Історія виступів збірної України на чемпіонатах Європи (частина 1)

29 січня 09:11
Переглядів: 634
збірна україни футзал

Чемпіонат Європи-1996 року: проба своїх сил

Перший чемпіонат Європи був експериментальним і відбір на нього був об’єднаний з відбором на чемпіонат світу, на якому «жовто-блакитним» судилося досягти наразі найвищого досягнення у своїй історії. Наша збірна у ті часи тільки починала свій шлях в офіційних змаганнях, тож не дивно, що два матчі з перших трьох у відборі були програні. Винуватцями виступили збірні Італії та Грузії. Цікавий факт: у матчі з грузинами Алік Саркісян забив зробив подвійний хет-трик у наші ворота, а вже через кілька років він опиниться в запорізькій «Дніпроспецсталі» і стане одним із перших легіонерів у нашому чемпіонаті. Залишалося зіграти ще два матчі, але стало зрозуміло, що шансів на проходження у нас майже не залишилося. Та сталося майже неможливе – були обіграні Угорщина та Португалія, а італійці в останньому турі у матчі, який для них нічого не означав, обіграли югославів і подарували нам путівку аж на два міжнародні форуми.

На чемпіонат Геннадій Лисенчук повіз всіх тих, хто грав у відборі – ставка була зроблена на гравців тодішнього чемпіона дніпропетровського «Механізатора» з вкрапленням наших російських легіонерів. Волею жеребу ми потрапили до групи з усе тими ж італійцями і одними з головних фаворитів росіянами, хоча серед усіх шести команд-учасниць слабких не було.

Склад збірної: Олег Зозуля («Дніпроспецсталь», Запоріжжя), Володимир Трибой («Локомотив», Одеса) – Юрій Усаковський, Сергій Усаковський (обидва – «КСМ-24», Москва), Олег Безуглий («Локомотив», Одеса), Тарас Вонярха («Уралмаш», Єкатеринбург), Юрій Миргородський, Олег Солодовник, Олександр Косенко, Олександр Москалюк, Сергій Федоренко (усі – «Механізатор», Дніпропетровськ), Ігор Москвичов («Вуглик», Макіївка).
3 матчі, 9 голів, 76 ударів, 25,33 в сер за матч, реалізація 12%

Груповий етап
1.) Росія – Україна 3:2 (2:0) 08.01.1996
Україна: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Миргородський, Солодовник, Косенко, Федоренко, Москвичов.
Голи: 2:1 Ю. Усаковський (26,03), 2:2 Безуглий (33,04).
Дебютний матч для збірної України на чемпіонаті Європи довелося починати двічі, оскільки секундомір не увімкнувся з першого разу. В перші 10 хвилин відбувалася майже рівна гра з невеликою перевагою наших хлопців. У нас особливо виділялися брати Усаковські та Олександр Косенко. Але варто було суперникам забити гол, як все перевернулося догори дригом. Надалі наші східні сусіди повністю контролювали перебіг гри, що і вилилося у ще один гол. Після перерви українці вийшли з хорошим емоційним зарядом і змогли зрівняти рахунок. Росіяни зрозуміли, що «голими руками» дебютанта не візьмеш і в останні хвилини у них грали лише гравці «Діни». Доволі швидко зусиллями трійці Веріжніков-Бєлий-Алєкбєров вони знову вийшли вперед, але за три хвилини до кінця наші пішли в останній штурм і добряче притисли іменитих опонентів. Попри усі зусилля ще раз забити Олегу Денисову ми не змогли. 2:3 – непоганий результат для дебютанта у матчі з таким маститим суперником.

2.) Італія – Україна 6:3 (2:1) 09.01.1996
Україна: Зозуля (Трибой) – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Миргородський, Солодовник, Косенко, Москалюк, Федоренко, Москвичов.
Голи: 2:1 Москвичов (18,03), 5:2 Безуглий (29,07), 6:3 Федоренко (39,09).
Попередження: Вонярха.
У другому і вирішальному для нас матчі брак досвіду таких ігор проявився ще більше. Італійці, як і росіяни, заробили фору у два м’ячі, але ще до перерви Ігор Москвичов забив гол у відповідь і подарував нам надію. На жаль, у дебюті другого тайму два схожі голи Массімо Куаттріні підвели під великий знак питання наші шанси у боротьбі за півфінал. Після того Скуадра Адзурра увійшла в кураж і зупинити її вже було не під силу. Голи Безуглого і Федоренко лише трохи підсолодили гіркоту поразки.

Матч за 5-те місце
3.) Нідерланди – Україна 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)
Україна: Зозуля – Ю. Усаковський, С. Усаковський, Безуглий, Вонярха, Миргородський, Солодовник, Косенко, Москалюк, Федоренко, Москвичов.
Голи: 1:1 Леатеміа (16,02, а/г) 1:2, Ю. Усаковський (19,03), 2:3 Москвичов (22,05), 3:4 Москвичов (43,07).
Попередження: Зозуля.
Матч з нідерландяци вийшов захопливим і вкрай бойовим. Слід сказати, що в ті часи збірна країни тюльпанів являла собою грізну силу у футзалі, а тому перемога над нею дуже почесна. Заради справедливості варто сказати, що ще перед матчем з іспанцями тренер «помаранчевих» Рон Гроневуд відрахував з команди четвірку основних гравців: Мустафу Талху, Хендрікуса Леттінка, Йоганнеса Людвіга і свою найбільшу зірку Едвіна Грюнхольца (на секундочку, кращого бомбардира за всю історію збірної Нідерландів) через те, що вони дуже пізно повернулися у готель. Як би там не було, а це не наші проблеми, особливо враховуючи те, що цим же урізаним складом «летучі голландці» зіграли внічию з майбутніми чемпіонами Європи іспанцями. П’яте місце – непоганий показник для дебютанта у компанія таких досвідчених опонентів.

-0

В середньому за матч наша збірна завдавала 25,33 удари за матч.

Чемпіонат Європи-2001: срібло з другого заходу

Перший офіційний чемпіонат Європи, який теж проводився в Іспанії, на жаль, відбувся без нас. Усе вирішила поразка в очній зустрічі нашому головному конкуренту за цю путівку – збірній Португалії 1:2. Так що на ЧЄ-2001 наші хлопці настроювалися, можна сказати, з подвійним завзяттям. Відбіркова група з Фінляндії, Латвії і Андорри була пройдена на одному диханні.

На зборі перед поїздкою у Москву тренерський штаб збірної перевірив багато футзалістів, і у цьому списку були такі майстри, як Ігор Краєвський, Валентин Цвелих, Мансур Хаймурзін. Натомість на Євро поїхав Олексій Кудлай, який не залучався до ігор в кваліфікації. Не обійшлося й без травм – переніс операцію на коліні Олександр Кабаненко, отримав травму плеча Сергій Усаковський. До цього всього керівництво «Дніпроспецсталі», у зв’язку з відсутністю граючого тренера Раміса Мансурова, попросило не залучати одного з героїв Євро-96 Олега Зозулю.

Стосовно жеребкування краще за все згадати інтерв’ю нашого тодішнього керманича Геннадія Лисенчука: «Якщо чесно, то трохи розчарований. В нашу групу потрапили дуже сильні суперники: чемпіони світу іспанці, учасник останньої світової першості збірна Хорватії, що отримала в Гватемалі найкращі відгуки про свою гру, і, нарешті, команда Польщі, яка залишила за бортом чемпіонату Європи авторитетну збірну Португалії, котра посіла в тій же Гватемалі третє місце. Втім, у іншій групі опинилися далеко не новачки у футзалі – голландці та італійці, але, за відгуками багатьох спеціалістів, на цей момент вони виглядають дещо слабкіше тих же хорватів і поляків».

Перед самим стартом турніру інтерв’ю також дав і наш основний воротар Владислав Корнєєв: «Завдання-мінімум – посісти одне з двох перших місць у групі, що дає право продовжити боротьбу в серії плей-офф. Ну, а прагнути ми, звісно, будемо до самої вершини. На чемпіонатах світу Україну вже завойовувала бронзові нагороди, тепер – черга добувати нагороди більш високої вартості». Як бачимо, Владислав наче у воду дивився.

Склад збірної: Владислав Корнєєв («Альфа», Єкатеринбург), Василь Сухомлінов («Укрсплав», Донецьк), Олексій Попов («Запоріжкокс», Запоріжжя) – Олег Безуглий («Укрсплав», Донецьк), Євген Варениця, Олег Шайтанов (обидва – «Уніспорт-Будстар», Київ), Сергій Корідзе, Георгій Мельніков, Віталій Чернишов (усі – «ІнтерКрАЗ». Київ), Олександр Косенко, Олексій Кудлай (обидва – «Альфа», Єкатеринбург), Раміс Мансуров, Федір Пилипів (обидва – «Дніпроспецсталь», Запоріжжя), Ігор Москвичов («Запоріжкокс», Запоріжжя).

1.) Іспанія – Україна 4:1 (2:0) 22.02.2001
Гол: 2:1 Мельніков (22,03).
У першому таймі обидві команди особливо не виблискували, але клас іспанців дався взнаки. В кінці першої половини зустрічі Пауло Роберто прийняв на груди вкинутий воротарем м’яч і з розвороту забив - тут його явно проґавили. Не встигли наші відійти, як за спиною Корнєєва опинився другий гол. Початок другого тайму подарував надію, коли Мельніков у контратаці скоротив відставання. За 6 хвилин ми пропустили ще один необов’язковий гол, правда, Москвичов одразу міг забити у відповідь, але не судилося. Надалі чемпіони світу контролювали хід гри, а ми покладалися на контратаки. За декілька хвилин до кінця Даніель з дуже гострого кута поставив крапку у цій грі – 1:4. Трагедії з цього робити ніхто не став, адже доля путівки в півфінал залишалася в наших руках.

2.) Україна – Хорватія 5:0 (1:0) 23.02.2001
Голи: 1:0 Безуглий (17,01), 2:0 Москвичов (28,02), 3:0 Косенко (28,03), 4:0 Корідзе (32,04), 5:0 Корідзе (36,05).
«Жовто-блакитні» з перших хвилин взяли «бика за роги», але довгий час оборона хорватів справлялася з нашими атаками. Під кінець тайму був вилучений капітан суперників Міко Мартіч і під кінець штрафного часу Безуглому вдалося відкрити рахунок. На 28-й хвилині наші двічі відправили балканців у нокаут, а потім перейшли до контролю м’яча. Згодом настала пора Корідзе, який оформив дубль. Під кінець гри хорвати двічі пробивали дабл-пенальті, але спочатку Грдовіч пробив повз, а потім свою реакцію продемонстрував Сухомлінов. Дуже впевнена і важлива перемога, а Ігор Москвичов ще й став кращим гравцем матчу.

3.) Україна – Польща 8:3 (1:2) 25.02.2001
Голи: 1:0 Корідзе (5,01), 2:2 Корідзе (26,04), 3:2 Москвичов (27,05), 4:2 Корідзе (28,06), 5:2 Корідзе (29,07), 6:3 Москвичов (34,09), 7:3 Москвичов (36,10), 8:3 Пилипів (39,11).
В останньому турі для виходу у плей-офф нашій дружині треба було зіграти не гірше хорватів і завдання було перевиконано. Перший тайм поляки несподівано виграли, але перерва пішла на користь нашій команді. У другому таймі за солідної фанатської підтримки наші гравці впевнено розібралися з Кадрою 7:1. У цьому матчі звання кращого гравця отримав Сергій Корідзе. Ось що він сказав після гри: «Чи мрію я про титул кращого бомбардира чемпіонату? Не замислювався над цим питанням, але скажу одне, з радістю готовий поміняти його на медалі».

Півфінал
4.) Україна – Італія 3:3 (2:1), 5:4 по пен., 26.02.2001
Голи: 1:1 Косенко (14,02), 2:1 Шайтанов (15,03), 3:1 Корідзе (21,04).
У півфіналі тренерський штаб збірної України здивував появою Шайтанова в стартовій четвірці, але Олег хоч і дебютував на такому рівні, проте зіграв дуже впевнено. Обидві команди на диво не стали закриватися, а заграли у відкритий футзал. Перше слово було за італійцями – 0:1. На щастя, наші психологічно не зламалися і до кінця тайму змогли вийти вперед, причому другий гол після передачі Москвичова забив саме Шайтанов. Італійці після цього додали, а тодішня їхня молода зірка Адріано Фолья влучив у хрестовину. Не встигли глядачі зайняти свої місця після перерви, як команди обмінялися голами. Практично весь подальший час м’ячем володіла Скуадра Адзурра, але оборона на чолі з Корнєєвим грала до останнього. Коли до кінця матчу залишалося зовсім трохи часу португальський арбітр Кардосо призначив пенальті за падіння Андреа Рубеї біля лінії штрафного майданчика. Фернандо Грана холоднокровно реалізував пенальті і перевів гру у додатковий час. В овертаймі наші хлопці мали три нагоди, щоб закрити гру, але щастя було на іншому боці. У серії пенальті перший удар Фабіо Прівіделлі Корнєєв відбив, а усі наші гравці били точно – є фінал!!!

Фінал
5.) Іспанія – Україна 2:1 у дод. час (0:0) 28.02.2001
Гол: 1:0 Мельніков (26,01).
Іспанці почали подовгу розігрувати м’яч шукаючи дірки у нашому захисті, а підопічні Лисенчука вирішили сконцентруватися на контратаках. Зрозуміло, що ціна помилки була надто висока і ніхто не ризикував, тому моментів майже не було. Але не можна не згадати удар Пауло Роберто через себе, який Корнєєв перевів у стійку. У другому тайму хід гри не змінився, хіба що наші гравці стали гостріше контратакувати. На 27-й хвилині дальній удар Мельнікова після рикошету опинився за спиною Луїса Амадо – 1:0. За три хвилини Корідзе поцілив у стійку, а якби забив… Іспанці вперше на чемпіонаті опинилися в ролі тих, кому треба відіграватися і трохи занервували. Тим не менш, на 32-й хвилині Рікер рахунок зрівняв. Іспанці відчули запах крові і пішли виривати перемогу, але Корнєєв показав себе в усій красі та й Корідзе встиг зупинити один з ударів на лінії воріт. Далі був другий поспіль додатковий час для нашої команди. Наша збірну мала одну нагоду, щоб вирвати перемогу і досягти небаченого успіху, але з ударом Пилипіва іспанський воротар впорався, а після цього іспанці забили. Швидкий розіграш ауту (з порушенням правил, між іншим) завершився «золотим голом» Хаві Санчеса.
Хоч наша збірна і не виграла «золото», але успіх був величезний. Післяматчеве інтерв’ю Георгія Мельнікова: «Це був найяскравіший матч мого життя. Наша збірна була гідна титулу чемпіона Європи, однак у двох епізодах ми не до кінця поборолися за м’яч, за що й поплатилися. Але і срібні нагороди континентальної першості – великий успіх для українського футзалу».