Дмитро Сосновський: "AIBA організовує шоу, але Олімпіаду проводить зовсім за іншими правилами"

04 травня 09:50
Переглядів: 337
сосновський

Головний тренер збірної України розкритикував комерційні турніри в аматорському боксі.

Міжнародна федерація любительського боксу (AIBA) слідом за клубними змаганнями Всесвітньої серії (WSB) затвердила запуск ще одного напівпрофесійного проекту - AIBA Pro Boxing (APB), в якому кращі боксери-аматори світу стануть боротися за титул найсильніших у своїх категоріях в особистому заліку. Тим часом головний тренер збірної України Дмитро Сосновський у розмові з кореспондентом назвав дії AIBA непослідовними і докладно пояснив, чому він так вважає.

- Міжнародна федерація любительського боксу запускає новий проект - APB. Що це означатиме для України? Створимо окрему команду?

- Поки про окрему команду для APB важко говорити, бо сама AIBA остаточно не визначилася зі схемою.

Наприкінці квітня у нас відбудеться засідання виконкому Федерації боксу України. На ньому я буду відстоювати думку, що у нас головною повинна бути збірна України. Враховуючи її інтереси, і потрібно визначатися, як виступати і де виступати. Це щоб не сталося такого, як з WSB. Там фактично вся національна команда була, і тепер нам доведеться виправляти цю ситуацію, причому дуже плачевну ситуацію - ми і в WSB команди в цьому сезоні вже не маємо, та збірної фактично немає. А якщо додасться ще одна, професійна, схема - ви тільки уявіть, як пережити наступний рік, в якому у нас буде і WSB, і APB, а ще й чемпіонат світу з чемпіоном Європи? Дуже тепер цікаво, як нам готуватися і до чого...

- Тобто, в Україні програма майбутнього розвитку боксу поки не визначена?

- Так, все в процесі переговорів. Як на мене, сама AIBA змішала разом «котлети, мухи, картоплю» - все змішала в одну схему.

Ось яким зараз повинен бути бокс? Якщо вони хочуть клубні змагання робити - хай їх і роблять. Але для багатьох країн, і нашої в тому числі, головне - це чемпіонати світу та Європи, Олімпійські ігри. Це тому, що у нас є дитячо-юнацькі школи, школи олімпійського резерву, школи вищої спортивної майстерності, інститути та університети - ціла структура, яка стосується як всього спорту, так і боксу зокрема. І сьогодні наших керівників на місцях не цікавить, чи є у нього чемпіон у Всесвітній серії. Їх цікавлять члени збірної України, а серед них - переможці світових і континентальних першостей, олімпійські медалісти. Саме заради цього всі школи і працюють, на це працює вся наша спортивна система.

А ось те, що робить AIBA - це вже комерційні проекти. Рано чи пізно про це потрібно говорити, тому що в майбутньому з нами ніхто не буде гратися. Наприклад, я - львів'янин, працюю у львівській школі спортивної майстерності. Якщо у нас фехтування набирає за рік умовних 20 тис. балів, а бокс - всього ледве-ледве 1200 балів, то за підсумками року директор школи скаже: «А навіщо мені бокс? Я тоді краще візьму якийсь кульової вид спорту, який буде приносити мені медалі».

- Як тепер бути з розіграшем ліцензій на Олімпіаду, які тепер в боксі стануть розігруватися і на чемпіонатах світу, і в WSB, і в APB. У нас же одного разу була неприємна ситуація перед Іграми-2012, коли їх завоювали і ставший чемпіоном світу Євген Хитров, і Сергій Дерев'янченко в WSB, але поїхати в Лондон зміг тільки перший...

- Цілком вірно - система поки не працює. Якщо AIBA збирається йти далі, то потрібно розвиватися у всіх спрямування. Зараз історія може повторитися. Той же Дерев'янченко успішно боксує у Всесвітній серії, а у нас ще є в категорії до 75 кг Діма Митрофанов. Та в будь-якому вазі це може повторитися!

Виходячи з цього, я, інші фахівці ставимо запитання: чому в легкій атлетиці чи в плаванні у фіналах можуть стартувати по різних доріжках, наприклад, три австралійця або чотири американця, або на п'єдесталі стоять по три людини з однієї країни? Значить тоді таку ж систему потрібно продумувати і у нас. Якщо умовні різні українці чи росіяни вже завоювали ліцензії за таких умов відбору в боксі - на чемпіонаті світу, в WSB і APB, - то нехай вони і боксують на Іграх все разом. Ну це ж логічно!

- AIBA в цьому питанні збирається координувати дії з Міжнародним олімпійським комітетом?

- Важко на цю тему говорити. Я особисто буду просити у президента нашої федерації, віце-президентів, щоб вони зустрілися з Сергієм Бубкою. Щоб він це і доводив у МОК. Це ж серйозна справа!

Всі стежили за боксом, всі стежили за «отаманами». Але славу кращі представники нашої школи боксу завоювала у всьому в світі за те, що вони стали чемпіонами Європи, світу та Олімпійських ігор.

- А хто з українців, скажімо, міг би взяти участь у APB?

- На виконкомі ми повинні поставитися до цього питання так: якщо вже є така структура в AIBA, значить - потрібно на неї орієнтуватися. У APB участь повинні брати більш досвідчені боксери, які вже на межі переходу в професіонали. Якщо пам'ятаєте, Василь Ломаченко колись сказав, що спочатку він з батьком - тренером повинен спробувати свої сили в WSB, в якій п'ять раундів, яка в чомусь перехідна, а вже потім став рухатися далі. Серед таких досвідчених боксерів у нас в команді зараз є Митя Митрофанов, Коля Буценко, Денис Берінчик.

Але ні в якому разі не можна відправляти у APB молодих хлопців, яким по 18-19 років. З них майстрів ще потрібно робити за допомогою тренувань і певної системи. Та ж зіркова команда, яка у нас була, створювалася практично протягом десяти років.

А якщо AIBA так круто все закрутила, пішла таким шляхом, то, думаю, є сенс для боксерів в Олімпійських іграх організовувати принцип участі таким же, як у футболі - дозволити виступати до 23 років. Тоді можна вже окремо і клубні змагання, і цю їх професійну лігу проводити. Система б збереглася для всіх тих країн, де є державний підхід до нашого виду спорту: до 23 років боксери б виступали в аматорському боксі, а після цього - могли йти куди завгодно - в WSB, APB або відразу в професіонали, як деякі наші колишні лідери.

А є ще й матеріальна сторона. Скажімо, ті діти, які себе ще ніяк не проявили, йдуть на запропоновані гроші. Але на їх виховання теж витрачені гроші - державою на зборах, під час виїздів на змагання. Якщо вони відразу пішли в WSB або APB, то країна вже недоотримає медалі ні на Європі, ні на світі.

- Що вам відомо про саму систему відбору в APB. Як проходить шлях через кваліфікацію до фіналів?

- Складна у них система. У кожній категорії будуть по 10-12 боксерів, які розіб'ють на підгрупи. Якщо коротко, то, щоб стати чемпіоном у своїй вазі, потрібно виграти чотири поєдинки.

- Російська федерація боксу вже заявила, що готова прийняти кваліфікаційні турніри в трьох вагових категоріях - до 52 кг, до 64 кг, до 69 кг. Наша федерація подавала заявку?

- Можливо, я чогось не знаю, але я не чув, що Україна бралася проводити їх. Навпаки, мені відомо, що AIBA було важко знайти бажаючих - ніхто не хотів брати на себе видаткову частину змагань APB, і тому цей турнір довго не міг запуститися. Так що навіть не знаю, чи їм зараз це вдасться.

- Саме на виконкомі федерації визначиться подальша стратегія розвитку всього боксу України?

- Так, це так. В останні два роки «Українські отамани» були поставлені вище, ніж вся національна команда. Вони забрали всіх десятьох чемпіонів України. На сьогоднішній день всі вони - в «розібраному» стані. Вони й самі тепер «ніякі», і команда «Отаманів» виглядала «ніяк». Поки вони спочатку були свіжі, поки «їхали на старому багажі» після підготовки до чемпіонату Європи та світу, вони ще перемагали. А потім «прокрутилися» з півроку в WSB, через тиждень-два билися - то одні, то інші... Але закони ніхто не відміняв: людину за рік можна вивести лише на один-два піки форми. А в WSB виходить, що на цей пік потрібно виходити по 5-6 разів за півроку. Все це дуже складно - і фізично, і морально.

- Але є ж і такі хлопці, які за сезон у складі «Отаманів» проводили всього по одному бою або взагалі не боксували. Як таке відсутність практики може позначитися на розвитку боксерів?

- Дуже правильне запитання. Ось тому я і був спочатку проти WSB, тому я зараз за вікові цензи. Мені навіть дивно, чому Росія, Казахстан, інші країни пострадянського простору, де дійсно вистачає фахівців, які розбираються в боксі, всі ці нововведення AIBA підтримують. Якщо AIBA бажає такі нововведення вводити в боксі - нехай вводить, але вони не повинні шкодити.

У WSB у нас викликалися хлопчики 1994-95 років народження: Дима Замотаєв - золота дитина, який став першим на чемпіонаті України, Хижняк Саша - теж суперталановита хлопець. Їх взагалі не варто було брати в WSB, а треба було «обкатати» у збірній, готувати і забезпечувати їм виїзди на турніри. На такі турніри приїжджають боксерські країни - Англія, Китай, - потужними командами приїжджають! Та ж Росія привозить дітей 1994-95 років, обстрілює їх. І в такому випадку ці хлопці розвиваються планово. А от зараз їх забрали в WSB, і я сам не розумію, для чого це зроблено. Я був проти. Але тренери, керівництво, які працювали в WSB , цього не чули. Тепер ми що отримали? Хлопці і там не відпрацювали повною мірою, майже або взагалі не отримуючи практику, і у нас не змогли отримати досвід. І що їм це дало?

Я б дуже хотів, щоб мене почули в нашій федерації. Одна справа - готуватися на один бій протягом п'яти-шести місяців. І зовсім інша - виступати на турнірах. Адже AIBA, хоч вона і закрутила ці «мухи», самі Ігри потім буде проводити за олімпійською системою: три раунди по три хвилини і за короткий період чотири бої, як мінімум. Ось і дивіться - AIBA сама собі перечить. Начебто і шоу поки організовує, але Олімпіаду проводить зовсім за іншими правилами.


Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: