Дмитро Лащук: "Рівень чемпіонату Івано-Франківської області значно впав"

15 грудня 11:59
Переглядів: 188
ЛАЩУК

Як і в інших регіонах України, футбол у нашій області — найпопулярніший вид спорту. Однак на Прикарпатті є така серйозна проблема: на відміну від минулих років, тепер у нас немає команди майстрів, тому вболівальник не може насолоджуватися грою мільйонів на високому рівні. Тож доводиться йому задовольнятися чемпіонатами і першостями районів, міст і області. Якраз про обласні футбольні виміри — наша розмова з футбольним експертом редакції газети «Галичина» Дмитром Лащуком.

- Пане Дмитре, завершилися цьогорічні чемпіонат і першість області з футболу в двох лігах. Підсумовуючи ігри незавершеного першого кола, зокрема в першій лізі, ви намагалися спрогнозувати хід змагань і змоделювати остаточні результати в кінці сезону. Це насамперед стосувалося першої призової трійки... Як думаєте, наскільки виправданими стали ваші сподівання?

— Трохи помилився. Як кажуть у футболі, прогнози — річ невдячна, м’яч круглий, і за ігрових обставин, навіть дуже сприятливих, він може несподівано залетіти і до твоїх воріт. Брошнівські «Карпати» таки стали чемпіонами. Вгадав і «срібного» призера — ФК «Перегінське», а щодо третього місця, то бачив там коломийські «Карпати», а на ньому опинилося «Придністров’я» з Тлумача.

- Другий рік поспіль ми вже якось звикли бачити брошнівську команду серед лідерів, а от ФК «Перегінське» просто здивував багатьох, як і чемпіони області — коломийські «Карпати». Правда, в іншому плані — негативному, адже вони посіли лише четверту турнірну сходинку. Де в першому випадку криється секрет успіху, а в другому — причина невдачі?

— Селище Перегінське колись мало добрі футбольні традиції. Якщо мені пам’ять не зраджує, тут грала хороша команда «Лімниця», яка була чемпіоном області. Коротко кажучи: відновили минулі традиції. Більше того, колектив солідно укомплектували досвідченими виконавцями, в тому числі й кількома професійними футболістами. Наприклад, Микола Лазорик і Віктор Данищук свого часу грали за бурштинський «Енергетик» і тернопільську «Ниву», Олег Веприк — за львівські «Карпати». І це, здається, не весь перелік колишніх професіоналів. Для успіху додалося ще й те, що команда в першій лізі виступала як новачок і, відповідно, спрацювали амбіції керівництва і самих гравців. Ще один доказ цього — завойований кубок області.
А щодо коломийських «Карпат», то ситуація виглядає дещо по-іншому. Окремо зверну увагу на перше та друге коло. У першому відчувалися брак мотивації для футболістів і жорсткої керівної руки. Головним чином я на полі не бачив і домашніх ігрових «заготовок». і дійшов сумного висновку: в першому колі далися взнаки неспортивні підходи команди до поєдинків сезону 2013 року...
У другому «Карпати» потішили, принаймні в рідних стінах. Майже у всіх матчах, включаючи чемпіона та призерів, на полі — повна віддача і велике бажання перемоги. На виїздах, на жаль, цього не спостерігалося. Вбачаю тут дві причини: або тренер перед виходом на поле футболістів належно не налаштовував, або такий рівень їх майстерності. На загальний результат, безперечно, вплинуло ще й те, що в другій половині чемпіонату змагалося не одинадцять, а десять клубів, бо отинійська «Славія» знялася з розіграшу.

- У недавньому інтерв’ю газеті «Галичина» президент ФК «Карпати» з Брошнева-Осади Володимир Сальваровський зазначив, що в нинішньому сезоні майстерність фактично всіх команд підрівнялася, адже навіть аутсайдер таблиці міг дати бій лідерові та відібрати в нього очки. Чи ви поділяєте таку думку?

— Клас команд, можливо, й підрівнявся, але рівень чемпіонату значно впав. Фактично не було боротьби за чемпіонство та боротьби за невиліт з першої ліги. Років два-три тому цього ми не бачили. Чому впав рівень чемпіонату? Основне — через брак коштів у клубах для придбання футболістів високого класу. Приміром, коли я був президентом печеніжинських, а відтак — коломийських «Карпат», то запрошував кваліфікованих виконавців з Чернівецької, Тернопільської чи Львівської областей. Безумовно, нинішні реалії — важке економічне та політичне життя в Україні.

- Що скажете про суперництво в другій лізі? Те, що болехівські «Карпати» за підсумками фінального турніру стали чемпіонами, а другим фінішував івано-франківський «Тепловик», нікого аж так не здивувало, а ось третя позиція у ФК «Битків» — виглядає, можливо, трохи непередбачувано...

— «Карпати» з Болехова завжди стабільно виступають в другій лізі, а друге місце «Тепловика» вважаю великим кроком назад. Ще останні сім-вісім сезонів він був гідним конкурентом у першій лізі чемпіонам області, а тепер ось до чого докотився. Якісь вагомі причини, зрозуміло, для цього є, але нині ми лише констатуємо факт. А третє місце ФК «Битків» вважаю закономірним. Як-не-як битківчани виступали в першій лізі, футболісти набули певного досвіду, і ось — позитивний результат. У самій Надвірні, багатій на футбольні традиції, нема команди, а в Надвірнянському районі в селі Биткові є. Приємний приклад, чи не так?

- Є ще в цьому районі з немалими традиціями делятинський «Прут», який зайняв останнє місце у фінальному турнірі другої ліги...

— Він уже віддавна через брак коштів дихає на ладан. Хоч тут щось слабке і є, однак ніяк не зрозумію — чому, крім Надвірни, немає команд обласного масштабу в Рогатині та в Тисмениці. Згадаймо хоча б їхнє представництво в чемпіонаті України серед команд майстрів.

- Нинішнього сезону в першій лізі стартувало тільки 11 команд. На вашу думку, що буде наступного сезону? Я маю на увазі кількісний склад. На сході України йде війна, невідомо коли настане мир, країна економічно занепадає. Заодно фінансово — і футбольні клуби...

— Думаю, якщо в першій лізі назбирається менше десяти команд, немає сенсу проводити чемпіонат області. У такому разі треба об’єднати першу та другу ліги, поділити команди на територіальні зони і також організувати фінальний турнір, де визначаться чемпіон і двоє призерів. Сподіваюся, до цього не дійде. Хоча, переконаний: наступний чемпіонат організаційно буде слабшим, ніж теперішній. Скажімо, може, це піде і на добро, бо до ігор залучатимуть більше молоді, насамперед місцевої.

- Попри всі наші внутрішні проблеми люди в редакцію телефонують і запитують, коли буде команда майстрів в івано-Франківську чи в якомусь районному центрі...
— Спілкуючись з людьми, я таке чую постійно. Причому наводять приклад сусідньої Тернопільської області: мовляв, там є дві команди першої ліги чемпіонату України. Правда є і в іншому: там обласний футбол — на рівні нашої другої ліги. Якби у нас знайшовся спонсор, який би вклав гроші у професійний футбол, то знайшлися би в області також класні виконавці, й «зголоднілі» трибуни були б заповнені. Та не знайшлося таких багатіїв-ентузіастів. А тепер, коли в Україні йде війна, тим паче.

- Пане Дмитре, постійно порушується питання відповідності інфраструктури рівню проведення чемпіонату та першості області, тобто її недосконалості або взагалі відсутності. Знаю, що ви недавно побували в Бельгії. Як там усе виглядає?

— Я відвідав не лише Бельгію, а й Польщу та Німеччину. Наведу приклад тієї ж Бельгії. Місто Центраден за населенням — це приблизно як Калуш чи Коломия. Команда міста грає в другій бельгійській лізі. Є футбольний стадіон «Стаєн» приблизно на 15 тисяч місць, критий для уболівальників. На території стадіону — готель, два ресторани, фітнес-центр. Можеш сидіти в ресторані й стежити за ходом подій на штучному полі. Унизу під футбольним полем — два поверхи для стоянок автівок, два продуктові супермаркети, крамнички з різним товаром. За метрів 500 від стадіону — п’ять стандартних трав’яних футбольних полів. За якістю газону в нашій області, мабуть, немає жодного такого поля. Увечері всі поля освітлені, тут футболісти різних вікових груп тренуються і в цей час. Оглянувши ввечері поля, вирішив повернутися на центральний стадіон і здивувався: побачив початок тренування хлопчиків віком 7-8 років. Їх я нарахував 24...

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: