Олег Ковальський: "Дублери "Барселони" можуть боротись за четвірку найсильніших в українській Екстра-лізі"

21 жовтня 13:19
Переглядів: 169
Ковальський скіцко косенко

Завершилась тритижнева пауза в українській Екстра-лізі, яку в "Урагані" вирішили витратити на навчання. Головний тренер команди Іван Скіцко і виконавчий директор клубу Олег Ковальський вирушили в гості до одного з найсильніших клубів світу – "Барселони Алуспорт". Як відбулась ця поїздка і чому навчились "ураганівці" в Каталонії, розказує Олег Ковальський.

- Не дивно, що в "Урагані" для стажування вибрали саме "Барселону". А як вдалось організувати цей візит?

- З самого початку перед нами стояла задача надати головному тренеру можливість підвищити свою кваліфікацію. Коли я запитав Івана Скіцка, де б йому найкраще було пройти навчання, то я почув не назву клубу "Барселона", а ім’я Марка Кармони. Це тренер команди, яка сьогодні показує видовищний, динамічний, результативний футзал, має багато титулів і тримає високу марку. Одним словом, це взірець, на який треба рівнятись. Але навіть після цього залишалось багато питань, адже всі ми розуміємо, який рівень іспанського футзалу і "Барселони Алуспорт" зокрема. Проте ми надіслали своє звернення до клубу, попросили, щоб нам допомогла Асоціація міні-футболу України, і в результаті отримали позитивну відповідь. До нашої подорожі також приєднався головний тренер національної і молодіжної збірної України Олександр Косенко.

- Яка основна мета ставилась на це стажування?

- Ще на стадії перемовин ми наголошували на тому, що нам важливо побачити роботу команди під час чемпіонату між іграми, тобто ті тренування, які проходять у період між одним матчем до іншого, тому поїхали туди на повні шість днів. Звісно, їдучи до Барселони, ми розуміли різницю між рівнем чемпіонатів, підходом до футзалу, підбором гравців. Але ми прагнули побачити, як працює "Барселона".

- Устигли побачити все те, для чого їхали в Іспанію?

- Нам дали навіть більше, ніж ми просили. Ми не наполягали на особистому спілкуванні з Марком Кармоною, нам головне було побачити методи його роботи. Але в результаті цю зустріч вдалось організувати, за що велика подяка клубові. Перші два дні ми просто спостерігали. Звісно, нас попередили, що не можна ні фільмувати, ні фотографувати процес тренування. Але можна було робити нотатки.

- Про що говорили з Кармоною?

- Знову ж таки, моєю задачею в Барселоні було створити умови для роботи нашого головного тренера. Тож майже весь час із тренером "синьо-гранатових" спілкувався Іван Скіцко. Ми проговорили порядку двох годин, Кармоні поставили близько півсотні запитань. Але я відразу ж попередив іспанського наставника, що деякі питання можуть викликати у нього подив, тому що для реалій "Барселони" дещо з того, що є нагальним для нас, може бути неважливим.

- Наприклад?

- Наприклад, було кілька питань щодо системи штрафів, дисциплінарних санкцій і т.д. У нас, якщо гравець отримує жовту або червону картку в матчі, то має сплатити певний штраф. Якщо на розсуд тренера ця картка була виправданою, то він пише клопотання, аргументуючи, чому гравця не варто штрафувати. Але якщо цю картку футзаліст отримав за те, що прирікався з арбітром, якось неетично себе поводив – тоді він має сплатити штраф. А от Кармона сказав, що у них таких ситуацій не виникає, адже майже немає проблем із дисципліною на майданчику.

- Вам також удалось поспілкуватись із керівником футзального напрямку в клубі. Про що говорили з ним?

- Ця зустріч насправді виявилась спонтанною. Ми як раз чекали на тренування команди, і до нас підійшов Хав’єр О’Каллахан. Часу було небагато, тож нам не вдалося багато що обговорити. Я розказав про "Ураган", про те, як він створювався, чого досяг за час свого існування. Я також наголосив на основній меті "Урагану" – не просто завойовувати трофеї тут і зараз, а мати свою стратегію, впливати на фізичний розвиток людей, розвивати дітей і молодь засобами футзалу. Бо діяльність нашого дитячо-юнацького напрямку націлена насамперед не на те, щоб зробити класного футзаліста, який би потім поповнив клуб, а виховувати дітей. Наші ж перемоги допомагають популяризувати футзал і залучати дедалі більше малечі у спорт.

Ми пробуємо донести думку, що важливо закласти фундамент фізичної підготовки – десь до 10 років. Потім уже у перехідний період діти і батьки можуть самі визначатись, чи варто націлюватись на спортивну кар’єру, чи зосередитись на освіті. Хав’єр сказав, що дуже вітає такий підхід, але наголосив, що ми знаходимось на самому початку довгого і важкого шляху. Що стосується "Барселони", то вона уже просунулась набагато далі й отримує дивіденди з правильно вибудованої роботи на початку. Звісно, сьогодні "Барселона" вже шукає гравців не лише по всій Іспанії, а й по всьому світу. Але зараз діє рішення футзальної асоціації Іспанії, розраховане на рік, за яким до дитячо-юнацького складу можна залучати лише громадян Іспанії. Що буде потім – поки невідомо. Але варто сказати, що школа "Барселони" – це 100% утримання. Якщо вони зацікавлені в гравці, то вони забезпечують повне утримання не лише йому, а й його батькам, щоб вони могли проживати неподалік.

- Скільки вікових категорій у дитячо-юнацькому відділенні "Барселони"?

- У них є команди починаючи від 10-11 років і закінчуючи 18. "Барселона" не працює з зовсім маленькими дітьми. Коли вони відбирають дитину до наймолодшої групи, то, як мені сказали, їм важливо, щоб вона вже думала по-футзальному, розуміла гру, вміла швидко приймати рішення. Дивлячись на гру дубля "Барселони", 16-18 річних гравців, було зрозуміло, що ця команда однозначно грала би в плей-оф нашої Екстра-ліги – боролась за четвірку-п’ятірку найсильніших. Навіть за тренуваннями молодших складів було надзвичайно цікаво спостерігати, адже вже там проглядався барселонівський стиль – комбінації, динамічність, націленість на атаку.

- Що цікавого помітили в роботі барселонівської ДЮСШ, що можна було би використовувати в "Урагані"?

- Слідкуючи за розмовою нашого тренера з наставником дубля "Барселони", я для себе відмітив, як у них побудована ДЮСШ. Але у нас дуже різні умови. Якщо ми, як "Барселона", упустимо вік від 6 до 10 років, то ми в 10 років нічого не будемо мати. Тож ми повинні заповнити цей етап. Більше того, я вважаю необхідним заповнити нішу і від 4 до 6 років. З дітьми цього віку можна працювати, з ними можна грати, можна прививати в них любов до футзалу.

Варто сказати, що всі тренери в системі "Барселони" мають фахову освіту - усі вони як мінімум три роки навчались тому, щоб бути тренером. Вони можуть не бути відомими гравцями у минулому, можуть не вміти грати у футзал настільки ж добре, наскільки їх підопічні, але вони вміють навчити.

- Якось плануєте підтримувати співпрацю з "Барселоною"?

- Так, ми триматимемо зв’язок. Нас запрошували приїжджати ще, а зокрема з Хав’єром О’Калаханом ми домовились, що спілкуватимемось щодо розвитку клубного менеджменту. Я власне і націлював нашу комунікацію на те, щоб цей візит не був останнім. Нам у свою чергу буде цікаво спостерігати, які зміни відбуваються в "Барселоні". Що з їх позитивного досвіду нам удасться використати – покаже час.

- Які недоліки чи навпаки переваги українських футзальних реалій виявило стажування у "Барселоні"?

- У нас є велика проблема спортивних агентів, їх роботи, їх прав і повноважень. Наразі, наскільки я знаю, в Україні є лише два футзальних агенти – Максим Карагодін і Василь Симонов. Проте вони працюють з професіоналами, а нам треба заповнити нішу по гравцях до 10 років, інформації про яких майже немає.

Наразі в нашому клубі ми лише формуємо бачення системи, яка нам потрібна. Мені би дуже хотілось, щоб на кінець цього сезону ми принаймні побачили якусь схему, якісь позитивні підтвердження того, що вона працює. І тоді ми зможемо говорити, що формується Прикарпатська школа футзалу. Тоді діти, які є в місті і області, будуть зацікавлені йти сюди. Для мене дуже важливо, щоб ми не створювали конкуренцію серед дітей, а лише розвивали їх до певного віку. Якщо ми будемо думати, в кого перехопити талановитих дітей чи хто в нас їх може перехопити, ми просто зупинимось. Нам потрібна система, яка дозволить нам упевнено рухатись уперед і розвиватись.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: