Ліга націй УЄФА: геніальне рішення чи провальна ідея?

07 квітня 08:30
Переглядів: 1229
УЄФА

Ліга націй стартує у 2018 році. Розбираємось що це за турнір, його перспективи та цікавинки, переваги та недоліки, бачення експертів. 

На XXXVIII черговому Конгресі УЄФА в Астані прийнято історичне рішення про проведення нового турніру – Ліги націй УЄФА. Так, всі 54 національні асоціації УЄФА одноголосно прийняли «Резолюцію про турніри категорії А для чоловічих збірних у 2018-2022 роках».

«Ми приймаємо і поважаємо, що всі асоціації, які входять до складу УЄФА, погодилися створити новий турнір, – сказав голова комітету УЄФА зі змагань для збірних Вольфганг Нірсбах. – Це важливий крок для національних команд Європи, і ми сподіваємося, що вболівальники підтримають новий формат».

Прагнення вдихнути нове життя в футбол серед збірних та ідея Ліги націй (ЛН) виникають з бажання УЄФА підняти рівень і престиж футболу серед національних збірних. З боку асоціацій, в свою чергу, є побажання надати більше спортивної важливості футболу серед національних збірних, оскільки все більше асоціацій, тренерів, футболістів та вболівальників вважають, що товариські матчі не забезпечують належної спортивної боротьби.

Детальний обговорення цього питання почалося ще на стратегічній зустрічі на Кіпрі в 2011 році і тривало на зустрічах в рамках програми TopExecutive протягом трьох років. Якщо точніше, то на зустрічі генеральних секретарів в Стокгольмі в 2013 році, стратегічної зустрічі в Дубровнику в 2014 році, кількох засіданнях Комітету УЄФА зі змагань для національних збірних і, нарешті, на ряді регіональних зустрічей програми TopExecutive по всій Європі.

Остаточно формат нового змагання до кінця поки не визначений і ще буде обговорюватися національними асоціаціями УЄФА. Проте загальні контури турніру окреслені вже досить виразно.Як повідомляє офіційний сайт УЄФА, у турнірі приймуть участь 54 збірні, які будуть розбиті на чотири великі групи відповідно до рейтингу коефіцієнтів. Потім кожна група буде поділена на підгрупи з трьох або чотирьох команд.Переможці першого дивізіону (Планується, що у вищому дивізіоні гратимуть 16 найкращих збірних за рейтингом) вийдуть в «Фінал чотирьох», як у баскетбольній Євролізі. «Фінал чотирьох» проходитиме на нейтральній території, перший розіграш якого відбудеться в червні 2019 і визначить володаря головного трофею Ліги націй. Переможці груп інших підрозділів завоюють право на підвищення в класі в наступному турнірі. Відповідно,  команди, що зайняли останні місця в групах, в Лізі націй сезону 2020/21 зіграють у дивізіоні рангом нижче.

Крім того, Ліга націй дасть командам останню можливість взяти путівку у фінальну стадію чемпіонату Європи.Матчі Ліги націй і кваліфікації ЄВРО- 2020 пройдуть в такий спосіб.

Відбіркові матчі ЄВРО-2020 стартують в березні 2019 року. Всього буде сформовано шість груп по п'ять і чотири групи по шість команд (всього – десять груп), які проведуть свої матчі в десять турів (та ж кількість, що і зараз). Збірні, які посядуть у своїх групах перші і другі місця, отримають пряму путівку у фінальний турнір ЄВРО-2020. Чотири останні путівки у фінальну стадію ЄВРО-2020 дістануться переможцям стикових матчів, які пройдуть у березні 2020 року. Участь у стикових матчах візьмуть 16 збірних, які будуть розбиті на чотири блоки по чотири команди. Переможець кожної такої групи отримає по путівці на ЄВРО. В стикові матчі потраплять переможці кожної з чотирьох груп кожного з чотирьох дивізіонів Ліги націй. Якщо вони вже кваліфікувалися на ЄВРО через відбірковий цикл, то їх пропуск в стикові матчі дістається наступній кращій команді в дивізіоні з урахуванням її загального рейтингу в даному дивізіоні. Якщо необхідно, пропуск в «стики» передається дивізіоном нижче з урахуванням рейтингу конкретного дивізіону. Чотири команди в кожній групі проведуть по дві гри –  півфінал і фінал, визначивши таким чином переможців стикових зустрічей.

Ліга націй має на меті вирішення одразу декількох задач:

1) Ліга націй УЄФА дасть збірним матчі вищого значення і напруження, ніж товариські зустрічі, що приверне увагу і вболівальників та допоможе підвищити рівень та престиж футболу серед національних збірних.

2) Найсильніші збірні турнір може надихнути на прагнення вийти у фінальну стадію ЧЄ за участю чотирьох кращих команд.

3) Командам другого і третього ешелонів Ліга націй дасть додаткову можливість потрапити на чемпіонат Європи.

4) Збірним, що займають останні 16 місць у рейтингу УЄФА, буде гарантована одна з 24 путівок на ЄВРО.

5) Асоціації та збірні виграють від більш ясного календаря та позбавляються необхідності нудного, а іноді й витратного пошуку спаринг-партнерів, натомість з’являється  додаткова можливість отримання прибутку у вигляді преміальних від УЄФА та (можливо) від продажу прав на телетрансляцію матчів.

Крім того, збірні, як і раніше, матимуть змогу грати товариські ігри, як з європейськими командами, так і з командами інших континентів.

На перший погляд, цікаве та в певною мірою революційне рішення про створення Ліги націй, яке одноголосно ухвалили всі 54 національні асоціації, несе в собі виключно позитивні якості. Проте, ЛН вже має своїх противників, які вказують на недоліки такого турніру. І якщо певні недоліки явні й досить об’єктивні, то більшість недоліків виглядають відверто надуманими. Розбираємось разом.

Першим недоліком ряд експертів та видань називають можливе привласнення УЄФА прав на трансляцію. Дехто йде далі і звинувачує Союз і Платіні у бажанні заробити грошей. Ще одним недоліком називають зростання навантаження на клуби та гравців. З цього приводу вже встиг висловитися наставник дортмундської «Боруссії» Юрген Клопп:

«Я був би вдячний, якби футболісти і люди, які працюють в клубах кожен день, брали участь у прийнятті таких рішень. Думаю, якби таке сталося, рішення по Лізі націй було б дещо іншим. Щоб гра прогресувала, не потрібно збільшувати число матчів в сезоні. Гравців, тренерів, менеджерів взагалі ніхто не питав, вони просто прийняли рішення. Скажімо, я от не почав стрибати від щастя, коли дізнався про створення Ліги націй. Можливо, ми настільки захоплені важкою повсякденною роботою, що нам забули повідомити, але я навіть і не знав, що рішення вже прийнято. І тут - бах, у нас є Ліга націй!».

Такі заяви та звинувачення є невиправданими і говорять лише про не володіння питанням, оскільки випереджаючи такі звинувачення УЄФА на офіційному сайті давав наступні пояснення:

«Чи зросте навантаження на гравців та клуби? Ні. Матчі Ліги націй та Європейської кваліфікації проводитимуться за стандартним міжнародного футбольного календарем. УЄФА завжди прагне зберігати баланс між футболом серед клубів і збірних. Новий турнір повинен, по суті, зменшити навантаження на гравців та клуби, оскільки поїздок на товариські матчі стане менше, а національні збірні будуть регулярно грати з суперниками свого рівня. При проведенні спарених матчів гравці повертатимуться в клуби навіть раніше, ніж це було досі.

Турнір створений з метою отримання нових доходів? Ні, гроші не були головною рушійною силою при створенні нового турніру. Разом з тим до нього застосовуватиметься централізований маркетинг медіаправ практично в тому ж режимі, в якому це відбувається зараз для матчів Європейської кваліфікації. Тому доходи національних асоціацій стануть ще більш стабільними».

«Провідні футбольні клуби Європи не стануть заперечувати проти проведення національними збірними замість товариських матчів турніру Ліги націй, оскільки кількість міжнародних матчів залишиться незмінною» –вторить глава Асоціації європейських клубів Карл-Хайнц Румменігге в інтерв'ю ДПА.

Ще одним надуманим недоліком є відсутність можливості вибрати собі суперника.

Для деяких тренерів цей фактор не є важливим, інші ж використовують товариські зустрічі для підготовки до ігор з певними командами. Наприклад, головний тренер російської національної збірної, Фабіо Капелло, не приховує, що суперників на товариські зустрічі навесні він вибирав виходячи з тих команд, з якими його підопічним належить зіграти на чемпіонаті світу в Бразилії: Бельгією , Алжиром і Південною Кореєю.

В цьому випадку УЄФА теж трохи випередило скептиків:

«Товариських матчів стане менше? Так, товариських матчів стане менше, тим більше марних. Але повністю з календаря вони не зникнуть. Залишаться в основному перевірочні матчі, призначені для підготовки до великих міжнародних турнірів. УЄФА хоче зберегти для європейських національних команд можливість проводити спаринги зі збірними з інших конфедерацій».

З цього приводу також слушно висловився Валерій Газаєв.

«Збірній Росії грати з Алжиром через три місяці. Неможливо зараз на тій же Вірменії награвати команду під Алжир. Це занадто великий проміжок часу. Не думаю, що Ліга націй може якось негативно позначитися на збірній Росії чи іншій збірній», – вважає Валерій Георгійович.

До сумнівних недоліків слід віднести і ще один: слабкі збірні будуть грати один з одним, і коли де-небудь народиться перспективне покоління, у нього не буде можливості рости. Виходить сегрегація, тобто примусове розділення.

Ті хто так вважає теж навряд добре обізнані питанням, адже для усунення цього недоліку і робиться система підвищення та пониження у класі. Тобто є ймовірність, що ті ж Фарерські острови чи Гібралтар, якщо стартують у найнижчому дивізіоні, з часом можуть грати серед топ-збірних у вищий лізі.

Що ж стосується більш суттєвих та об’єктивних недоліків, то слід зауважити, що їх теж вистачає. 

Створення нового міжнародного турніру призведе до розмивання інтересу до чемпіонатів світу та Європи. Чим частіше збірні гратимуть офіційні матчі, тим менш значущими подіями ці матчі будуть ставати.

Існує велика доля вірогідності виникнення ситуацій, коли в дивізіоні надовго застряватимуть одні й ті ж збірні, які будуть змушені грати постійно між собою, що призведе до втрати інтересу, як збірних, так і вболівальників.

Наступний очевидний недолік полягає в тому, що у найвищому дивізіоні більшість команд буде не вмотивованими, оскільки гарантують собі потрапляння на ЄВРО традиційним шляхом.

Зрозумілий шлях з Ліги націй-2018/19 у фінал Євро-2020, а що буде стояти на кону вже в наступному розіграші, що передуватиме ЧС-2022? Навряд чи ФІФА надасть додаткові місця для призерів Ліги націй, та ще з нижчих місць в ієрархії. Значить, турніри, попередні чемпіонатів світу, матимуть куди менш потужну стимуляцію.  

Ще один недолік має частковий характер, оскільки страждатиме лише частина збірних. Так, провідні збірні частково позбавляються можливості заробляти на товариських матчах. Такі країни, як Італія, Іспанія, Німеччина, Англія, Голландія, Франція і деякі інші – ні для кого не секрет – заробляли, вимагаючи певні гонорари за організацію товариських зустрічей. Вартість «привозу» в свою країну тих же самих іспанців іноді перевалює за мільйон євро. І це не рахуючи витрат на розміщення і транспортування команди. Навряд ці втрати перекриють преміальні від УЄФА.

Теж саме стосується і отримання кошт за передачу в УЄФА прав на телетрансляцію. На матчі між провідними збірними ходили і ходять і без УЄФА. Англійці чи німці без чиєїсь допомоги відмінно заробляли на телевізійних трансляціях. Тепер же УЄФА буде забирати гроші і централізовано розподіляти між національними федераціями. Але гроші не беруться з повітря. На 99% дохід забезпечить вищий дивізіон Ліги націй, і він же недоотримає прибуток.

Ну і ще один недолік має суб’єктивний, хоча для нас з вами справедливий характер. Перший дивізіон Ліги націй буде затребуваний в тому числі телебаченням, а інші матчі ніхто не захоче дивитися за межами безпосередньо зацікавлених країн. Самі розумієте, наскільки цікаво, як розберуться один з одним Андорра та Фарерські острови. Однак, тут є одразу два інших боки: 1) напевно цікавіше дивитися матч двох аутсайдерів, де існує інтрига, ніж матч між, наприклад, Бразилією та Мальтою; 2) в кожній країні, крім національного клубного чемпіонату існують нижчі дивізіони, які теж викликають інтерес лише у зацікавлених сторін, однак їх ніхто не скасовує і більш того – вони необхідні для розвитку футболу.

Чи стане Ліга націй популярною або ж зазнає провалу здебільшого залежить від керівництва УЄФА і його здатності усунути чи згладити недоліки. Часу для цього наразі більш, ніж достатньо. Ідея безперечно дуже цікава і більшість вболівальників вже з нетерпінням чекає старту ліги, а чим у результаті закінчиться дана ініціатива – покаже час.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: