"Федерація чомусь постійно захищає арбітрів"

10 лютого 07:52
Переглядів: 261
Гол

У нашій області дуже люблять футбол. І навіть незважаючи на те, що на теренах Прикарпаття кілька років тому з різних причин зруйновано професійний. Тож тепер усю увагу уболівальники зосереджують на ході змагань обласного, аматорського. У цій царині наразі все гаразд, хоча тут також є різні судження і оцінки. Свідчення цього явища — телефонування до редакції та її відвідини. Вкотре до нас завітав Дмитро Лащук із Печеніжина, який, якщо можна так сказати, вже виступає як футбольний експерт. Людина зі своїми поглядами на найпопулярніший вид спорту і думками щодо його розвитку.

Ставив найвищі завдання

- Пане Дмитре, торік завершилися чемпіонат і першість області в двох лігах. У «Галичині» опубліковано підсумки їх проведення. Крім турнірних таблиць, опубліковано інтерв’ю з в. о. заступника голови обласної федерації футболу та її виконавчим директором Василем Сікорою, в якому він аналізував проведення чемпіонату і першості області. Заодно вказав причини, чому, на його думку, друголігові печеніжинські «Карпати» в другому колі знялися з розіграшу. Чи погоджуєтеся ви з цим? Врешті-решт, як оцінюєте в якісному плані останні обласні футбольні суперництва?

— Найперше, для мене велика честь співпрацювати з редакцією газети «Галичина». А щодо печеніжинських «Карпат» скажу таке: Василь Сікора у футболі не один рік, він висловив свою точку зору, а я поведу мову про те, що було насправді. До зняття наші «Карпати» поступилися кутським «Карпатам» всього на очко, але наступного туру, перед вильотом, ми їх мали приймати вдома. Даруйте, тоді в групі «Південь» Кути турнірно йшли першими, Печеніжин — другим, Городенка — третьою, а за четверте «золоте» місце, котре дозволяло ввійти до фінального турніру, боролися команди з Турки, Заболотова та Гвіздця. Ми виграли в городенківців у гостях і в домашньому поєдинку, і, як з’ясувалося, їх через нас позбавили можливості змагатися за призові друголігові місця.

А є дві причини, чому наша команда завчасно перестала виступати. Перша: незадовільне суддівство, коли тебе «топлять» на користь суперника. А друга частково випливає з першої. За тих умов і через недостатню укомплектованість складу колективу верхню позицію важко було здобути. Власне, на поле виходили чотири-п’ять досвідчених футболістів, а решта — місцева молодь, котру хотілося награвати. Не приховую: я завжди перед командами, які очолював, ставив найвищі завдання і цього завжди добивався. Втім, звернуся до фактів.

Команди завжди вигравали в області

У 2007 році печеніжинські «Карпати», новачки обласного чемпіонату, стали бронзовими призерами, у 2008-му — абсолютними чемпіонами серед дорослих і юнаків, у 2010-му — чемпіонами і  володарями Суперкубка області. Наступного року переможна хода тривала, але вже в іншій географічній площині. Річ у тім, що Коломия, колись багата на футбольні традиції, не мала команди обласного рівня, тож на прохання міського голови ігоря Слюзара та голови РДА Михайла Негрича я перевів «Карпати» з Печеніжина до районного центру, і в 2011-му коломийські «Карпати» вибороли чемпіонство і Кубок області. Знову повторюся: там, де я був біля керма, команди завжди вигравали в області. Звісно, торік перед друголіговими печеніжинськими «Карпатами» не ставив такої мети, а якщо б поставив, думаю, досяг би її. Своєю чергою, дякую Василеві Сікорі за те, що високо цінує мої амбіції та вірить, що, крім перемог, я ще можу придатися чимось іншим. А з суддями треба щось таки робити. Якщо комусь «допомагаєш», то треба усвідомлювати, що з другого боку є теж футболісти, вболівальники і  представники команд. «Допомагаючи» одному, ти свідомо вбиваєш другого. Так сталося і з нами. Ось вам і остаточне рішення — зупинити участь у першості області.

Давати дорогу молодим

Щодо обласних змагань, то передусім хочу привітати свою колишню команду —  коломийські «Карпати», які після річної перерви знову повернули собі чемпіонське звання і стали володарями Суперкубка області. Тобто повторили успіх печеніжинських «Карпат» 2010 року. Причому хочеться, щоб тут більше звертали увагу на молодь, а команда брала участь в аматорському чемпіонаті України чи в аматорському Кубку України. Водночас слід давати дорогу молоді, адже гроші в клубі можуть закінчитися і коломийський уболівальник знову залишиться без нічого. Гра місцевої молоді менш фінансово витратна, і це стосується всіх 13 команд першої ліги. Не біда, що їх кількість зменшилася. Скажімо, три роки тому керівництву Федерації футболу області я радив штучно не накручувати числа учасників. А все вийшло само собою. Можливо, і наступного сезону когось недорахуємося. Теж не біда.

Загалом матчі першолігового чемпіонату проходили в цікавій, напруженій боротьбі, незважаючи на те, чи то лідер, чи середняк турнірної таблиці. Звичайно там, де не було суддівських помилок і залаштункових ігор і де результати вирішувалися на футбольному полі.

- А ось у другій лізі кількість команд збільшилася. Ваше твердження про зменшення теж залишається в силі?

— Своєї думки не міняю. Факт залишається: з певних причин, зокрема фінансових, не всі команди дограли до кінця. Попри це, друга ліга приємно здивувала тим, що тут виступали досить кваліфіковані колективи. Наведу лише два приклади. ФК «Турка» — фіналіст Кубка області, «Карпати»—Кути на одному з його етапів здолали призера чемпіонату області — «Кроно-Карпати» з Брошнева-Осади.

- Крім позитиву, де бачили негатив?

— Про суддівство — ще кілька слів. Отож обласна федерація чомусь постійно захищає арбітрів. Таке враження, що хтось прагне через різних людей впливати на результати поєдинків. інша болюча проблема — поганий стан футбольних газонів. Очевидно, так повелося  з радянських часів. На жаль, керівники клубів і місцева влада замість поліпшення газонів, засівання трави на них, встановлення поливних систем, йде шляхом найменшого опору — на стадіонах малює лавочки для уболівальників або їх замінює пластиковими кріслами. Для розв’язання першої проблеми або грошей не вистачає, або нема бажання. Я часто буваю за кордоном і завжди милуюся футбольними полями. Їх добротний стан — це хороший і високоякісний футбол.

- Пане Дмитре, знову — про молодих футболістів. Як з ними працювати, щоб швидше прогресували і менше допускали помилок? У вас є певний досвід роботи з молоддю і, напевно, можете навести якісь приклади.

— Скажу відверто, це вже не ті хлопці, які грали 10-20 років тому, захищаючи честь свого населеного пункту. З ними нині дуже важливо домовлятися і дотримуватися  своїх обіцянок. і пильно стежити за тренувальним процесом, щоб вони викладалися «на всі сто», не «сачкували», а брак досвіду компенсували швидкістю та бажанням. На моє переконання, майбутнє нашого обласного футболу якраз за молоддю. Хтось із часом вийде на поле в дорослому складі, а хтось, можливо, піде вище. Тільки наполеглива праця дасть результат. У 2006 році, коли я практично почав займатися футболом, це були переважно діти 1993—1994 років народження. І вже тоді кількох печеніжинських вихованців запросили до Івано-Франківська в СДЮШОР «Прикарпаття», в школу олімпійського резерву в Броварах і в школу футболу покійного Лева Броварського — колишньої зірки львівських «Карпат». На той час я в Печеніжині проводив багато турнірів серед дітей. У нас побували вихованці тренерів Валентина Москвіна, Петра Русака, Бориса Пазухіна, приїжджали команди з Київщини та Польщі.

Поки що питання відкрите

- В одному з інтерв’ю ви сказали, що і тепер хотіли б зайнятися підготовкою молоді до великого футболу...

— На торік встановленому штучному майданчику завжди є багато дітей, охочих грати у футбол. Час від часу їх наставляю, інколи сварю, даючи зрозуміти, що грають не для мене, а для себе. Найпопулярніший вид спорту вимагає наполегливої праці, особливо у молодому віці. Як кажуть, бажання б’є клас.

- Пане Дмитре, чи у Печеніжині планують відродити печеніжинські «Карпати»?

— Нині є дві команди, які беруть участь у відкритому чемпіонаті району з міні-футболу. Навесні команда з великого футболу, як мінімум, візьме участь у першоліговому чемпіонаті району. Правда, питання це наразі відкрите.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: