Мирон Маркевич: "Ставити гравця лише тому, що він вихованець власної школи?"

16 травня 23:02
Переглядів: 2081
Мирон МАРКЕВИЧ

Інтерв’ю з одним із найкращих українських наставників, яке можна сміливо вважати підсумковим на даному етапі тренерської кар’єри Мирона Маркевича.

ЧИ ПРАЦЮЮ Я СУТО З ГОТОВИМ МАТЕРІАЛОМ? БУВ БИ РАДИЙ, АЛЕ, НА ЖАЛЬ, ТАК НЕ БУВАЄ

- Трансфери в клубах поділяються на дві категорії: перша – плід роботи селекційної служби, друга – суто тренерські трансфери. Назвіть, будь ласка, найяскравіших представників другої категорії в Металісті вашого періоду.

- У клубі робота була чітко поділена. Тільки-но я прийшов у Металіст, одразу ж сказав, які футболісти мені потрібні і в який футбол ми гратимемо. Красніков зі своїми працівниками селекційної служби мої вимоги зрозумів, і підшуковував футболістів саме під ці вимоги. Хоча останнє слово, звичайно, було за мною. І я радий, що ми практично ніде не промахнулися серйозно.

- Але бувало, що без спостереження селекційної служби ви самі, побачивши десь на полі гравця, наполягали на його підписанні?

- Скажімо, Жажу мені привезли на перегляд прямо на збори. Я на нього подивився 15 хвилин і сказав: "Швидко його підписуємо". Наступного дня він уже мав контракт із Металістом. Але в основному ми слідкували за гравцями впродовж тривалого періоду часу. Мені показували ці записи, я також аналізував. Часто буває кілька кандидатів на одну позицію, тоді я зупинявся на одному з них, але при тому мав вичерпну інформацію про кожного з цих виконавців від селекційної служби, роботу якої координував Красніков. Також можу відзначити, що ми дуже скрупульозно ставилися до цього процесу, та й за часів Ярославсього останній також дуже уважно слідкував за цим усім. Я радий, що ми майже не помилялися. Помилки, все-таке, були, але незначні й суттєвої ролі не відігравали.

- Існує думка, що ви звикли працювати з готовим матеріалом, тобто футболісти, які приходили в команду, вміли вже практично все, а в Металісті лише адаптовувалися до деталей. Кажуть, що ви не звикли виховувати, перевчати, шукати таланти, розкривати. Ви можете навести конкретні приклади "сирих" гравців, котрих ви розкрили, навчили, обдарували новими знаннями та вміннями?

- Якщо я прочитаю список футболістів, яких я підготував за 30 років, питання відпаде само собою. Я навіть не уявляю, кому могло в думку прийти, що я працюю з готовим матеріалом, це смішно! Ще в Карпатах ми брали таких футболістів, яких на той час ніхто не знав, як от Єзерського чи Микитина (останнього забрали потім у збірну). А щодо Металіста, то хто чув про такі прізвища, як Слюсар і Валяєв до того, як вони прийшли в Металіст? А Едмар? Ну, грав у Таврії, та й грав собі. Жажа, Марлос, який до того сидів на лавці у своєму попередньому клубі? І цей список, повірте, дуже довгий. А нині цих футболісти усі знають. Але ж я розумію, що комусь просто заздрісно, що у мене багато чого виходить у роботі. Хтось інший, часом, і десять років працює, а нікого виховати не може. А чи працюю я суто з готовим матеріалом? Я був би радий, але, на жаль, так не буває.

- Хто робив останній висновок по гравцям дублю, перед тим як остаточно поставити тавро "Для першої команди не підходить"?

- По-перше, я був присутній майже на всіх матчах дубля і команди U-19. Принаймні, старався не пропускати їхні поєдинки. Більше того, тренування молодіжного складу проходили паралельно із заняттями основного, тому ми могли в будь-який момент забрати гравця й залучити його до нашого тренувального процесу. Я їх усіх, хлопців із дубля, знав, мав оцінку їхніх можливостей. Але потрапити в основний склад того Металіста, який був два роки чи рік тому… та й навіть у той, який є нині, хоч команду і залишили провідні гравці, для тих хлопців було нереально. Вони неготові. А щоби грати в Металісті, треба бути реально готовим, особливо психологічно. Звичайно, за особливого старання окремих футболістів, ми брали їх з собою на збори. Але особливо я ніколи на бачив, аби хтось міг вийти та замінити гідно Сосу, Марлоса, Бланко, Едмара чи Девича. Ставити гравця лише тому, що він вихованець власної школи? Знаєте, якби мені ставили завдання посісти десяте місце – можна було б і поставити, але коли ставлять завдання перше-друге місце, хіба я собі ворог? То нереально. І вина тому – час, адже клубна академія ще не готова випускати футболістів для першої команди.

- Чому такі гравці, як Яхно, Сергій Барилко, до 24 років сиділи в дублі? Було ж зрозуміло, що якщо людина до такого віку нічого не досягла, то вже нічого й не досягне.

- В обох були певні сильні ігрові риси. Перш за все, обидва були швидкими. Тому ми їх тримали довший час, адже швидкісні футболісти завжди в ціні. Але декому не вистачило характеру, хоча й була майстерність. Комусь – чогось іншого. Загалом, усе залежить від клубних завдань. Можливо, за інших обставин, вони й отримали б свій шанс у Металісті.

- Знаєте, де зараз грає Барилко?

- Здається, на область, за Електротяжмаш, плюс – уже й працює деінде.

- Що трапилося з Радченком свого часу?

- Нічого не трапилося. Тренується, грає за дубль, періодично їздить на збори з основою. Щось у нього є, а чогось бракує. Треба більше над собою працювати. Усе залежить від нього.

- А з Барвінком? Рахаєв сказав, що той так деградував, що в Металісті його не буде. А за чутками – він має ледь не 100 кілограмів ваги…

- Він дуже добре починав, але сам вбив у собі футболіста. Я вже говорив про характер – без нього нічого не буде. Хоча саме з нього міг вийти хороший гравець.

- Уже можна говорити в минулому часі — "міг вийти"?

- Я хотів його реанімувати. Якось він прийшов, попросився, сказав, мовляв, "я все зрозумів, давайте знову почну тренуватися". Ми призначили йому тренера, який займався суто з Барвінком. А потім він десь зник. Мабуть, хай розбереться в собі, чого він хоче у житті й футболі. А потому – береться за розум.

- Які, на вашу думку, перспективи в Азацького і Андрієвського?

- У них є якийсь рівень майстерності, але, по-перше, багато чого залежить від клубних завдань, по-друге, потрібен час, по-третє, в будь-якому разі все залежить від них.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: