Куди приводять мрії: резонансні події за участю українських команд у 2010 році

04 січня 14:52
Переглядів: 1204

Вихід "Шахтаря" у плей-офф Ліги чемпіонів, перемога "Таврії" у Кубку України, дебют "Карпат" у Лізі Європи та інші резонансні події за участю українських команд у 2010 році.

Рік Білого Тигра безперечно був одним із найяскравіших у новітній історії українського футболу. Вболівальників неабияк потішив вихід донецького "Шахтаря" у плей-офф Ліги чемпіонів УЄФА, який став для повпредів України першим за 11 років. У другому за престижністю клубному турнірі Старого Світу ходу продовжили київське "Динамо" та харківський "Металіст". Тож у новому році на місцевих грандів чекають захоплюючі іспити "Ромою", "Бешикташем" та "Байєром" відповідно.

Без сюрпризів не обійшлося і на внутрішній арені. Першою ластівкою змін стала сімферопольська "Таврія", яка тріумфувала у Кубку України над дебютантом фіналу - донецьким "Металургом". Уже на 2-й хвилині кримчанин Максим Фещук розпечатав ворота Владимира Дишленковича, а за п'ять хвилин до перерви Олександр Ковпак з пенальті подвоїв рахунок.

Однак донеччани не здалися і після антракту відповіли голами Генріха Мхітаряна (51) та Маріу Сержіу (74). Та все ж Фортуна того дня була прихильною саме до сімферопольців. На 7-й хвилині доданого часу Лакі Ідахор переправив головою м'яч у ворота "металургів", принісши "Таврії" історичну перемогу - 3:2 та перший трофей за 18 років.

За спекотним серпневим протистоянням львівських "Карпат" із турецьким "Галатасараєм" у стиковому раунді Ліги Європи УЄФА стежила, затамувавши подих, уся країна. Перший поєдинок у Стамбулі (2:2) засвідчив жагу до перемоги українських "левів", які вели у рахунку два м'ячі.

Справжньою боротьбою нервів став і матч-відповідь. Його розв'язка наступила уже у компенсований час. Спочатку Айдин Йилмаз вивів гостей уперед і, здавалося, забезпечив туркам путівку до групової стадії. Проте на 93-й хвилині Артем Федецький, несподівано підключившись до атаки, зрівняв рахунок - 1:1 і залишив стамбульців без єврокубку, а Франка Рейкарда - без посади головного тренера бронзових призерів першості Туреччини.

Тим часом "Шахтар" восени виправдав сподівання своїх уболівальників і спромігся уперше подолати груповий бар'єр Ліги чемпіонів. Ба більше, підопічні Мірчі Луческу випередили одного з грандів сучасного європейського футболу - лондонський "Арсенал". Поєдинок у Донецьку відбувався після болючої поразки на Темзі (1:5), та виявився набагато вдалішим для гірників, адже вони досягли свого, перегравши "пушкарів" з рахунком 2:1.

Незважаючи на пропущений гол у дебюті поєдинку, донеччани організували штурм воріт Лукаша Фаб'янського і на 28-й хвилині зусиллями Дмитра Чигринського зрівняли рахунок. А наприкінці першого тайму помаранчево-чорні забили вирішальний гол - Даріо Срна знайшов пасом у карній зоні Едуардо, і той у дотик поклав м'яч у ближній кут. Таким чином "Шахтар" продовжив свою безпрограшну домашню серію, яка триває з часу відкриття "Донбас Арени" - 29 серпня 2009-го.

За схожим сценарієм розгортався і жовтневий поєдинок Ліги Європи у Харкові, де "Металіст" приймав італійську "Сампдорію". Саме жовто-сині у сезоні-2008/09 стали на заваді генуезців в 1/16 фіналу Кубку УЄФА, здобувши перемоги в обох матчах. Тож гості були налаштовані взяти реванш і навіть дещо зробили для цього.

Але слобожани, пропустивши прикрий гол, відповіли вибуховим соло бразильця Тайсона, який потужним ударом під поперечину зрівняв рахунок. Згодом, щоправда, він заробив вилучення і залишив партнерів у меншості. Та навіть попри це на 73-й хвилині Клейтон ефектно ударом у падінні через себе поставив переможну крапку у третьому поспіль двобої "Метала" та "Сампи" - 2:1. А невдовзі, зігравши внічию в Італії - 0:0, підопічні Мирона Маркевича полегшили собі завдання виходу з групи.

Проте успіхи українців у єврокубках не були безхмарними. Так, у другому турі групового етапу Ліги Європи київське "Динамо" зазнало принизливої поразки в гостях у тираспольського "Шерифа" - 0:2. За всю міжнародну практику українці вперше були биті молдовським клубом. Це вересневе фіаско засвідчило глибоку кризу команди Валерія Газзаєва, який тоді ж подав у відставку. Біля керма клубу на тимчасовій основі став Олег Лужний. Попри брак часу, новий штаб спромігся вивести киян у лідери квартету Е.

Між іншим, найголовнішим та найпринциповішим двобоєм для "Динамо" у групі став виїзний поєдинок проти борисовського БАТЕ. Незважаючи на морозну погоду - у день матчу в Мінську було 14 градусів нижче нуля - кияни розгромили господарів з рахунком 4:1 і достроково здобули путівку до плей-офф.

Забезпечивши комфортну перевагу зусиллями Огнєна Вукоєвича, Андрія Ярмоленка, Олега Гусєва та Артема Мілевського, динамівці збавили оберти, продовживши контролювати хід поєдинку. Господарів вистачило лише на гол престижу від Павла Нехайчика. Окрім турнірних задач, які були вирішені у білоруській столиці, динамівці продемонстрували, що попри низку невиразних ігор, залишаються у когорті фаворитів Ліги Європи.

Утім, українська публіка уважно стежила не лише за матчами найсильніших клубів країни, але й слідкувала за експериментами у збірній, котру у 2010 встигли потренувати Мирон Маркевич та Юрій Калитвинцев. Ця несподівана рокіровка та відсутність офіційних двобоїв, звичайно, не сприяли стрімкому прогресу майбутніх господарів ЄВРО-2012. Менше з тим історичний спаринг зі збірною Бразилії, що відбувся в англійському Дербі, став неабиякою подією.

Синьо-жовті не продемонстрували видовищного футболу, зазнавши безнадійної за змістом продемонстрованої гри поразки - 0:2. Та все ж у протистоянні із п'ятиразовими чемпіонами світу підопічні Калитвинцева здобули неоціненного досвіду, який знадобиться їм на домашньому фіналі.

Зовсім інші емоції викликали у спостерігачів виступи молодіжної збірної України. Як то - у першій грі плей-офф чемпіонату Європи-2011 з нідерландськими однолітками. Фаворитами у двоматчевому протистоянні вважалися голландці, проте у наставника українців Павла Яковенка була інша думка з цього приводу.

За перші сім хвилин Сергій Кривцов двічі відзначився у воротах Тіма Крула, вдало зігравши на добиванні. Згодом Євген Коноплянка з пенальті покарав господарів за гру рукою у карній зоні. І хоча підопічні Кора Пота спромоглися забити гол престижу - 3:1, а у матчі-відповіді - реваншуватися (0:2), однак до фінального турніру чемпіонату Європи за правилом виїзного голу все ж кваліфікувалася команда Яковенка.