Мирослав Лотоцький пропонував об’єднати івано-франківський і бурштинський футбол та створити потужну команду

07 листопада 08:15
Переглядів: 300
Футбол

Останньої футбольної команди майстрів на Прикарпатті не стало в травні 2012 року. Це був першоліговий бурштинський «Енергетик», коли Рінат Ахметов зі своєю компанією приватизував «Західенерго», до якої входила Бурштинська теплоелектростанція з футбольним клубом «Енергетик». Пригадую тодішніх кілька інтерв’ю з президентом цього клубу Мирославом Лотоцьким, котрий намагався врятувати команду, але олігарх мав іншу думку. Мовляв, треба фінансувати «Зорю» та «Іллічівець», а не якийсь там «Енергетик». Жаль, що це творилося за мовчанки керівництва і профкому теплоелектростанції.

Нема віри чиновникам
Одним розчерком пера зруйнували все. А нагадаємо, що в сезоні 2004/2005 рр. наших команд у чемпіонатах України було аж шість! «Треба з цим щось робити, — каже ветеран журналістики Ярослав Орнат. — Бо вірити чиновникам різного штибу нині не варто».

Так було на Рівненщині. Не повіривши чиновникам, уболівальники самі взялися за відродження команди. Йдеться про рівненський «Верес», який колись виступав і в чемпіонаті найвищого дивізіону українського футболу. Поштовхом стало одне емоційне висловлювання головного тренера луцької «Волині» Віталія Кварцяного: «Івано-Франківськ або Рівне — це для мене пустеля. Там ніби все яскраво, магазини блимають, а життя немає. Мені так шкода тих людей, які там живуть. Життя їх настільки жалюгідне в моральному, психологічному, культурному і спортивному планах, що це не життя, а існування».

Озвучуючи ці слова, Кварцяний, звісно, мав на увазі насамперед відсутність великого футболу. Не так в Івано-Франківську, як у Рівному, де в Луцьку не дуже люблять своїх футбольних сусідів. Навіть більше, ніж «львів’ян-гавстріяк». Така образа волинянина спонукала до відновлення «Вереса» і до його задіяння в календарі другої ліги в сезоні 2015/2016 років. Але для цього в Рівному пішли на безпрецедентний крок. У місті відродили футбольний клуб «Верес» коштом не багатих людей, а самих уболівальників. Кожному з них запропонували внести по 100 гривень і стати повноправним членом клубу, впливати на його організаційну і фінансову політику.

Залучили близько двох тисяч людей, а щоб сформувати бюджет у розмірі двох мільйонів гривень, планують збільшити їх кількість до 20 тисяч. Як заявив один із засновників клубу Олексій Хахльов, у Рівному перейняли принцип управління «Барселони», яка має 180 тисяч офіційно зареєстрованих членів. А на території області проживає понад 1,1 млн. людей, і 70 відсотків із них люблять футбол. «Безперечно, якщо тут повністю вдасться втілити заплановане в життя, — сказав колишній президент ПФЛ України Святослав Сирота, — то інші міста також захочуть відродити майстрівський футбол у Житомирі, Хмельницькому, Івано-Франківську та в інших великих містах України».

Основне — нема бажання
— Не знаю, як у Рівному далі просувався проект із «народною командою», але вона, змагаючись нині в другій лізі, входить до числа її лідерів. А чи не можна це зробити і на Івано-Франківщині? — запитую Мирослава Лотоцького.
— Усе можна, в області є великі гроші, влада, але нема основного — бажання. А щодо «народних команд», то спроби реалізувати цю ідею були у львівських «Карпатах», івано-франківському футзальному «Урагані», і що маємо з того?.. Хтось кине кістку, і все розвалюється. А щоб не було зловживань, треба комусь добре контролювати фінанси, а це не так просто робити з «народниками».

— Пане Мирославе, кілька років тому з подачі обласної федерації футболу було створено робочу групу для відродження команди майстрів у прикарпатському регіоні. Її доручили очолити вам. На сьогодні щось зроблено?
— Нічого. Тут є об’єктивні та суб’єктивні причини. Справді, тепер в державі складна політична та економічна ситуація, тож нині, може, й не до великого футболу. Натомість на сході України, де є бойовики і російські війська, тамтешні команди грають на вільних територіях, і непогано грають. У нас на такі причини посилатися не варто: просто чинна влада й обласна федерація футболу не прагнуть розв’язувати наболіле питання. А нинішній голова федерації Тарас Клим і колишній чільник «Прикарпаття» Анатолій Ревуцький гризуться між собою, спихаючи проблему один на одного. Я мав думку стосовно її розв’язання, зокрема пропонував об’єднати івано-франківський і бурштинський футболи і на їх базі сформувати команду майстрів. Тому з групою людей хотів іти з цією ідеєю до голови ОДА, але туди нас не пустили. А щоб не мати більше мороки, футбольні чиновники мене вивели з членів виконкому федерації. А тепер замість чи не основного завдання — відродження команди майстрів, Тарас Клим як голова обласної федерації педалює проект нового стадіону на запасних полях біля центрального стадіону «Рух» на кошти УЄФА і кошти місцевого бюджету.

— Це стадіон приблизно як «Рух»?
— Він для дитячих ігор і тренувальних занять. До кінця року мали би закласти так звану «подушку». А це 9 млн. грн. Звідки такі гроші, коли місцевий бюджет порожній? Зрозуміло, у відведений термін нічого не буде зроблено. Звісно, дитячо-юнацьким футболом в області треба займатися. Будучи першим віце-президентом ПФЛ України і президентом бурштинського «Енергетика», я йому приділяв значну увагу, а чому забувають про великий футбол в області?

Обіцянка-цяцянка
— Власне, ідею створення команди майстрів можна було лобіювати виборцям перед місцевими виборами, передусім на зустрічах із кандидатами на посаду міського голови Івано-Франківська…
— Звичайно, виборці кожному кандидатові давали такі завдання. Ніхто не відгороджувався від проблеми, всі обіцяли її позитивно вирішити. А ми знаємо, як насправді буває: сяде людина в керівне крісло — і або забуде про обіцянку, або знайде причину її не виконати. Я вже не кажу про організацію якоїсь потужної команди, а просто спочатку хоч щось невелике створити.

— Здається, Тарас Клим, йдучи на вибори голови обласної федерації, зобов’язався все-таки на Прикарпатті відродити команду майстрівѕ і такою, можливо, мала бути «Галичина» в Івано-Франківську, яка стартувала в обласному першоліговому чемпіонаті.
— Я цього не знаю. Найлегше покрасуватися на екрані телевізора, створити гимн клубу, написати статут чи намалювати емблему. А де взяти фінанси?.. «Галичина» в чемпіонаті протрималася лише півроку…

— То як діяти далі?
— На рівні голови ОДА і голови обласної ради зібрати представників громадськості, керівників районів і міст, керівників підприємств і шляхом дискусії вирішувати нагальну проблему. Адже ми нині дожилися до того, що не просто команди майстрів не маємо, а обласний центр навіть не має стандартного штучного поля. Мене цікавить кінцевий результат, а не пусті балачки.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: