Митрополит Андрей і український спорт

24 грудня 07:26
Переглядів: 340
Шептицький

Актовий зал Львівського державного університету фізичної культури вчорашнього вечора жив небуденною подією. Тут проведено урочистий захід до 150-ліття від дня народження митрополита Андрея Шептицького. Темою заходу стала програма «Митрополит Андрей: пастирська опіка українських молодіжних гімнастично-руханкових і спортових товариств».

Адже рік 2015 став роком Андрея Шептицького в Україні. Тож мешканці нашої країни повсюди масово і величаво вшановували видатного українського релігійного, громадського і державного діяча, благодійника, опікуна і мецената національної освіти та культури і руханково-спортового руху. На фініші року співорганізатори заходу: кафедра олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури та Комісія тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка додали нових штрихів до портрету Шептицького і маловідомих фактів з його діяльності.

На зустріч прибули представники поважних українських товариств, освітянських установ та громадських організацій – Львівського обласного будинку учителя, УПТ «Рідна школа», «Карпатського Лещатарського Клюбу» (КЛК), УСО «Пласту», ТУСК «Обнова», вчителі фізкультури шкіл Львова і області, викладачі та студенти ЛДУФК. Дуже важливо, що молодь з насолодою і захопленням «лапали» слова виступаючих. Викроїв свій час для зустрічі також почесний ректор ЛДУФК і перший Кавалер Почесної відзнаки імені Івана Боберського - Мирослав Герцик.

Виступаючі приблизили публіці постать Великого Українця. Першим слово взяв Валентин Мороз - історик і радянський політв’язень, на честь якого під час хокейного матчу Канада - СРСР 1978 року вболівальники вивісили плакат «Свободу Валентину Морозу!», а даний кадр «влетів» у радянський ефір та професор кафедри гуманітарних дисциплін ЛДУФК. Отож пан Мороз у своїх цікавій доповіді «Митрополит Андрей Шептицький – постать в українській історії» детально розповів про духовного та ідейного батька українців. Були спогади про родовід митрополита, його служіння Богу та українському народу. Польсько-українські відносини і радянська дійсність також посіли чимало місця. Адже митрополит на власному досвіді переконався в «любові» російського «брата» до українців. Приділив велику увагу Валентин Мороз і любові Блаженнійшого до ближнього, і не зважаючи на віросповідання.

Ярослав Тимчак - кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент, завідувач кафедри олімпійської освіти ЛДУФК, в.о. голови Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського Наукового товариства імені Шевченка у своїй доповіді «Митрополит Андрей Шептицький: пастирська опіка українських молодіжних, гімнастично-руханкових і спортових товариств» поділився своїми роздумами про діяльність Слуги Божого і турботу над буденністю українського спорту. Митрополит на розвиток і поширення спортового духу серед молоді виділяв не тільки кошти, але власним чином закликав молодь до провадження здорового образу життя і вдосконаленню навиків тіловиховання.

Андрій Сова – кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти ЛДУФК, в.о. секретаря Комісії тіловиховання і спорту імені Івана Боберського прочитав доповідь «Шептицький і Боберський: співпраця батька українського тіловиховання з митрополитом Андреєм» назвав обох очільників провідниками української нації. Адже перший через релігію входив у кожну українську хату – другий завдяки спорту та руханці зміцнював українцям фізичну силу. Обидва проповідники, як ніхто знали і розуміли силу слова та міць чину.

З повідомленням виступили журналіст Іван Яремко, який доповнив виступаючих інформацією про захоплення Шептицьким грою в шахи, а Олександр Паук – журналіст додав, що митрополит особисто подбав аби УСТ «Орли» мали власний спортовий майданчик у парку навпроти церкви святого Юра. Саме на цьому місці паркової зони, частину ділянки сучасні будівничі перетворили під …транспортну розв’язку. Не вберегли ми починання Шептицького…

Захоплюючою подією став перегляд документального фільму з 1930 року «Свято молоді «Рідної Школи» у якому зафіксовано унікальні кадри участі митрополита Андрея на даному заході. В залі у ці 8 хвилин і 54 секунди трансляції історичної кінохроніки панували тиша і задума…

Не менш даних виступів смакували і груші від Лесі Чабан, доньки Юліана (молодшого брата Івана Боберського).

Українська громада має у своїй історії чимало людей, на прикладах яких треба вчитися і зростати. Митрополит Андрей Шептицький у першому ряді. Тож пам’ятаймо, шануймо і будьмо вдячні УЧИТЕЛЕВІ!

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: