Микола Пляскін: "Робимо акцент на передачі знань від провідних майстрів минулого"

07 листопада 16:05
Переглядів: 178
Микола Пляскін

Спортивне ушу в Україні розвинуте дуже добре. Що ж до традиційного, то цей вид ушу знаходиться у нас в країні на стадії розвитку. Втім, спостерігаючи за виступами на Кубку України в Трускавці, можу сказати, що дуже серйозно традиційне ушу розвивають у клубах Дніпропетровська, Запоріжжя, Одеси. Приємно що серед лідерів і Львівська Академія традиційного кунфу.

У розмові з кореспондентом наставник львівської команди МиколаПляскін розповів більш детально про турнір у Трускавці та про значення занять ушу для фізичного та духовного розвитку людини.

Нагадаємо у курортному Трускавці пройшов Кубок України 2014 року з традиційного ушу. Серед учасників було і десять представників Львівської Академії традиційного кунфу. Додому вони повернулися не з пустими руками. У командній скарбничці львів’ян одинадцять медалей – шість золотих, дві срібних і три бронзових.

– Кубок України з традиційного ушу в Трускавці виявився доволі представницький турніром. Понад 150 спортсменів з 14 областей країни та міста Києва у місцевому спорткомплексі «Спортовець» виборювали нагороди з таолу – комплексів вправ техніки внутрішнього та зовнішнього стилів. Змагання були цікавими з огляду на те, що в них взяли участь представники як традиційного, так і спортивного ушу, між якими є певні відмінності. У спортивних стилях більше показових елементів, їх ще називають елементи особливої складності. В них присутні деякі акробатичні елементи, але вони мають менше відношення до традиційного стилю, який безпосередньо пов’язаний з бойовим мистецтвом. Вони більше мінімізовані, в них максимум практицизму і в них немає якоїсь феєричності, вони не настільки показові. Акробатика, щоправда, в них також присутня у навчальному процесі, але вона не показується в таолу. У традиційному ушу основний аспект не естетичний, не краса, а практика, щоб усі ці елементи можна було застосувати у житті.

– Дайте оцінку виступу ваших підопічних на змаганнях у Трускавці.

– Завжди хочеться більшого, завжди прагнеш до кращого. Тому я завжди, на кожних змаганнях і до себе, і до своїх учнів відношуся з певною долею критики. Звичайно, були певні недопрацювання, але мені завжди подобається, коли мої підопічні виступають. Адже саме під час виступу на змаганнях, коли присутнє хвилювання, коли вони усвідомлюють усю відповідальність за виконання кожного елементу вправи, вони починають по справжньому демонструвати усі свої здібності, усі вміння, які тренували щодня на заняттях.

На змаганнях також проявляється і їхнє налаштування на виконання таолу. Таолу – це лише один з розділів традиційного ушу. А зазвичай ми виступаємо і в інших розділах, зокрема, безпосередньо у єдиноборствах. А там можуть бути різні напрямки, наприклад, штовхаючі руки або туйшоу. Коли оцінювати загалом виступ нашої команди на Кубку України в Трускавці за п’ятибальною шкалою, то я б поставив тверду «четвірку», але мрію і вірю, що доживу до того моменту, коли кожен мій вихованець безпомилково виконає свою вправу і я зможу поставити їм оцінку «відмінно».

– Когось серед своїх підопічних можете виділити? Можливо, хтось з учнів здивував вас на цьому турнірі із знаком «+».

– Серед тих хлопців і дівчат, які здобули перше місце, в принципі усі виступили непогано. І серед молодших, і серед старших вони продемонстрували достатньо хороший рівень. Звичайно, я знаю, як би воно мало бути в ідеалі, а тому розумію, кому і за що можна було б зняти бали за виступ. Однак, незважаючи на окремі дрібненькі помарки, кожен з них заслужив на перемогу, тож нікого персонально виділяти я б не став. Та й з педагогічної точки зору, особливо в ситуації, коли учні показують однаковий і до того ж переможний результат, напевне неправильно виділяти когось окремо. Тому скажу, що вони всі заслуговують на добрі слова, але працювати над собою повинен кожен ще дуже багато – межі вдосконалення немає, але прагнути до неї необхідно. З іншим ставленням до роботи не буде ні розвитку, ні прогресу.

– Як загалом ви оцінюєте рівень розвитку ушу в Україні станом на сьогоднішній день?

– Спортивне ушу в Україні розвинуте дуже добре. Що ж до традиційного, то цей вид ушу знаходиться у нас в країні на стадії розвитку. Втім, спостерігаючи за виступами на Кубку України в Трускавці, можу сказати, що дуже серйозно традиційне ушу розвивають у клубах Дніпропетровська, Запоріжжя, Одеси. Приємно що серед лідерів і Львівська Академія традиційного кунфу.

– Я так розумію, що ви робите акцент саме на традиційному ушу?

– Однозначно. Скажу більше, це моя принципова позиція. Я навчався у майстрів ушу в Китаї. А саме майстри Піднебесної є найкращими у світі в традиційному ушу. Я ніколи не мав тяги до спортивного ушу. У мене ніколи не виникало бажання навчитися робити щось таке, що є зовні дуже ефектним, десь навіть феєричним і на перший погляд виглядає чимось неймовірним, але при цьому всьому немає ніякого практичного значення, бо його не можливо застосувати у повсякденному житті. Тому й у назві нашої Академії традиційного кунфу ключовим є слово «традиційного». Ми робимо акцент на передачі знань від провідних майстрів минулого. Звичайно, у бойовому мистецтві, як і в житті загалом, весь час щось змінюється, йде постійний розвиток. Але сутність традиційного ушу полягає в тому, що в нього є стержень, який і є основою цього виду спорту, який межує з бойовим мистецтвом.

– Я так розумію, у спортивному ушу метою є досягнення максимальних результатів на змаганнях, а в традиційному головне – підготовка людини до повсякденного життя.

– Абсолютно вірно. Ми хочемо щоб кожен, хто приходить займатися в нашу Академію традиційного кунфу, вивчив і довів до рівня навички не лише комплекси вправ техніки внутрішнього та зовнішнього стилів таолу і видів різних напрямків бойового мистецтва, а й навчився ставити перед собою ті чи інші цілі і досягати їх. Саме тому розпочати заняття традиційним кунфу ніколи не пізно. Серед моїх учнів є люди різних вікових категорій. Так само різниться і рід їхніх занять та інтересів. Але всіх їх об’єднує бажання жити повноцінним життям і бути корисним своїм рідним та приносити користь своїй державі.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: