Ера грандіозних трансферів у футболі завершилася

07 квітня 00:01
Переглядів: 660
платіні

Правила чесної гри у футболі стосуються не лише поведінки на полі, а й закулісних справ власників клубів. Існує так званий фінансовий Fair Play, який повинен зрівняти шанси на існування футбольних клубів. 

Його правила передбачають використання лише тих коштів, які клуб заробив на квитках, рек­ламі, трансляціях, продажах символіки та трансферах гравців. До того ж клуб повинен вчасно виплачувати зарплати футболістам і персоналу та не забувати про свої фінансові обов’язки перед іншими структурами. 

При цьому власники не можуть використовувати кошти спонсорів. УЄФА допускає дефіцит у розмірі 45 мільйонів євро на рік, а до кінця десятиліття клуби поступово взагалі повинні досягти самоокупності. 

Згідно з концепцією фінансового Fair Play, клуби, що мають намір брати участь у європейських змаганнях, повин­ні належно вести фінансові справи. На придбання нових гравців і заробітну плату можна витрачати тільки те, що клуб отримав як дохід. Грошові «подарунки» від багатих власників й олігархів до доходів не зараховують.

За висновками перевірки УЄФА, українських клубів у списку порушників немає. З огляду на те, що офіційний бюджет лише кількох клубів перевищує дозволений УЄФА розмір дефіциту(!), вітчизняні команди апріорі не можуть потрапити до списку порушників. Проблеми в наших клубів можуть виникнути лише наприкінці десятиліття, коли вони повинні досягти самоокупності. Очевидно, що тоді українським клубам буде складно дотримуватися фінансового Fair Play. 

Адже одним із головних джерел надходжень коштів до бюджетів українських клубів є спонсорство. Лише у 2011-2012 роках партнерами донецького «Шахтаря» — лідера у плані роботи зі спонсорами — стали п’ять відомих брендів. Команди нижчого рівня мають, відповідно, й менш надійну фінансову підтримку. В них не така велика кількість спонсорів, як у провідних клубів, до того ж «меценати» в будь-який момент можуть покинути клуб напризволяще. Наприк­лад, торік «Арсенал» утратив двох основних спонсорів, що призвело до суттєвих фінансових проблем. У підсумку команді довелося попрощатися з низкою гравців, зменшити зар­плати тим, хто залишився, і боротися за місце у вищому дивізіоні. 

На продажі товарів із клубною символікою в Україні заробляють не всі. Створення підрозділу, який займатиметься атрибутикою та сувенірними товарами, потребує коштів. Тому не кожен клуб може собі це дозволити. Як наслідок, обсяги та система реалізації продуктів у клубах України значно відрізняються. Команди, які не є лідерами в чемпіонаті, мають примітивні магазинчики, в яких можна придбати найпростіші сувенірні товари. Водночас такі гранди, як «Шахтар» і «Динамо», мають розгалужену мережу для продажу найрізноманітніших товарів різного призначення. Упродовж 2012 року клуб Рината Ахметова уклв контракти на виробництво товарів масового використання на суму 

1 млн. 118 тис. грн. (і це не враховуючи відсотків від додаткових продажів). Під брендом «Шахтаря» випускають снеки, шоколад, напої та навіть косметичну продукцію. Столичний клуб за участю світових спортивних дизайнерів розробив колекцію жіночого, чоловічого та підліткового одягу з динамівською атрибутикою. Та й заробляють на одному й тому ж товарі клуби по-різному. Так, найпростіша футболка від «Динамо» коштуватиме 300 грн., а «Карпат» — удвічі дешевше, «Говерли» — уп’ятеро. 

Фінансування клубів, за правилами УЄФА, має відбуватися ще й за кошти, отримані від продажу квитків і трансляції футбольних матчів. Однак в Україні цієї суми не вистачить навіть для одного гучного трансферу. 

До слова, у нинішньому чемпіонаті України найкраща відвідуваність домашніх ігор у донецького «Шахтаря» — 42 081 уболівальник. Наступні в рейтингу: харківський «Металіст» (30 935), київське «Динамо» (25 245) та дніпропетровський «Дніпро» (18 188). Аутсайдерами за відвідуваністю є луцька «Волинь» — у середньому 7350 та донецький «Металург» — 7324 особи.

З реалізацією клубами прав на трансляцію матчів в Україні ситуація теж невтішна. Для «Шахтаря» надходження від трансляцій становить усього 8% загального доходу. Говорити про роль прибутків від трансляцій для інших клубів немає сенсу. 

Загалом у Європі нові правила подобаються не всім. Адже теоретично тих, хто не відповідатиме правилам Fair Play, можуть виключити з європейських змагань уже з сезону 2014/2015. Саме тому фахівці кажуть, що найближчим часом мегатрансферів очікувати не варто. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: