Львів’янки вирушають у новий похід за шахову корону

21 квітня 08:30
Переглядів: 448
Музичук

20 квітня у Батумі стартує третій етап Гран-прі Міжнародної федерації шахів (ФІДЕ) серед жінок, в якому, зокрема, виступлять львів'янки Марія та Анна Музичук.

Взагалі, з ФІДЕ не засумуєш, вкотре вона міняє терміни, правила, кількість учасниць. Діячі Міжнародної федерації змінили формат серії, що вже триває, і замість чотирьох етапів вирішили провести - п’ять.

Два змагання вже були зіграно - в Монако та Тегерані. Решта три пройдуть, якщо, звичайно, ФІДЕ вкотре не змінить правила, в грузинському Батумі - з 20 квітня по 3 травня, китайському Ченду - з 1 по 15 липня та російському Ханти-Мансійську - у листопаді.   

Для того, щоб провести п’ять етапів, треба додати ще шахісток. За цим справа не стала. Новими учасницями стали: грузинки Бела Хотенашвілі, Лела Джавахішвілі, вірменка Еліна Даніелян та Ольга Гиря з Росії. Немає слів, усі дівчата вельми достойні, але за якими критеріями обрали саме їх, про це ФІДЕ, наскільки мені відомо, не повідомляла.

Однак, є й одна втрата, яка переважує усі здобутки разом узяті. Від подальшої участі відмовилася діюча чемпіонка світу Хоу Іфань. Вона зробила це з кількох причин. Перше, як ми вже повідомляли, Хоу звернулася до ФІДЕ з кількома пропозиціями змінити систему розіграшу чемпіонату світу. Там їх проігнорували. Це стало останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння чемпіонки. До того ж, вона втратила мотивацію. На жаль, Марія Музичук, яка мала всі шанси відновити мотивацію Іфань, програла з великим рахунком. І Хоу вирішила, що перемагати жінок їй вже набридло. Але чи остаточне її рішення? Якщо китайське керівництво вважатиме, що титул світової чемпіонки потрібен для країни, то може поставити Хоу Іфань під рушницю. 

А поки що на старт у Батумі вийдуть: українки Марія (рейтинг - 2561) та Анна Музичук (2555), Олександра Костенюк (2557), Валентина Гуніна (2497) та Гиря (2442, усі - Росія), Нана Дзагнідзе (2535), Хотенашвілі (2493), Джавахашвілі (2489), Ніно Баціашвілі (2457, усі - Грузія), Чжао Сюе (2504, Китай), Даніелян (2445) та Ельміра Скрипченко (2453, Франція).

Що ж буде далі? Кожна учасниця має зіграти по три змагання. Отож, сестри Музичук (а також одеситка Наталія Жукова) виступлять ще по одному разу (крім Батумі). За підсумками цих трьох етапів визначиться переможниця Гран-прі. 

Але це станеться вже після того, як пройде чемпіонат світу за нокаут-системою (у жовтні). Знову-таки, все, що пов’язано з планами ФІДЕ, треба ділити на вісім. І, думається, мало кого здивує, якщо нокаут-чемпіонат відбудеться в березні 2017-го...

Все ж, припустимо на хвилину, що все пройде за календарем. Тоді треба розглянути певні варіанти. Чи візьме участь в ньому Хоу Іфань чи ні? Найбільш ймовірний - другий. Бо, здається, китаянка зробила "чао" жіночим шахам. Тоді, а також, якщо Хоу гратиме, але не стане переможницею, новоспечена Королева зіграє в матчі з переможницею серії Гран-прі. Втім, є ще один варіант, коли це буде одна й та сама шахістка. Тоді матч відбудеться між нею та другою призеркою Гран-прі.

Та повернемося до Батумі. Головними фаворитками на перемогу тут, на мою думку, є сестри Музичук. Обидві весь рік пройшли підготовку до матчу з Хоу Іфань. Зайве й казати, що Анна була завжди поруч із сестрою. Вони явно підсилили свою гру. Та й дебютних наробіток у них, мабуть, залишилося чимало. До того ж, цілий місяць - достатній термін, щоб відпочити від такого важкого матчу.

Їхніми головними конкурентками стануть Дзагнідзе, Чжао Сюе, Костенюк та, можливо, Гуніна. Остання ще рік тому вважалася серед провідних шахісток світу, але за цей час різко знизила результати. Чи буде їй до снаги повернутися на свій попередній рівень, побачимо вже незабаром.

Грузинська шахістка гратиме на своєму полі, та в шахах це не завжди позитивний чинник. Китаянка, можна не сумніватися, виступить на пристойному рівні, але чи зможе боротися за перші місця - велике питання. 

Ось підсумки жеребкування: 1. Джавахішвілі, 2. Хотенашвілі, 3. А.Музичук, 4. Скріпченко, 5. Гуніна, 6. Чжао Сюе, 7. Бациашвілі, 8. Гиря, 9. Даніелян, 10. М.Музичук, 11. Дзагнідзе, 12. Костенюк.

У першому раунді зустрінуться сестри, і, як передбачливо повідомив один із шахових сайтів - результат їхньої партії можна назвати заздалегідь - нічия. Так це чи ні - перевіримо вже сьогодні.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: