Настав час змін, і "Колос" має набрати нових обертів

27 листопада 14:30
Переглядів: 174
Наталя Ключник

Сьогодні, під час виборів, “слуги народу” наперебій галайкотять про важливість підтримки сільського спорту, про те, як важливо залучати до здорового способу життя трударів ланів і ферм. Особлива, навіть стратегічна тема – підготовка до захисту Батьківщини допризовної молоді в умовах війни на сході. Все це правильно і необхідно, але сумний досвід українського політикуму свідчить, що полум’яні обіцянки “слуг” враз обриваються, як тільки пролітає фінішний стовпчик їхнього виборчого родео…

Доля сільського спорту в Україні, яким от уже 65 років опікується Всеукраїнське фізкультурно-спортивне товариство “Колос”, завжди була важкою, як саме життя селян. “Треба!” – щоразу закликає держава, “Єсть!” – відповідають з надією на світле майбуття трударі спортивної ниви, і… вкотре залишаються наодинці зі своїми проблемами. Це – коли без коштів, “з нуля” колосівець організовує змагання, домовляється за транспорт, закупляє форму, спортінвентар і примудряється навіть відкрити обіцяний землякам довгобуд-стадіон! Про це вам розкаже будь-який керівник “Колоса”, починаючи від районної ланки. Але ці постійні випробування загартували їх, і зробили настільки крутими економістами й правниками, що, здається, вони хоч сьогодні готові вирішувати завдання у високих державних інституціях…

Все це правда, але як вижити “Колосу” сьогодні, в умовах безгрошів’я, загострення внутрішньої політичної боротьби та воєнної загрози? Які кроки узагалі необхідні, аби наше багатостраждальне село зовсім не зникло із мапи України? На ці та інші питання, що обговорювались під час недавнього діалогу із керівниками товариства у прикарпатському містечку Ворохта, “Колос” попросив відповісти заступницю керівника виконавчої дирекції Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад Наталію Ключник.

- Пані Наталіє, у чому полягає взаємодія Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад із “Колосом”?

- Спільні дії і завдання Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад (ВАССР) та Всеукраїнського фізкультурно-спортивного товариства «Колос» зафіксовані у Меморандумі 14 лютого 2014 року на розширеному засіданні Правління Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад. Тоді Міністерство аграрної політики та продовольства України, Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад, ВФСТ «Колос», випускники «Академії Лідерства» та переможці конкурсу «Кращі практики-2013», Профспілки АПК, Держветослужба, ПАТ «Держзембанк», реагуючи на суспільно-політичні події в Україні, об’єднали зусилля з метою вирішення низки проблем села. Ми розробили спільну програму дій для створення робочих місць на селі, розвитку фермерства, малих переробних сільгосппідприємств, вирішення земельних питань, соціального захисту сільського населення. Питання популяризації фізкультури і спорту серед сільських жителів та створення умов для виховання здорового молодого покоління визнано пріоритетним, бо тільки так можна затримати молодь у селі, інакше село скоро зникне як поселення.
Учасники зібрання погодилися, що українське село потребує переходу державної політики від принципу «латання дірок» до прогнозованого, планового розвитку сільської території і громади метою якого є забезпечення високої якості життя людей. Майже рік ми працювали над першим етапом реалізації реформи з децентралізації влади з надією на початок перетворень. 159 нових об’єднаних громад починають нове життя за новими правилами вже після місцевих виборів 25 жовтня. На етапі планування важливо, щоб у статутах нових громад, у стратегіях і планах з’явився пріоритетний напрямок – популяризація здорового способу життя сільського населення та створення умов для розвитку фізкультури і спорту. Про це ми і говорили у Ворохті.

- Як реагує влада на необхідність державної підтримки ВФСТ “Колос”? Які владні структури допомагають, а які формально ставляться до потреб жителів територіальних громад щодо розвитку фізичної культури на селі?

- Якщо мова йде про сільських та селищних голів, то місцеві бюджету до 2015 року були у 80% сільських та селищних рад дотаційними, причому більшість із залишаться такими і у 2016 році. Як можна в таких умовах реагувати на потреби розвитку фізичної культури на селі? Часто-густо стереотипність мислення лідерів громад, особливо у селі, не дозволяє рухатися вперед, бути ініціативним. Не секрет, що часом місцеві плани соціально-економічного розвитку майже під кальку дотепер переписувалися з районного плану. Дуже мало є керівників, які дійсно, з розумінням, здійснювали місцеве самоврядування. Якщо у плані й були заходи спортивного характеру, то фінансувалися вони за залишковим принципом, або взагалі як благодійний внесок місцевих підприємців чи любителів спорту. З 2015 року відбувається бюджетна децентралізація. За результатами І півріччя багато сільських рад одержали перевиконання річного бюджету по доходах, а це значить, що з’являється бюджет розвитку. Можна було б витратити частину ресурсів на розвиток спорту, якби видаткова частина бюджету це передбачала. Отож, важливо, щоб бюджет формувався відповідно до плану соціально-економічного розвитку не формального, а реального. А сам план створювався на основі стратегій розвитку територій та із широким залученням громадськості, у тому числі й представників ВФСТ «Колос».

- Головне завдання Всеукраїнського ФСТ “Колос” як громадської організації, є “отримання міцного замовлення у сфері фізичної культури задля забезпечення потреб самого українського суспільства”. Наскільки реальною, на Ваш погляд, є перспектива отримання такого замовлення?

- Відомо, що “Колос” сьогодні має осередки у всіх областях, тому, за безумовної поваги до інших спортивних товариств, в Україні саме “Колос” може забезпечити ефективну роботу із впровадження здорового способу життя серед сільського населення. Стратегія «Україна 2020» Президента України своєю метою визначила впровадження в Україні європейських стандартів життя та вихід України на провідні позиції у світі. Дорожня карта, першочергові пріоритети Стратегії в рамках названих чотирьох векторів руху: розвитку, безпеки, відповідальності, гордості передбачає реалізацію 62 реформ та програм розвитку держави. Серед них – Програма популяризації фізичної культури та спорту; Програма здорового способу життя та довголіття; Програма розвитку для дітей та юнацтва; Реформа державної політики у сфері спорту; Програма залучення талантів. Це ті напрямки в реалізації яких ВАССР і ВФСТ «Колос» об’єднують свої зусилля і починають тісну співпрацю з профільними міністерствами та іншими стейкхолдерами.
На мою думку, ВФСТ «Колос» – це організація із історією, яка викликає щиру повагу, і таких в Україні мало. Є сформована структура, а життєвий цикл будь-якої організації має свої етапи. Люди пам’ятають видатних спортсменів, які виховані в цій організації. Сьогодні настав час змін, і “Колос” має набрати нових обертів, оптимізувати свою структуру відповідно до нових завдань. Від форм абстрактних маємо перейти до фіксованих результатів у розвитку самої організації та тих завдань, які треба виконати швидко і якісно, – як у спорті! Нове дихання товариства буде базуватися на професійності кадрів, бажанні і командній роботі членів організації. Це новий підхід задля нових звершень. Із цим погодилися учасники семінару у Ворохті.

- Незважаючи на дефіцит фінансування, ВФСТ “Колос” виконує календарний план проведення фізкультурно-масових заходів. Протягом року вдалося забезпечити фінансування Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Запорізької, Рівненської, Кіровоградської, Київської організацій з обласних бюджетів. Так що те, що зараз відбувається у ВФСТ «Колос», і є, вочевидь, справжньою децентралізацією. Чи надходять у Всеукраїнську асоціацію сільських та селищних рад сигнали щодо активізації спортивної роботи на місцях?

- Комунікація – одна із проблем сільських громад і їх керівників. Невміння презентувати свої надбання і роботу, відсутність комунікаційних стратегій саме у сільського населення призводить до того, що іноді прекрасні заходи залишаються не поміченими або не визнаними. Але тим вони і важливі, що зроблені для людей. На жаль, стереотипи пострадянського управління залишилися і у методах роботи на місцевому рівні. Голові РДА або ОДА “звітують”, а не діляться своїми результатами. Але це можна виправити, якщо правильно сфокусувати увагу людей. Інформаційний обмін між двома організаціями – завдання № 1, яке було поставлено у Ворохті. Керівники ВАССР і “Колос” мають налагодити особисті контакти на рівні районів, тоді ми більше й ефективніше будемо використовувати ресурси обох структур.
Дефіцит фінансування в таких організаціях, як наші, призводить до тимчасових результатів, а нам потрібні стійкі і прогнозовані результати. ВАССР і “Колос” мають утворити нову платформу для реалізації цілей і завдань, розробити стратегію спільної діяльності вже на 2016 рік, запланувати виконання завдань, навчання фахівців. ВАССР пропонує провести серію партнерських тренінгів та дистанційного навчання для представників товариства вже у 2015 році.

- Суспільна цінність праці спортивного фахівця сьогодні недооцінена, і явно не відповідає його вкладу у забезпеченні потреб громади. Наталіє Леонідівно, чи можна змінити цю ситуацію?

- Ситуацію потрібно змінити докорінно. Безумовно, статус працівника, спортивного фахівця має бути визнаний, унормований та зафіксований на рівні держави. Для цього Президент й визначив вектори у своїй Стратегії. Якщо ми їх підтримуємо, значить маємо включитися у їх реалізацію. Годі думати, що хтось за нас, десь у міністерстві це зробить! Ми маємо і можемо своїми знаннями, вміннями і досвідом долучитися до виконання завдань Президента. Одним із напрямків діяльності, які визначили для себе ВАССР і ВФСТ “Колос”, буде створення фокус-груп, круглі столи, форуми та інші заходи, де ми будемо займатися не популізмом, як політики, а реальним виробленням пропозицій до реалізації реформ та зміни до законів.

Ситуація змінилася, і так, як було раніше, вже не буде ніколи. Люди мають це усвідомити. Після завершення реформи децентралізації влади, повноваження і ресурси будуть передані на місцевий рівень. Прийняття рішення, відповідальність за його виконання візьмуть на себе лідери нових громад. Тільки громади мають визначити чи потрібно мати підрозділ, який опікуватиметься питаннями розвитку спорту, якого рівня повинні бути там фахівці. Стане зрозумілим, в якому обсязі потрібно його фінансувати. Бути спортсменом, здоровою людиною стало престижним у Європі, і стає престижним в Україні. А це значить, що спортивні фахівці скоро матимуть багато роботи.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: