Ігор Циганик: "Зараз ми бачимо наслідки зміни влади в українському футболі"

03 червня 00:30
Переглядів: 483
Циганик

Розмова з Ігорем Цигаником, телеведучим і футбольним експертом

Командам з першого дивізіо­ну в Прем’єр-лізі затриматися непросто: більшість тих, хто підвищується у класі, за підсумками сезону втрачає місце в еліті. Винятків не так вже й багато. 

Ось за підсумками чемпіонату 2012/2013 років у перший дивізіон повернулися «Говерла» та запорізький «Металург». Про причини такої тенденції розповів відомий футбольний експерт Ігор Циганик.

— Аналогічна ситуація є у більшості європейських ліг, — розповідає експерт. — Такі команди ще називають «ліфтами». В Україні це дуже велика проблема зі своїми об’єктивними й суб’єктивними чинниками. У першій лізі діють обмеження на легіонерів, за додаткового іноземця потрібно доплачувати. Крім того, в першій лізі значно менші зарплати, а тому менше футболістів, які мають хорошу, «прем’єр-лігівську» кваліфікацію. Тому, коли команда добивається підвищення у класі, в наставника є тільки два тижні, щоб сформувати новий колектив. 

А щоб закріпитися в еліті, потрібно готуватися заздалегідь. Ось як зробив «Севастополь»: кримчани запросили чимало футболістів із хорошим досвідом виступів у Прем’єр-лізі. Зараз команда виходить в еліту з якісним підбором виконавців. Інші ж клуби йдуть іншим шляхом — вони упродовж двох тижнів (період між завершенням чемпіонату в першій лізі та початком у Прем’єр-лізі) формують нову команду. Тому, як правило, провалюють початок сезону. Згадаймо «Говерлу» в цьому чемпіо­наті. В його другій половині ужгородці виглядали на рівні першої десятки турнірної таблиці. Але провал у першій половині не дозволив їм набрати потрібну кількість очок і залишитися. 

— Тож для того, щоб закріпитися в еліті, потрібно мати бюджет клубу-середняка Прем’єр-ліги вже в першому дивізіоні?

— Так. Поступово нарощувати потенціал і розраховувати на збереження прописки не варто. Не впевнений, що «Севастополь» з перших турів почне показувати результат. Але завдяки вмінню і кваліфікації футболістів кримчани зможуть зачепитися за потрібні очки. А взимку, коли «Севастополь» пройде нормальні підготовчі збори, команда виглядатиме цілком пристойно. 

— Ігорю, цього сезону дуже багато проблемних команд. «Арсенал» і «Таврія» до весняної стадії сезону не готувалися, «Волинь» через проблеми з фінансами не підсилювалася узимку. А в «Кривбасу» взагалі не вистачило грошей на весь чемпіонат, і на останній тур криворіжці не поїхали. Можливо, варто скоротити кількість команд у Прем’єр-лізі?

— Така проблема виникла не цього сезону. Зараз ми просто бачимо наслідок зміни влади в українському футболі. Я застав часи, коли українським футболом керували Григорій Суркіс і Равіль Сафіуллін. Перший очолював федерацію, інший — Професійну футбольну лігу. Вони мали авторитет, були вхожі у владні кабінети, їздили в регіони, домовлялися про підтримку клубів багатими людьми. Об’єктивно склалося, що в українському футболі клуби є власністю дуже заможних осіб і від їхньої доб­рої волі залежить, виступатиме клуб чи ні. Погано це чи добре — дискусійне питання. Але це — факт.

Зараз нашим футболом керують Анатолій Коньков і Віталій Данилов. Про останнього з них узагалі давно не чув і не знаю, чим він займається. Стосовно Конькова, то не впевнений у тому, що для нього відкрито дорогу у владні кабінети, і він має можливість вирішити якусь проб­лему. І це дуже погано. Ці люди повинні піклуватися про український футбол, а вони пустили його за течією. 

— То, може, слід залишити в еліті 12 команд. Четвірка грандів виділятиметься, а решта матиме приблизно однаковий рівень…

— Завжди федерація та ПФЛ боролися за кожну команду. Якщо в якомусь регіоні клуб припиняв існування, то це було трагедією. А зараз зникають клуби, і ніхто не здіймає галасу. Залишмо в еліті 

12 команд, потім ще скоротимо — і гратимуть лише чотири клуби. Це буде серйозний удар по нашому професіональному футболу, по інтересу вболівальників до цього виду спорту. Треба працювати над тим, щоб кількість професіональних клубів не зменшувалася, спілкуватися з інвесторами, зацікавлювати їх. Зменшення кількості команд у Прем’єр-лізі неодмінно призведе до послаблення інтересу до нашого футболу. Отже, це не вихід. 

Є одна притча. Бог кожній людині дає хрест, який потрібно нести. Комусь важко, і він відрізає частину свого хреста, потім іще одну, другу, третю. Рано чи пізно на шляху кожної людини виникає яр. Хто не різав на шматки свій хрест, той ставить його на край яру і проходить далі. А хто різав — не може перейти на інший бік. Так само і з футболом. Якщо щоразу урізати кількість команд у Прем’єр-лізі, рано чи пізно професіональний футбол перестане цікавити вболівальників.  

— Чи всі команди Прем’єр-ліги наступного сезону зможуть розпочати змагання? 

— Думаю, «Кривбас» не виступатиме в Прем’єр-лізі. Звісно, якщо керівники нашого футболу зможуть переконати, знай­дуть важелі для того, щоб Кривий Ріг мав свою команду, все буде гаразд. А якщо все йтиме своєю чергою, то «Кривбас» зникне з футбольної мапи.     

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: