Історія української геральдики. ФК "Карпати"

11 січня 09:56
Переглядів: 538
карпати

У 1963 славне місто лева отримало футбольну команду Карпати для виступів у 2 групі класу А чемпіонату СРСР. З цього моменту почалася і геральдична історія цього футбольного клубу, тому як у команди з'явилася своя емблема:

карпати

Щит пофарбований зеленню. Усередині щита гордо розмістився золотий м'яч, зразка 1900-х років. З боків щита розмістилися сосни. Они були атрибутикою емблеми до 1981 року. Помітив одну характерну деталь в емблемі даного клубу, точніше відсутність. В емблемі не використовується червлень поряд з якою-небудь символікою СРСР або УРСР. Хоч в емблемі зелень не має особливого смислового значення і прив'язаний до символіки клубу, але хотіло б відзначити, що в геральдиці зелень - символізує надію, достаток, свободу і радість, також може означати лугову траву.

Наступна емблема з'явилася в 1970-х роках:

карпати

Щит зображений у вигляді футбольного поля. У верхній частині щита розміщено 3 ялини. Посередині напис «Карпати». Внизу щита помістили футбольний м'яч. У колірній схемі застосований все той же окрас. Така витягнута форма щита мені нагадує про італійських клубах, таких як Ювентус, Мілан або Сієна.

У середині 1970-х з'являється нова емблема. До традиційної зелені і золота, додається срібло:

карпати
 
Хай вибачать мене фанати львівського клубу, але дана емблема може служити офіційним гербом черепашок ніндзя. І всьому виною бакіболи (м'яч який складається з 12 п'ятикутників і 20 шестикутників), який зображений так, що візуально нагадує панцир черепахи. Важко цю емблему назвати футбольної.

В кінці 1970-х була ілюстрована нова емблема, яка ще більше акцентувала свою «гірське» походження, виставивши на перший план ялина:

карпати

В емблемі золото замінила чернь - символ обережності, мудрості, постійності у випробуваннях. Щоб показати на футбольну приналежність, в нижній частині емблеми зобразили частина м'яча. Вважаю дану емблему як саму невдалу з усіх. Сосна в геральдиці - символ стійкості, сили характеру. Але пухнаста ялинка на передньому плані змушує думати про святкування Нового року і різдвяних свят, а не про футбол.

Наступна емблема була представлена в 1980-х роках. Причиною створення нової емблеми - ліквідація ФК Карпати і створення клубу СКА Карпати. Можна багато говорити про причини ліквідації, але як на мене, причиною служив той факт, що в 70-х роках Карпати були єдиним клубом вищої ліги СРСР, у якому говорили українською, що не відповідало політиці партійних чиновників. 

карпати

Подивившись на емблему, відразу можна помітити чому Карпати були замінені на дану команду. Щит, поділений на 2 частини. У главі розміщена зірка СРСР з серпом і молотом. У підстави м'яч. У середній частині основи помістили напис «Карпати Львів». По центру три великі літери «СКА». Золото, червлень і лазур - тепер клуб повністю побудований під диктовку партійних чиновників. Кольори і символіка тому підтвердження. Такий клуб не був цікавим для патріотичних мешканців Львова. На останній матч цієї команди прийшло всього 54 людини.

У 1989 році, за часів перебудови почався процес поділу СКА Карпати і відродження ФК Карпати. У 1990 році була представлена нова емблема:

карпати

До традиційного англійського щиту доданий елемент фортеці. Посередині щита величаво красується золотий лев, який так популярний в європейській геральдиці і який символізує силу, мужність і великодушність. Лев так само зображений на гербі Львова, тому використання його в емблемі Карпат це ух яке вірне і вдале рішення. Автори Андрій Гречило та Іван Турецький дуже сильно постаралися при створенні даної емблеми. Якщо Вас цікавить, чому лев золотий, то відповім - серед усіх тинктур, найпопулярнішим в геральдиці є саме золотий лев. З геральдичної точки зору це найпотужніша емблема серед усіх відомих мені українських клубів. Вона гідна бути гербом монарха!

У 2003 році емблему трохи модернізували:

карпати

Щит трохи закруглили, колірну схему роблять більш насиченою. Елементи на емблемі тепер більш виділяються. Думаю, фанати Карпат дуже задоволені, що у їхнього клубу настільки горда, настільки ефектна емблема. Ще б гру команди підтягнути. У рейтингу, я б цій емблемі дав 1-е місце. Але фахівці поставили на 2-е.

У 2013 році клубу виповнилося 50 років!

карпати

Ювілейна емблема виглядає ще більш елегантно. Хочу побажати фанатам клубу, щоб до ювілейної емблемі «60», клуб порадував фанатів кубком. Місто лева цього заслуговує, а така горда емблема просто зобов'язує!

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: