Ігор КУЛЬЧИЦЬКИЙ: «У теперішніх «Карпатах» забагато легіонерів»

13 серпня 13:01
Переглядів: 273
Default Image

Сьогодні легендарному «кришталевому» капітану львівських «Карпат» Ігорю Кульчицькому – 70! Цей гравець відзначався швидкими та технічними діями на полі, брав участь у памятному матчі 1969-го у Кубку СРСР, який навіки запамятають усі вболівальники «зелено-білих». «СПОРТИВКА» привітала ювіляра, побажала йому міцного здоров’я та довголіття і поспілкувалася з легендарним капітаном «Карпат», якого вболівальники охрестили «Кулею». 

-Роки, летять, але попри, це я завжди з футболом. Та ще й якраз у день мого народження «карпати» грають із «Зорею». Сподіваюся, що зроблять мені подарунок та переможуть луганську команду. Я все життя з «Карпатами». Невдовзі буде 50 років, як створилася команда «Карпати». Пригадую, як 1963 була створена друга група класу А. Це був своєрідний місточок між класом Б та найсильнішою лігою СРСР. Та все розпочалося з того, що львівський «Сільмаш», в якому виступало дуже багато гравців інституту фізичної культури зіграв перехідні матчі з «Нафтовиком» (Дрогобич). У разі перемоги ми здобували право грати у класі Б. Перший матч ми дрогобицькій команді програли, а у матчі-відповіді на «Сільмаші» перемогли 3:0 і вийшли у клас Б. Хочу свою кар’єру я розпочинав граючи за дублерів київського «Динамо» і, навіть, у 1961 році ставав чемпіоном СРСР у складі «дубля». 

-Вам не пропонували залишитись у Києві?

-Звісно, що пропонували, і не відомо, як би далі склалася моя кар’єра гравця та й загалом життя. Однак у Києві я не залишився, а поїхав до Львова… 

-Ігорю Євстахійовичу, вже знаєте, як святкуватимете ювілей?

-З друзями, ветеранами «Карпат». Зараз не знаю, що подарують, думаю, буде приємна несподіванка.   

Перший з ветеранів «Друг Євро»

-Нещодавно Вас обрали «Другом Євро-2012». А чи раніше думали про те, що чемпіонат Європи з футболу відбудеться в незалежній Україні і у Львові зокрема?

-Так сталося, що розпався Радянський Союз, Україна нарешті стала незалежною. А те, що Євро-2012 відбудеться в Україні, – це заслуга передусім президента ФФУ Григорія Суркіса, який доклав чимало зусиль, аби матчі чемпіонату Європи відбувалися в нашій державі. Мені приємно, що мене обрали «Другом Євро-2012» і я перший з ветеранів «Карпат» та ветеранів Львівщини обійняв Кубок Європи. Мені б дуже хотілося, щоб у 2012 році капітан української збірної підняв цей трофей над головою, а збірна України стала чемпіоном Європи. Адже свого часу я тримав в руках Кубок СРСР. І не лише тримав, а привіз його до Львова. 

-Зараз національну збірну України очолює Олег Блохін. Це – оптимальний варіант для нашої команди перед Євро-2012?

-Блохіна обрали тренером тоді, коли вже чемпіонат Європи на носі, до нього залишається менше року. На мій погляд, це велика помилка. Треба було відразу, коли Україна отримала право приймати Євро-2012, брати тренера, щоб він готував команду. Мені важко зараз казати про те, що зможе за такий короткий період часу Блохін. Як він може згуртувати збірну, підібрати гравців. Цим потрібно було займатися чотири роки тому. Тут треба враховувати те, що на Євро-2012 будуть виступати дуже сильні збірні, а до таких я відношу – Іспанію, Англію, Францію, Голландію. А от в української команди фактично такої сильної збірної немає. Тому з огляду на це, у мене великі сумніви, що збірній України вдасться стати чемпіонами Європи 2012-го року.  

Фартові для нас «Лужнікі»

-Свого часу у чемпіонаті СРСР було протистояння між українськими командами та московськими…

-Так, ви праві. Для мене найбільш пам’ятним матчем є фінал Кубка СРСР 1969-го проти вищолігового ростовського СКА. Тоді ми стали єдиною командою, яка обіграла команду з вищого дивізіону. Гра проходила на «Лужніках» у Москві і нас підтримували десятки тисяч уболівальників, які приїхали з Львівщини, Тернопільщини, Гуцульщини, Буковини, інших західних міст. В такі моменти на очі в окремих гравців нашої команди навернулися сльози, коли ми побачили таку шалену підтримку. А коли ми перемогли, то по всій Красній площі у Москві співали «Черемшину». Такі матчі залишаються у пам’яті назавжди. А також для мене пам’ятним матчем є перемога над київським «Динамо». Адже ніхто до того часу у такому стилі ще так цю команду не перемагав, як ми у Львові, – 3:1. А стосовно перемог над московськими клубами, то їх було багато: ми і «Спартак» перемагали на фартових для нас «Лужніках» та й інші московські клуби. Про це я написав у своїй книзі. 

-Що скажете про вболівальників?

-О, у ті часи на «Карпати» ходило не менше 40 – 50 тисяч уболівальників! Адже настільки сильної команди «Карпат» за складом, як у 1970-их, я не пригадую. 

Заробітчани без патріотизму

-А чого бракує теперішнім «Карпатам»?  

-По-перше, зараз у «Карпатах» забагато легіонерів. Вони не можуть мати патріотизму до міста та команди, за яку виступають. Вони – заробітчани. Та ця проблема не лише у «Карпатах», а й в інших українських командах. Здебільшого, у  легіонерів простежується любов до грошей, а не до футболу. А у ті часи, коли я грав за «Карпати» все було по-іншому. Ми, навпаки, проявляли більшу любов до футболу, бо тоді у «Карпатах» грали люди з одного регіону – Галичина. Тоді було лише два легіонери – росіяни Лихачов та Сиров. Але вони виглядали на голову сильнішими від наших дублерів. Я згідний, щоб легіонери грали в «Карпатах», але вони повинні переважати за класом наших молодих хлопців. А зараз усе навпаки. Легіонери слабші від перспективних українців, а наші чомусь сидять у запасі. Можливо, через це у нас немає сильної національної збірної. Це біда українського футболу. Не можу зрозуміти ФФУ, чому вона ставить питання таким чином, що повинно грати 7 легіонерів і лише 4 українці. Має бути навпаки – 7 українців і 4 легіонери. У такому випадку і для збірної у Блохіна був би більший вибір, якого зараз немає. 

-Яке Ваше ставлення до натуралізації гравців для збірної України?

-Я проти цього. Хоча, з іншого боку, ті натуралізовані гравці, які є на теперішній момент, сильніші від наших. Причина криється у тому, що дитячі спортивні школи знищені, немає відповідної інфраструктури, щоб наші молоді гравці зростали у своїй майстерності і з часом могли поповняти ряди головної збірної. Ви подивіться, що у Львові фактично розпродали всі стадіони. Залишилось фактично два – СКА та «Україна». Така ж невтішна ситуація і в інших містах. Насамперед треба ставити роботу з молодими гравцями, спортивними школами, і тоді не буде натуралізованих гравців. 

-Оцініть шанси наших команд в єврокубках.

-Усім українським командам поталанило з жеребом, за винятком хіба що «Дніпра», бо «Фулхем» - дуже серйозний суперник. А от для «Карпат» жереб був прихильним. Нашим суперником міг бути і московський «Спартак» та й інші сильні команди. «ПАОК» - слабкіший із можливих суперників, які могли випасти «Карпатам». Також поталанило «Ворсклі», якій не випали французькі чи іспанські клуби.  «Металіст» теж повинен проходити «Сошо», п’яту французьку команду за підсумками минулого сезону. Все залежить від наших команд. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: