьогодні влада часто змінюється, тому вся надія — на меценатів. Наразі так воно і є. Влада, якщо так можна сказати, бере частково участь у фінансовій підтримці —  на 20-25 відсотків, а решта — це допомога добрих людей. Таке є і за кордоном.

— Дорослий футбол повинен підживлювати дитячий, а відтак — юнацький. Як готують майбутню зміну на близькій вам Коломийщині?

— Готують через проведення різних змагань. Наведу один приклад. Недавно в Коломийському районі ми організували турнір до Міжнародного дня захисту дітей з участю юних футболістів 2000 року народження і молодших. Команди розподілили на чотири зони: по п’ять-шість — у кожній. Переможці зональних змагань виступали у фіналі. Переможців нагородили кубком, а двох призерів — комплектами футбольної форми, м’ячами і грамотами. Відзначено найкращих — футболіста, захисника, воротаря, нападника і бомбардира.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: