Фінансова складова українського спорту

10 лютого 09:15
Переглядів: 194
Спорт

У бюджеті на 2015-й рік на фінансування Міністерства молоді та спорту Кабмін передбачив майже мільярд гривень. На що будуть використані такі шалені гроші, зокрема в сфері фізичної культури та спорту?

Державний бюджет на 2015 рік передбачає збільшення фінансування Міністерства молоді та спорту на 21,7%: з 822 887,3 тис. гривень, виділених у 2014 році, до 1001 887,4 тис. гривень. Про це сказано в затвердженому законі про держбюджет на 2015 рік. Зокрема, держбюджет визначає виділення 671 043,5 тис. гривень на розвиток фізичної культури, спорту вищих досягнень та резервного спорту, що на 150 474,1 тис. гривень більше, ніж було закладено в держбюджеті-2014. Крім того, на розвиток спорту інвалідів та їх фізкультурно-спортивну реабілітацію планується виділити 183 075,4 тис. гривень, що на 13 086,1 тис. гривень більше, ніж було передбачено в бюджеті на 2014 рік.

Згодом стало відомо, що остаточний бюджет Мінспорту України на 2015 рік склав 920 мільйонів гривень. Про це розповів нещодавно призначений міністр молоді та спорту України Ігор Жданов. «У проекті, який був затверджений Кабінетом міністрів, на відомство йшло 920 млн. гривень. Це більше, ніж торік після двох секвестрів - на 100 млн. Але таке зростання, насправді, пов'язане з кількома речами. В першу чергу, з великою курсовою різницею. Є багато відряджень, наприклад, поїздки національних збірних. Там закладався долар по 12, а зараз він реально 16-20. Збільшено кількість візитів за кордон. У Баку в 2015 році будуть перші Європейські ігри - абсолютно новий формат, олімпійські ігри в Європі. Туди поїдуть наші команди. Потім - підготовчі змагання до Олімпіади 2016 року в Бразилії. Потрібно більше грошей на перельоти», - зазначив Ігор Жданов.

За словами керівника спортивної галузі, у будь-якому випадку грошей мало. Міністерству молоді та спорту хотілося б мати більше на молодіжні програми, на олімпійські види спорту. У цьому сенсі чиновники будуть вести перемовини із потенційними спонсорами та залучати додаткові гроші на олімпійський, паралімпійський, дефлімпійський рухи. Втім, річна сума, 920 мільйонів гривень, все одно виглядає досить солідною. У багатьох одразу ж виникне запитання: куди підуть такі величезні гроші? Яким чином будуть фінансуватися окремі види спорту? Насправді зрозуміти усі тонкощі цьогорічного розподілу коштів на спорт не дуже реально. Краще звернути увагу на те, скільки грошей виділило Міністерство спорту в 2014 році. Із цим ситуація більш прозора. 

Отже, на види спорту, які принесли Україні медалі на останніх двох Олімпіадах (в Сочі-2014 та Лондоні-2012), виділяється менше, ніж на всі інші. Про це говорять цифри, які стали відомі спортивному порталу tribuna.com: на олімпійські дисципліни держава виділа у 2014 році трохи більше 100 мільйонів гривень. Натомість на неолімпійські дисципліни – майже 113 мільйонів грн. Легка атлетика, хоч і є лідером за фінансуванням (21 млн. грн. на рік) серед інших видів спорту, містить більше десятка окремих дисциплін, на кожну з яких в середньому випадає близько 2 мільйонів гривень - це менше, ніж, скажімо, на настільний теніс (3 млн. грн.). У той же час один з найуспішніших для України видів - шахи - отримує від держави менше (1 млн.), ніж бадмінтон (1,7 млн.).

Серед неолімпійських видів спорту лідер за фінансуванням – пауерліфтинг, що одержує 3 мільйони на рік. За ці кошти можна було б утримати у 2014 році більше 30 олімпійських видів, щоправда, не таких успішних. Другий за фінансуванням неолімпійський вид - тайський бокс муай-тай. Президент федерації - мер Одеси і член «Партії регіонів» Геннадій Труханов. Водночас на гірські лижі виділяється менше (660 тисяч), ніж на підводний спорт (826 тисяч) та більярдний (743 тисяч). На чирлідинг (танцювальний вид спорту, де змагаються дівчата з помпонами) держава виділяє 300 тисяч гривень. За ці гроші можна щороку повністю міняти покриття трьох спортивних залів для баскетболу або гандболу,  футзалу чи волейболу. Крім городків, підводного спорту, більярду та чирлідингу, держава виділяє гроші, на, наприклад, авто-, авіа-, судно- та ракетомодельний спорт, пейнтбол, рибальський спорт, петанк, радіоспорт, боулінг та перетягування каната. Тільки на ці види йде в цілому більше мільйона гривень.

Декілька слів про перспективи дитячо-юнацького спорту. До 2015 року дитячо-юнацькі спортивні школи частково фінансувалися з місцевих бюджетів, частково - з фонду соціального страхування. Цього року кошти планують вливати через місцеві бюджети. Причому Міністерство молоді та спорту України повинно простежити, щоб ці гроші не «загубилися» по дорозі в ДЮСШ. «Зрозуміло, що керівники областей самостійно вирішують, куди розподілити бюджет - на ремонт дороги чи лікарні, і є ризик, що фінансування, виділене саме на ДЮСШ, не дійде до них у повному обсязі. Я буду наполягати на тому, щоб кошти, спрямовані на фінансування масового спорту, доходили до нього», - зазначив Ігор Жданов. Він також нагадав про те, що Міністерство у 2015 році проведе аудит ДЮСШ, яких в Україні налічується більше півтори тисячі. «Є більше 1500 шкіл, і розуміємо, що ефективно працюють далеко не всі. Ми повинні зберегти найкращі за результатами й ефективно організувати роботу інших, об'єднувати кілька спортшкіл в одну потужну», - додав міністр молоді та спорту.

До теми… 
Біатлон залишився без фінансування

Український біатлон залишився без фінансування держави. Про це повідомив глава Федерації біатлону України (ФБУ) Володимир Бринзак.

«Проблеми з фінансуванням стосуються не тільки Універсіади, ми і на етапи Кубка світу їздимо за рахунок федерації, десь навіть в борг... Поки що фінансування нульове, на даний момент даємо собі раду самі і сподіваємося, що згодом ці витрати будуть нам компенсовані, як це передбачено бюджетом. Які перспективи фінансування? Не маю жодного поняття, як би загрозливо це не звучало. До чемпіонату світу нам ще вистачить якихось резервів і можливостей позичати, а що буде далі - не знаю», - цитує Бринзака офіційний сайт ФБУ.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: