Маркіян Лубківський: "Ймовірність позбавлення Росії ЧС-2018 не маленька"

04 серпня 08:37
Переглядів: 153
Лубківський

Відомий львівський дипломат, директор Євро-2012 і Євробаскету-2015 розповів нам, чи можна вплинути на ФІФА, чи вигідно їй відбирати у Росії ЧС і коли крайній термін прийняття рішення.

- Заклики позбавити Росію ЧС почали звучати щотижня, підключилася «важка артилерія» в ролі Джона Маккейна. Це просто слова або вже цілеспрямована кампанія?

- Поки що ні, лише реакція на політику Росії. І цілком справедлива. Мені складно уявити, як можна проводити найбільший світовий футбольний свято в країні, яка здійснює неприкриту чи погано прикриту агресію по відношенню до свого сусіда. Зауважте, цих голосів стає все більше і вони звучать з більш високих трибун. Якщо Росія не зупиниться, а таких намірів ми не бачимо, тиск буде тільки посилюватися.

- Чи реально вплинути на ФІФА, яку прийнято вважати незалежною організацією?

- Незважаючи на всю свою незалежність, ФІФА орієнтується на позиції ключових міжнародних інстанцій - ООН, Рада безпеки ООН, Євросоюз, США. Інакше складно. Скажіть, як себе повинна почувати збірна Голландії - країни, яка втратила майже 200 своїх громадян із-за цієї агресії? Чи може вона підтримувати проведення турніру в Росії, яка безпосередньо причетна до трагедії?

- Якщо проводити паралелі з якимись політичними санкціями у футболі і згадати виключення Югославії з Євро-1992, тоді дійсно було рішення Радбезу ООН розірвати з цією країною всі зв'язки, у ФІФА просто не було виходу. Зараз така резолюція неможлива, оскільки Росія володіє правом вето в Радбезі. Це змінює ситуацію?

- Так, звісно. Але перегляд права проведення ЧС-2018 вписується в політику Євросоюзу і США щодо Росії. Для мене лакмусовим папірцем буде реакція ФІФА на односторонньо включення кримських клубів в РФС. Хочеться вірити, ФІФА не дозволить цього зробити.

- Тобто, рішенням приєднати кримські клуби Росія фактично допомагає ФІФА відібрати у неї чемпіонат світу?

- Так, за всіма нормативними документам Росії світять жорсткі санкції, аж до виключення: клуби не будуть допущені до єврокубків, збірна - до національних турнірам, а федерація, відповідно, не зможе прийняти ЧС.

- Для Європи та США вигідно позбавлення Росії ЧС - це серйозний удар, який не позначиться на їх економіках, на відміну від секторальних санкцій.

- У будь-якому випадку міжнародне співтовариство вже сформувало своє ставлення - мир набагато важливіше фінансових втрат. Про це я чую від всіх своїх європейських колег. Якщо не буде миру - не буде й нормальної економіки, і футболу.

- Це красиво звучить, але насправді, санкції зараз не найжорсткіші - Європа і США поки не готові жертвувати матеріально, щоб покарати Росію.

- Ні, це не просто красиві слова - санкції з кожним етапом стають більш жорсткими, і цей процес продовжиться, симетрично поведінці Росії.

- Повертаючись до гнучкості ФІФА. Наскільки їй невигідно позбавляти Росію ЧС?

- Безумовно, втрати будуть - в Росії вже давно працює організаційний комітет, будуються стадіони. Це важке рішення для ФІФА, тут не можна плекати ілюзій. Але не сказав би, що втрати дуже великі. Є багато країн, не менш привабливих для ФІФА з комерційної точки зору для проведення чемпіонату світу. Але знову ж, фінансовий питання не буде визначальним у цій ситуації. Коли мова йде про загрозу міжнародній безпеці, консолідований політичний тиск здатний стати головним чинником.

- З іншого боку, якщо припустити, що матеріальне питання критично важливе для ФІФА, вона не може ігнорувати і втрати від проведення ЧС в Росії. Зараз цей проект несе колосальний іміджевий удар, що обов'язково позначиться на майбутньому доході - багато вболівальників відмовляться від поїздки, спонсори будуть не так активно і багато вкладати і т.д.?

- Природно, іміджеві ризики для ФІФА зараз величезні. Вони можуть закінчитися для її керівництва повним фіаско, а для комерційних партнерів - великими фінансовими втратами.

- До старту чемпіонату ще залишається чотири роки, але якщо переносити турнір, це потрібно робити заздалегідь, щоб нова країна-господар встигла підготуватися. Коли, по-вашому, дедлайн вирішення цього питання?

- Якщо прогнозувати з мого організаційного досвіду - на рубежі 2014 і 2015 років.

- Яка ймовірність, що ФІФА таки позбавить Росію права проведення ЧС?

- Складно оцінювати, але якщо Росія не припинить агресію, то ФІФА цілком може піти на такий крок. Ймовірність, вважаю, велика. Порядку 50%, може, й більше.

- Як повинна вести себе ФФУ в цій ситуації? Можливо їй стати локомотивом кампанії проти ЧС-2018 в Росії, враховуючи статус головної постраждалої сторони у військовому конфлікті?

- Звичайно, потрібно. По-перше, федерація зобов'язана моментально і жорстко відреагувати на включення кримських клубів в РФС - не просто робити заяви в пресі, а протестувати офіційно, повідомити про свою позицію УЄФА і ФІФА.

Риторика повинна радикально змінитися. Не можна починати розмову з російською стороною зі слів, що ми з великою повагою ставимося до пана Толстих. Ці реверанси зараз ні до чого. Позиція повинна бути проукраїнською, жорсткішою і голоснішою. Преса не повинна шукати чиновників для коментаря. Рубікон пройдено. Війна на Сході - грань, після якої ми зобов'язані перейти до нового формату відносин, як політичних, економічних, так і футбольних. У тому числі і по ЧС в Росії - федерація не може наздоганяти позицію громадськості і політиків, вона дійсно зобов'язана стати локомотивом.

- Зараз у ЗМІ лунають пропозиції, що якщо відібрати в Росії чемпіонат світу не вийде, збірна України і, можливо, інші команди повинні бойкотувати цей турнір. Це має сенс? ФІФА може покарати за таку поведінку?

- Вважаю, збірна України має право бойкотувати турнір на будь-якому його етапі - починаючи з відмови брати участь у кваліфікації і закінчуючи тим, що залишити літак перед вильотом до Росії на фінальну частину. І дійсно варто вирішувати це питання комплексно - у нас багато союзників і партнерів, та ж збірна Голландії. У теорії ФІФА, звичайно, повинна реагувати на такі вчинки. Але правда на нашому боці. Які можуть бути санкції, якщо мова йде про національну гідність?

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: