Фехтування. Мушкетери України зберуться у Львові

28 травня 11:00
Переглядів: 146
Фехтування

У суботу на фехтувальних доріжках універсального спорткомплексу Львівського державного університету фізичної культури, який цього року святкує своє 70-річчя, стартує ювілейний, 25-ий чемпіонат України з фехтування. Упродовж восьми днів найкращі мушкетери країни виборюватимуть нагороди у 12-ти номерах програми – особистих і командних змаганнях на рапірах, шпагах та шаблях серед жінок і чоловіків. Зазначимо, що Львів вперше приймає національний чемпіонат за часів незалежності нашої держави.

Українці привчили до медалей

Цьогорічний чемпіонат України з фехтування є особливим. Адже змагання національного рівня у столиці Галичини проводять перед головним стартом чотириріччя – літніми Олімпійськими іграми у Ріу-де-Жанейру. А українські мушкетери за останні роки привчили вболівальників до того, що зі змагань планетарного рівня вони щоразу повертаються додому з медалями. Так сталося і чотири роки тому, коли на Олімпіаді-2012 у Лондоні львівська шпажистка Яна Шемякіна здобула золоту медаль, а шаблістка Ольга Харлан додала до неї бронзову нагороду. Так трапилося і минулого року на чемпіонаті світу 2015-го року у Москві, коли після безмедального виступу в особистих змаганнях, у командних українці зібрали повний комплект нагород. Спершу другими стали шаблістки, які лише у фіналі за не надто об’єктивного суддівства поступилися господаркам і таким чином до чемпіонського титулу додали малоприємну приставку «екс». Після цього блискуче виступив квартет українських шпажисток, сформований винятково з представниць Галичини. Наші дівчата, виборовши бронзові нагороди, зійшли на медальний подіум після 18-річної перерви. А вінцем світового форуму у столиці Росії для українців став тріумф команди шпажистів, яка вперше в історії виграла золоті медалі, «нокаутувавши» у фіналі французів – олімпійських чемпіонів і лідерів світового рейтингу. Тож зрозуміло, що на фехтувальників вітчизняні шанувальники спорту матимуть найсерйозніші медальні сподівання й упродовж Олімпіади-2016 в Ріу-де-Жанейру.

Після національної першості у Львові на збірну України чекає ще виступ на чемпіонаті Європи, який з 20-го до 26-го червня прийматиме польське місто Торунь. Однак олімпійський склад української збірної остаточно визначать саме після змагань у місті Лева. А результати Євро-2016 в Торуні лише матимуть значення для визначення трьох учасників від команди в особистих змаганнях олімпійського турніру в Ріу. Адже, на відміну від континентальних і світових чемпіонатів, на олімпіадах кожна країна в індивідуальних номерах може виставити не більше трьох атлетів.

Найменше проблем – у шпажистів

Нагадаємо, що з чотирьох можливих командних олімпійських ліцензій на Ігри-2016 Україна виборола три – до Бразилії поїдуть призери минулорічного чемпіонату світу. На жаль, не спромоглися здобути путівку в Ріу наші рапіристи. А ось змагання в жіночій рапірі та чоловічій шаблі на Олімпіаді-2016 проводитимуть лише в особистій першості. Адже Міжнародний олімпійський комітет, аби не роздувати програму олімпіад, увів квоту на кількість комплектів нагород для кожного з видів спорту. У фехтуванні вона наразі становить десять. Тому почергово на кожних іграх два з шести командних турнірів відсутні.

Склад олімпійської збірної на 90 відсотків уже відомий. Але є й деякі запитання, і відповіді на них отримаємо саме під час національного чемпіонату у Львові. Напевно, найменше проблем у цьому плані у шпажистів. Максим Хворост, Богдан Нікішин, Дмитро Карюченко та Анатолій Герей, які здобули історичне золото останнього чемпіонату світу, продовжують успішно виступати й цього сезону. Зокрема, минулими вихідними вони виграли командний турнір останнього етапу Кубка світу сезону-2015/2016. Причому у фіналі українці вкотре перемогли французів та ще й зробили це на очах їхніх рідних вболівальників у Парижі. Втім наразі не відомо, хто із цього квартету змагатиметься в Ріу в особистих змаганнях. Тому можна не сумніватися, що на львівських шанувальників фехтування чекає неймовірно цікаве видовище у виконанні майстрів світового рівня.

Дещо інша диспозиція у жіночій шпажній команді. Коли не трапиться нічого екстраординарного, то з 99-відсотковою точністю можна вже зараз стверджувати, що і в Торуні, і в Ріу на доріжки вийдуть львів’янки Яна Шемякіна і Ксенія Пантєлєєва та тернополянка з київською пропискою Олена Кривицька. А ось на місце четвертого номера збірної претендентів аж троє – ще дві львів’янки Анфіса Почкалова й Анастасія Івченко, а також киянка Фейбі Бежура. Причому шанси у всіх трьох практично рівні. А якщо врахувати підвищену емоційність, притаманну жінкам загалом, а також традиційну непередбачуваність шпажних боїв (порівняно з рапірою та шаблею), то інтриги і в цьому виді зброї на чемпіонаті країни також з’явиться вдосталь.

Хто разом із Харлан?

Далеко не все зрозуміло і з остаточним складом у жіночій шаблі. Майже весь сезон за команду фехтували срібні призерки чемпіонату світу 2015-го року Олена Вороніна, Аліна Комащук, Олена Кравацька і Ольга Харлан. Але результати упродовж року не вражали стабільністю, як до цього дівчата нас привчили за останні років десять. Ось і на останньому етапі Кубка світу в Китаї вкотре на відмінно себе проявила тільки Ольга Харлан, яка виграла особистий турнір і яка вже багато років залишається беззаперечним лідером збірної. А ось у команді вийшов повний провал – сьоме місце на іншу оцінку не заслуговує. Тому тренерам варто добряче помізкувати, перш ніж приймати рішення, хто виступатиме у команді разом із Ольгою Харлан. Адже, крім вище названих дівчат, в обоймі залишаються олімпійські чемпіони Пекіну-2008 Галина Пундик і Ольга Жовнір. Найбільша проблема – відсутність стабільності у фехтуванні кожної з претенденток, окрім Харлан. А вгадати, хто з них вистрілить у Ріу, самі розумієте, не так просто. Залишається сподіватися на досвід та «чуйку» наших тренерів.

Але чемпіонат України – це не лише відбір до збірної, а й боротьба за престижні нагороди головного старту року національного рівня. І тут у господарів змагань, львівських фехтувальників, серйозні медальні апетити. Крім турніру шпажисток, де представниці міста Лева беззаперечні лідери і головні претенденти на золото, хороші шанси мають і львівські рапіристи. Ростислав Герцик, Клод Юнес і Пилип Колесніков входять до основного складу збірної країни, тож є надії, що у себе вдома вони виявляться гостинними винятково за межами фехтувальних доріжок і потішать земляків гарним врожаєм нагород, серед яких не бракуватиме й золота. Є надії, що допоможуть рідні стіни й нашим командам рапіристок та шпажистів, серед яких хоча й немає зірок, але й не бракує амбітної молоді.

ХХV чемпіонат України з фехтування. Львів. 28 травня – 4 червня. Спорткомплекс ЛДУФК