Футбол під диктатом дефіциту грошей

29 квітня 09:22
Переглядів: 186
гол

Складна політична ситуація в Україні знайшла відголос і в спорті, зокрема у футболі. і найбільше, здається, — в регіонах, і стосується це не лише Криму, нині загарбаного Росією. Любительський футбол на Прикарпатті теж позначений численними організаційними та фінансовими проблемами. Щоправда, і в останні кілька сезонів напередодні чергового чемпіонату і першості області виникали проблеми з формуванням складів двох ліг. Нинішнього сезону вони навіть набрали загрозливого характеру, тому-то й перенесли, як ніколи, його старт на 27 квітня. Ще задовго до цього в. о. голови обласної федерації Тарас Клим сказав, що їздив по області і домовлявся з керівниками різних районів щодо участі їх команд у чемпіонаті та першості. Не всюди, напевно, такі переговори давали позитивні результати, бо остаточний кількісний склад двох ліг визначився лише за кілька днів до початку змагань.

Яка основна причина? За твердженням керівників федерації, — фінансова. Мовляв, після революційних змін на місцях ще не повністю вибудувано вертикаль влади по лінії держадміністрацій, і у зв’язку з цим у бюджетах міст і районів не закладено грошей на розвиток масового футболу, звідки переважно і фінансували багато команд. У кінцевому підсумку ми тепер маємо у першій лізі одинадцять команд, а в другій — 14.

Отож я запитав футбольного експерта Дмитра Лащука насамперед ось про що:

— Пізній початок обласних змагань у двох лігах досі пояснювали поганими кліматичними умовами, тепер — політичними. А тривале формування двох ліг керівники федерації пояснювали відсутністю в бюджетах держадміністрацій коштів на розвиток футболу. Чи насправді це так?

Кількість не визначає якість

— Головне — не кількість команд, а їх стабільність і якість гри, — каже Д. Лащук. — На мій погляд, відтермінування чемпіонату і першості лежить не в політичній площині, а здебільшого — у фінансовій. і казати, що основна причина — відсутність подекуди нових керівників, не має вагомого обррунтування, адже кошти все-таки виділяють міськради і райради. Наразі у важкий період економічного життя країни, коли гроші дуже потрібні соціальній сфері, медицині й т. п., про футбол з бюджету можна забути. Знаю, що з кожним роком фінансування з бюджету буде дедалі зменшуватися, тому вже сьогодні треба думати, де і яким чином знаходити чи заробляти гроші, щоб належно дивитися в майбутнє. За кордоном клуби фінансує не держава, а приватний бізнес. Якщо в цьому вона і бере участь, то в  межах 10-20 відсотків. Однак за таких умов там є не лише футбол, а й, наприклад, волейбол, баскетбол та інші види спорту.

Перешкоди долали по-різному

— Незважаючи на всі перешкоди, команди готувалися до нового сезону. Мене насамперед цікавить торішній чемпіон і володар Кубка області — коломийські «Карпати». Як-не-як, ви двічі очолювали цей колектив і ним, напевно, постійно цікавитеся...

— Команда піднялася на високий рівень, тож міська влада, незалежно від обставин, повинна її підтримувати. Наскільки я поінформований, кістяк команди зберігся, вона наполегливо тренувалася. У першому колі коломияни, безумовно, боротимуться за золоті медалі, а в другому — невідомо що буде. Як і з рештою команд чемпіонату. У турнірну ситуацію знову можуть «втрутитися» фінанси, тобто їх брак. Тому хотілося б, щоб керівництво клубу передусім дбало про молоде поповнення, бо гроші можуть закінчитися, а «легіонери» безплатно грати не будуть. Пригадую 2011 рік, коли у заявці «Карпат» було троє 17-річних юнаків.

— Як один з етапів підготовки команд області до сезону традиційно організовується розіграш «Кубка Підгір’я». Чому цього разу «Карпати» не взяли в ньому участь?

— А вони не брали участі, відколи футбол відродився в Коломиї. і на засніжених полях, і в багнюці команду можна навіть тільки фізично навантажити, а про техніку й тактику треба забути. Та не варто забувати і про травми футболістів, які легко можна отримати за таких погодних умов.

— Чи є у вас інформація про те, як готувалися до сезону інші команди?

— Команди використовували будь-яку можливість. «ГалВапно» виграло «Кубок Підгір’я», а «Брошнів-Осада» проводила товариські ігри не лише в нашій області, а й у сусідній — Львівській.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: