Назар Фірман: відсутність шахового клубу створює провал у розвитку дітей

18 грудня 16:06
Переглядів: 137
Назар Фірман

Перемога Марії Музичук на жіночому чемпіонаті світу сколихнула шаховий Львів і дала поштовх до відродження популярності цього виду спорту. У керівництва міста виникла ідея створити шахові гуртки у школах, вже вкотре у Львові відбулися фінали чемпіонатів України серед чоловіків та жінок з класичних шахів, а у березні наступного року у місті Лева чекають на історичну подію – матч за світову шахову корону між Марією Музичук та китаянкою Хоу Іфань. У Львові сьогодні - справжній шаховий бум. Але чи настільки все ідеально, як здається?…

Попри те, що Львів цього року вважають шаховою столицею України, у такому великому та спортивному місті немає жодного шахового клубу, де могли б змагатися діти та підлітки, юнаки та дорослі. За словами Назара Фірмана, секретаря Львівської обласної шахової федерації, саме через відсутність шахового клубу юні львівські шахісти не можуть прогресувати.

«Ситуація з шаховим клубом на вулиці Фредра плачевною, - каже Назар Фірман. – Будівлю ми втратили, вона належить не шахістам, а Львівському університету імені Івана Франка. Практично на горищі є приміщення для школи на 150 квадратних метрів, але умови там жахливі. Нам пообіцяли через борги відключити світло. Оплачувати наразі немає з чого, грошей немає. Нинішній стан шахового клубу жалюгідний. Не пасує, щоб у Львові з його великими шаховими традиціями не було жодного клубу. Турніри ми проводимо лише в готелях, маючи з ними певні домовленості. Також наша федерація співпрацює з НУ «Львівська Політехніка». Вони на базі університету мають у планах створити свою шахову академію».

Коли востаннє проводили турніри у шаховому клубі на Фредра?

Великий турнір міжнародного рівня востаннє був пройшов приблизно у 1996 році. А востаннє там хтось грав шахи 5-6 років тому. Без ремонту у клубі зараз не обійтися. Уже були дві наради у кабінеті голови обласної державної адміністрації. Приміщення - на балансі університету імені Івана Франка. Чесно кажучи, ми планували співпрацювати з керівництвом університету у цьому питанні, але не знайшли спільної мови. Нас запевняли у тому, що приміщення вони нам знайдуть, а от де, невідомо. Ми пояснювали, що шахісти у кращому стані утримували цей клуб до того, як він  перейшов в управління університету. Завершився договір оренди між шаховим клубом і Львівською обласною радою. Приміщення передали університету, перед яким були певні домовленості, а саме зробити ремонт та частину клубу повернути шахістам у спільне користування. Цього, на жаль, не відбулося. Нам треба лише подякувати за те, що вони не виганяють нашу ДЮСШ. Там зараз працюють 10 тренерів, кожен з них має по 15-20 учнів. Там холодно, і умови не ті, які б хотілося мати. А ремонт робити ніхто не хоче. Мовляв, навіщо тратити гроші, якщо приміщення і так не наше…

Чи бачите світло в кінці цього тунелю?

Складна ситуація. Треба відвойовувати це приміщення і шукати інвесторів. Шукаємо також варіанти з місцем для нового шахового клубу. Чесно кажучи, важко знайти і новий клуб, і щось зробити зі старим. На даний момент це дуже актуальне питання. Як шахіст, знаю. На якому високому рівні шахи були у Львові. Ми втратили цілу плеяду людей, які є любителями шахів. Вони не мають де збиратися. Наші діти досягають першого розряду, і їхня кар’єра зупиняється. У нас великий розрив між гросмейстерами та іншими шахістами. Вони не мають з ким вчитися і розвиватися. Вони не мають де прогресувати.

Добре, що у нас є Анна та Марія Музичук, які ще десятки років будуть виступати за збірну України і показувати хороші результати. Попри це, потрібно готувати нове покоління. За десять років у нас з’явилося мало відомих шахістів. В Україні ми уже не займаємо перші місця. Сестри Музичук і Катерина Лагно були чемпіонками світу у своїй вікових категоріях. Зараз, на жаль, такого немає. От недавно вистрелила Наталя Букса, але вона також, можна сказати, представниця ще «старої» школи.

Однозначно, без шахового клубу на певному рівні у нас відбувається провал. Якщо його не буде, провал триватиме. Дуже добре, що почали популяризувати шахиу школах, це чудово. Але попри це повинні бути професійні гуртки у кожному районі міста. Має бути школа вищої спортивної майстерності. У нас є тренери, які можуть тягнути спортсменів у краще майбутнє. Діти змушені грати далі і прогресувати за перший розряд, а от коли немає де і немає з ким, - це дійсно проблема.

Чи відомо Вам, як зараз використовує це приміщення університет імені Івана Франка?

Зараз там холодно, тому жодних заходів немає. Вони можливі, коли на вулиці тепло. Раніше там був факультет культури та мистецтв.

Що скажете про шахову школу Василя Іванчука?

Вона діє більше як приватна школа. Нею опікується дружина Василя. Там займаються тільки діти. Особливих результатів вони хоч не показують, але однозначно добре, що є хоч ця школа. Якщо відверто, у Львові немає повноцінного шахового клубу, де б змагалися і діти, і дорослі.

Кореспондент Гал-інфо звернувся за коментарем до прес-служби Львівського національного університету імені Івана Франка, щоб з’ясувати, як використовується приміщення шахового клубу зараз і яке його майбутнє. На жаль, попри постійні обіцянки надати відповідь, жодного коментаря ми так і не отримали.  

Шаховий клуб, що на вулиці Фредра, має славні традиції. У 1964 році вихованець цього клубу Леонід Штейн став чемпіоном СРСР. Згодом він ще двічі повторював цей успіх, вважався одним з найсильніших гросмейстерів світу. Щороку Львівський шаховий клуб на честь цього видатного гросмейстера організовував міжнародні турніри. Наступні успіхи львівських шахістів пов’язані з іменами Віктора Карта, Марти Літинської (у 1972 р. першою з шахісток України стала чемпіонкою Радянського Союзу), Олега Романишина, Олександра Білявського, Андрiана Михальчишина – знаними міжнародними гросмейстерами, переможцями багатьох найповажніших змагань, учасниками шахових Олімпіад, світових чемпіонатів. Завдяки їх успіхам, Львів зажив слави авторитетного центру шахів не тільки у тогочасному СРСР, а й далеко за його межами. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: