Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга

26 січня 08:10
Переглядів: 386
Премєр ліга

Напередодні ми розглянули, як клуби УПЛ з нижньої частини турнірної таблицізалучають до матчів чемпіонату чи Кубку гравців, заявлених по списку "Б". Беззаперечним лідером по кількості задіяних молодих виконавців виявилась сімферопольська "Таврія", однак щодо якості, тобто ролі недавніх дублерів в основному складі, то кримчани значно поступаються "Карпатам" та "Іллічівцю". Продовжуючи тему, аналізуємо ситуацію в командах, котрі ведуть боротьбу за потрапляння в Лігу Європи та за золоті нагороди першості.

Кількість гравців зі списку Б, котрих клуби УПЛ залучали до гри в Чемпіонаті та Кубку | Infographics

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 1"Металург" (Донецьк)
Футболістів у списку Б – 49;
з них у головній команді – 9

Власне, дев'ять гравців із списку Б в основній команді – це багато. "Металург" в цьому плані роботу веде продуктивно; однак можна ще краще, адже з тієї дев'ятки стабільне місце у основі мають тільки двоє: Сергій Болбат та Олександр Насонов.

Останній прийшов до Донецька на початку сезону, виявившись непотрібним луцькій "Волині". У "Металурзі" Насонову швидко знайшли місце на фланзі захисту; грав Олександр і при Максимові, і при Ташуєві. Цілком ймовірно, що молодий гравець, нарешті, знайшов свою команду.

Виблискував під керівництвом Ташуєва і Сергій Болбат. Лівому вінгеру не знадобилось багато часу для адаптації до нової команди; Болбат відразу заграв за "Металург", закріпивши за собою місце в основному складі. Вже з'явилась інформація про зацікавленість в послугах Сергія "Дніпра", але ж гравець належить "Шахтарю", тому не все так просто.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 2

Сергій Болбат став одним з відкриттів першої частини сезону / фото - UA-Футбол

Трояновський, Мамутов та Дегтярьов виходили, коли у "Металурга" була складна ситуація із кадрами. Протягом першої частини сезону багато з основних виконавців донеччан були травмованими, тому тут в нагоді і ставали представники списку Б. Дмитро Подколзін, Микита Полюлях та Віталій Тимофієнко обмежувались ліченими хвилинами на полі, а для голкіпера Антона Яшкова потрапити до заявки основної команди уже була честь, зважаючи, які майстри воротарської справи є у "Металурга".

Тобто, тренерам і менеджерам донеччан вдалось знайти правильний підхід до роботи з молоддю; без крайнощів, розсудливо і з перспективою, що найближчим часом хтось із представників теперішнього списку Б стане примітною постаттю в українському футболі.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 3"Ворскла" (Полтава)
Футболістів у списку Б – 45;
з них у головній команді – 3

Не сказати, що "Ворскла" за середнім віком виконавців – стара команда, але практично вся молодь полтавчан до заявки на матчі у Прем’єр – лізі проходить по списку А. Тільки трьом гравцям з молодіжного складу вдалось в першій частині сезону пробитись до основи "Ворскли".

Хоча, то більше формальність. Олександр Ткаченко не грав взагалі, а лише мав нагоду спостерігати за діями колеги за амплуа Дмитра Непогодова із лави запасних в матчі Кубку України. Юрій Павлик теж обмежився тільки потраплянням до заявки (в одному з кращих матчів "Ворскли" в осінній частині чемпіонату – проти "Металіста"), і тільки Олег Баранник – єдиний із списку Б, хто трохи грав за основу команди Василя Сачка. В активі нападника 21 хвилина. Тут, в принципі, висновки на поверхні…

Хоча, пояснити таку ситуацію теж можна. "Ворскла" в цьому сезоні переживає перебудову; Василь Сачко очолив колектив, коли той перебував у скрутному становищі. Новий тренер мав завдання стабілізувати склад, від чого похідною мав бути й результат прийнятний, а також загальна стабільність. Вийшло багато що, а от з молоддю працювати – то завдання на майбутнє. Поки що так…

  • Пташенята під крило Фоменка. Топ-десять

 

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 4"Зоря" (Луганськ)
Футболістів у списку Б – 51;
з них у головній команді – 6

Коли у Луганську починав працювати Юрій Вернидуб, не сказати, що в "Зорі" сильно довіряли молоді. Але зараз, коли колектив вже сформований, можна сказати – багатогранний, робота ведеться і в цьому напрямку. Почали отримувати свої шанси Іван Петряк, Павло Мягков, Максим Малишев. Останній, так взагалі, може вважатись гравцем розширеної основної обойми, адже сім зіграних матчів (п'ять з яких – зі старту) – доволі гідний показник. Малишев у центрі поля з кимось із більш досвідчених партнерів почував себе доволі комфортно. Трохи складніше було Петряку та Мягкову. Останній мав шанс, але у тих двох матчах, в яких грав (проти "Севастополя" та "Шахтаря"), як здалось, дуже хвилювався. Іван Петряк приймав участь у дев'ятьох поєдинках Прем’єр – ліги, але в жодному з них не провів на полі більше сорока хвилин. Вернидуб, до речі, час від часу згадував Івана на прес-конференціях і зазначав, що саме з прицілом на майбутнє поступово підводить молодого нападника до гри за основу.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 5

Максим Малишев поступово завойовує довіру тренерського штабу
фото - Вікторія Сидорова

Микита Шевченко провів складний і, в цілому, невдалий матч у Кубку України (і був на заміні в кількох поєдинках Прем’єр – ліги); ще двоє гравців зі списку Б (Максим Жичиков та Віталій Квашук) удостоїлись потрапляння до заявки на матч проти донецького "Металурга".

"Зоря", в принципі, розвивається, але розвивається не стрімко, а без різких злетів; планомірно. Тому поява в основі молодих виконавців – то вже добре; якщо Юрій Вернидуб працюватиме й далі, робота в цьому плані, напевно, вестиметься з часом більш активно.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 6"Чорноморець" (Одеса)
Футболістів у списку Б – 55;
з них у головній команді – 1

Євген Мартиненко – єдиний представник списку Б, який грав за основу "Чорноморця" в першій частині сезону. Захисник провів на полі 90 хвилин у кубковому матчі, але мову про потрапляння до основної обойми на поєдинки чемпіонату, або, тим більше, Ліги Європи, вести не доводилось. Зараз у "Чорноморця" пріоритети інші і праця з молоддю – не те, чим здобуває собі славу одеський колектив. Але це не означає, що так буде завжди.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 7"Дніпро" (Дніпропетровськ)
Футболістів у списку Б – 48;
з них у головній команді – жодного

Дуже цікаво виходить: у внутрішніх змаганнях в цьому сезоні жоден із гравців "Дніпра", заявлений по списку Б, не зіграв і хвилини, зате давав Хуанде Рамос шанс молоді у єврокубках. Перспективний Андрій Близниченко (він хоч і заявлений на Лігу Європи по списку А, та все ж), який наполегливо пробивається до основи, зіграв 44 хвилини проти "Пандурія", а Олександр Сваток – захисник, який, напевно, піде в оренду, - 25 проти того ж таки "Пандурія".

 
Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 8

Андрій Близниченко в чемпіонаті України ще не грав, однак встиг дебютувати в Лізі Європи / фото - ФК "Дніпро"

В "Дніпра" досвідчена команда (26.6 років – середній вік) і розбавляє основний склад молодими Хуанде Рамос дуже обережно, діючи, напевно, по ситуації. Попри те, що в академії дніпропетровців теж працюють іспанці, Рамосу, хотілося б, щоб вона готувала більше футболістів, які б могли боротись за основу. В складі "Дніпра" багато гравців із лідерськими якостями, які мають український паспорт, але от з молоддю ще потрібно працювати. Хтозна, можливо, в надрах дніпропетровської академії ховається черговий діамант, на кшталт Євгена Коноплянки, який тільки треба побачити та огранити, що свого часу зробив Володимир Безсонов.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 9"Металіст" (Харків)
Футболістів у списку Б – 46;
з них у головній команді – 3

У "Металіста", на перший погляд, справи в плані довіри молоді кращі, ніж у "Дніпра", але то тільки на перший погляд. В Харкові теж не найсприятливіші умови для росту молодих і перспективних виконавців.

Півзахисники Артем Радченко та Олександр Андрієвський, крім того, що удостоювались потрапляння до заявки в матчах Кубку України (Радченко – ще й в чемпіонаті – на поєдинки проти "Чорноморця", "Севастополя" та донецького "Металурга"), отримували ще схвальні слова від Мирона Богдановича як одні з найталановитіших вихованців академії. Але поки що на тому все. В сезоні ні Радченко, ні Андрієвський поки що не зіграли за основу "Металіста" і хвилини.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 10

Нойок поки програє конкуренцію більш досвідченним футболістам
фото - ФК "Металіст"

У Олександра Нойока – талановитого опорного півзахисника, який прийшов до "Металіста" із структури донецького "Шахтаря" в якості капітана молодіжної збірної України, - ситуація є ненабагато кращою. Нойок виходив за першу команду на 21-ну хвилину кубкового поєдинку, а от в чемпіонаті був запасним. Навіть, зважаючи на питання ліміту на легіонерів, Олександр не міг гідно конкурувати з досвідченими партнерами по амплуа. А тепер, коли в опорну зону "Металіст" запросив Богданова, перспективи Нойка в Харкові стають ще тьмянішими.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 11"Динамо" (Київ)
Футболістів у списку Б – 53;
з них у головній команді – 4

По списку Б у "Динамо" проходить Максим Коваль, який є одним з двох основних голкіперів столичної команди. Тут, звичайно, говорити нічого не варто – з можливостями Максима добре знайомі не тільки в Україні, а й у Європі. Ще один молодий голкіпер, що залучався до головної команди, але обмежувався тільки перебуванням на заміні – Артур Рудько. Конкуренцію виграти, звичайно, у Шовковського і Коваля – завдання надскладне.

Заявлений по списку Б бразилець Дуду непогано проявив себе в минулому сезоні і на передсезонному турнірі, а от в ході змагань молодий вінгер задовольнявся тільки підмінами когось із основних виконавців. В активі Дуду – один вихід у основі (матч проти "Чорноморця"), та шість виходів на заміну (з урахуванням статистики Кубку України – сім). Дуду – доволі суперечлива постать у "Динамо".

Андрій Цуріков – це вже наслідок українізації, про яку говорив Олег Блохін, коли приходив до керма київської команди. У Андрія – представника списку Б – було, звичайно, не так багато часу (26 хвилин у чемпіонаті України та 81 – у Кубку), але варто зважати на постаті конкурентів Цурікова на позиції. Вони являються одними з лідерів колективу, тому для молодого півзахисника навіть таке залучення до гри за основну команду може бути успіхом.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 12

Андрій Цуріков має достойних конкурентів на своїй позиції
Фото - Олександр Приходько

"Динамо" – це клуб із серйозною школою, тож виховання кадрів – один з векторів розвитку. Багато випускників київської академії грають в інших командах Прем’єр-ліги та за рубежем; це теж наслідки роботи з молоддю. Не забуваємо, що зовсім недавно по списку Б проходили Ярмоленко та Гармаш, який був основним, поки не травмувався, а також Євген Макаренко – ще один позитивний приклад роботи клубної академії. Хоча після заяв в позаминулому році про ставку на власних вихованців, в цьому напрямку очікувались значно кращі результати. Скажімо Калитвинцев, Буяльський чи Роман Яремук мали б залучатись до основного складу більш активно.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 13"Шахтар" (Донецьк) 
Футболістів у списку Б – 48;
з них у головній команді – 6

Із шести представників списку Б, які залучались до гри основного складу "Шахтаря", тільки двоє українців. Це воротар Богдан Сарнавський, який був у заявці на поєдинок проти "Карпат", та лівий захисник Едуард Соболь. Вихованець запорізького футболу на старті сезону розглядався рівноцінним претендентом на місце в основі "гірників", але згодом повністю програв конкуренцію Ісмаілі, не говорячи вже про В’ячеслава Шевчука.

Дорогу молодим, або Хто як у люди вибивається. Частина друга - изображение 14

Самий дорогий футболіст в історії "Шахтаря" заявлений на сезон по списку Б
фото - Анатолій Спиця

По списку Б "Шахтар" заявив на чемпіонат чотирьох літніх новачків: Веллінгтона Нема, Бернарда, Фернандо і Фреда. Останній вже, можна сказати, адаптувався до нових умов і є в чемпіонаті України основним виконавцем. Відвойовує своє місце під сонцем і Бернард. Фернандо, напевно, грав у першій частині сезону менше, ніж йому самому хотілося би, але все у руках і ногах бразильця. Ну а Нем, що цікаво, у жодному з п’яти матчів чемпіонату, в яких приймав участь, не зіграв більше тайму; але й до гри за дубль бразилець не залучався. Заважали адаптації атакувального півзахисника травми, тож є імовірність, що Нем Донецьк покине. Поки що цей трансфер важко назвати вдалим.

Який висновок можна зробити з усієї цієї інформації? Поки підтверджується тенденція, що молоді більше довіряють у командах, які не вирішують завдання чемпіонства чи потрапляння до єврокубків. Є винятки, наприклад, як "Говерла" чи "Металург"(Запоріжжя), де біля основи перебуває мало представників списку Б, що пояснюється бажанням зберегти прописку в еліті силами досвідчених виконавців, і як "Металург" (Донецьк) та "Зоря", де, вирішуючи серйозні завдання, тренери не бояться давати шанс молоді. "Шахтар" з його шістьма футболістами все-таки варто виводити за дужки, адже зі списку Б, через який, за логікою, мають бути заявлені вихованці власної академії, в першій команді грають бразильські футболісти ціною в десятки мільйонів доларів. Зрештою, позитивні зрушення, хай би що не говорили скептики, є - молоді все-таки довіряють, хай і не так активно. Однак для досягнення потрібного балансу, за якого український футбол регулярно буде поповнюватись власними міцними кадрами, ще працювати й працювати.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: