Олег Немчінов: "Спорт не може бути поза політикою"

30 жовтня 09:51
Переглядів: 50376
немчінов

Останній місяць не вщухає інформаційна напруга щодо участі сестер Музичук в чемпіонаті світу з шахів, який буде проходити в Росії. Одним із перших свою позицію висловив державний секретар Міністерства молоді та спорту Олег Немчінов. Він засудив таке рішення сестер. 

Для того, щоб прояснити ситуацію з забороною/не забороною спортсменам брати участь в змаганнях в Росії, ми поспілкувались з Олегом Миколайович.

- Ваша особиста позиція щодо виступу українських спортсменів на змаганнях в Росії?

- Вона збігається з офіційною позицією українського уряду. Кожен має право на виступ, але він має розуміти – це країна агресор, по-перше. А друге – ніяких державних відзнак, виплат, премій, компенсацій не передбачається.

- Чого наказ про заборону уточнили через місяць після появи?

- Було звернення голови міжнародного олімпійського комітету, в якому нас просили уточнити не тільки позицію міністерства, а української влади загалом з приводу дотримання права спортсмена на виступ. Було уточнено, що проїзд спортсменам не компенсується за бюджетний кошт, не буде внесків та іншого.

- Чому тільки цього року заборонили виїзд спортсменів-військовослужбовців?

- З 2014 року всі виїзди спортсменів-військовослужбовців за кордон у будь-якому силовому відомстві (ЗСУ, СБУ, МВС) здійснюються з дозволу керівника цього відомства.

- Чому міністерство не мало такої позиції у 2014 – 2017 роках?

- Уявлення не маю. Я в цей час служив у Державній прикордонній службі України.

- Ви прийшли на посаду у квітні 2017 року…

- Вірно.

- Чи ініціювали відповідний наказ?

- Так пропонував.

- І рік приймали наказ?

- Менше. Півроку.

- Наказ з’явився в той самий час, коли з’явилось багато матеріалів про корупцію в міністерстві і проблеми з закупівлями для олімпійців. Існує думка, що прийняття наказу відвернуло увагу громадськості.

- Мені здається, що про корупцію в будь-якому міністерстві пишуть перманентно. Але цей документ готувався не один день. Він узгоджувався з Національним олімпійським комітетом, Спортивним комітетом України. Я, чесно кажучи, не готовий порівняти це із якоюсь конкретною публікацією про корупцію. Якщо ми говоримо про закупівлю до Зимової Олімпіади, то про жодне провадження мені не відомо, крім голослівних заяв і емоційних постів у соціальних мережах.

- Спорт поза політикою?

- Я так особисто не вважаю. Ми ж говоримо про мою особисту позицію. Спорт не може бути поза політикою.

- Коли запроваджували в міністерствах Вашу посаду, то одним із аргументів був наступний –  забрати політичний момент в керівництві відомства. Політика для міністра, управління для державного секретаря. Чому міністр не коментує ситуації? Є позиція міністерства, або тільки Ваша. Чому коментуєте Ви, а не міністр?

- Я коментував виступ родини одного атлета (Анни Музичук – прим ГС.). Я вважаю фарисейством говорити, що я не поїду на змагання в країну, де використовують символи належності до якоїсь релігії, і виправдовувати поїздку до країни, де сидять українські політичні в’язні. Країни, яка окупувала частину нашої території. Країни, яку звинувачують у світовому тероризмі, яка збила пасажирський літак над Донбасом, яка дозволяє собі труїти громадян Європейського Союзу. Саме це, я вважаю фарисейством. Я свою особисту позицію прокоментував і змінювати її не буду.

- Ви вважаєте, що в поїздці в Саудівську Аравію Анна Музичук повинна була не звертати увагу на те, що будуть порушуватись її особисті права як жінки?

-  Я вважаю, що не можна випячувати одні права людини не зауважуючи інших. У нас, нажаль, не тільки Музичук виступає (вона ще не виступала в РФ, а тільки говорила про намір – прим. ГС) в Російській Федерації. У нас спортсмени на комерційній основі виступають. В боксі, дзюдо, скелелазінні. Але мені не відомий випадок, коли б вони заявляли, що не поїдуть на одні змагання, але поїдуть в Російську Федерацію. І саме цей момент я прокоментував.

- Ваша заява щодо Музичук пов’язана тільки з цим моментом?

- В її випадку так.

- Ви не вважаєте, що пишучи в соцмережах щодо Музичук «галицька вишивата», це провокація і, зокрема, провокування ненависті до неї?

- Ні, ні, ні. Потрібно не забути, що в країні війна. Дай Бог, щоб ця родина ніколи не зустрічалась з похоронами своїх родичі і близьких, які загинули на російсько-українській війні.

- Також Ви написали у соцмережах: «Для усіх хто нещодавно селфівся у львівському аеропорту з цими панянками!!! І повірте, осибисто пропильную аби реакція Мінмолодьспорту була максимально жорсткою!!! Ми попереджали і Марію і їх батька». Що саме маєте на увазі?

- За моїм проханням старший тренер з резерву, який відповідає за шахи, мав розмову з Марічкою в міністерстві, коли вона останній раз була там. Керівник патронатної служби особисто, наскільки я знаю, спілкувався з батьком. Їх попереджали про недопустимість виступу в Російській Федерації. «Максимально жорсткою» - це означає, що при подачі документів на заохочення, відзнаки, скерування в Адміністрацію президента та на відзначення державними нагородами, я, як державний секретар, виконуючи рішення Уряду і розпорядження міністерства щодо не участі спортсменів у змаганнях в Росії, не відреагую відповідно до своїх посадових обов’язків.

- Ви сам зі Львова. Знаєте всіх, хто зустрічав її в аеропорту…

- Я особисто говорив з ними усіма перед тим. Просив не виводити це в публічну площину. Львівська міська рада любить говорити, що вони львів’янки, хоча насправді - стриянки. Я просив львів’ян, керівника міського управління і керівника обласного управління. Приватно говорив з представниками Олімпійського комітету. Всіх просив не виводити це в публічну площину.

- Через день після приїзду Музичук була на прийомі в голови Львівської обласної адміністрації…

-Я про це не знаю. Нічого не знаю про цю зустріч.

- На зустрічі Олег Синютка заявив: «Ви гордість Львівщини та України. Ми завжди за Вас вболіваємо і підтримуємо»…

- Мені шкода, що голову ЛОДА не проінформували про бажання сестер Музичук поїхати в Ханти-Мансійськ. Я думаю, що знаючи про це, його заяви були б дещо інакшими. Тому що, попри їх високі досягнення в Батумі… Я з керівникам галузі говорив і попереджав, готуйтесь до того, що буде, коли вони поїдуть в Російську Федерацію. Тому що, ми як галичани дуже любимо підносити земляків, а коли вони оступаються і роблять інші кроки, то дуже швидко про це забуваємо.

- У складі збірної їде чотири спортсменки. А говорять тільки про сестер. Це не дискримінація Музичук?

- Я не знаю чи хтось з них заявляв, що не поїдуть в Саудівську Аравію через те, що там порушують права жінок.

- Неучасть біатлоністів в останньому етапі кубку світу вплинула на зменшення квоти на цей сезон. Чи не вважаєте Ви, що неправильно, коли держава витрачає податки громадян на підготовку спортсменів, але ми втрачаємо результат?

- Я поважаю громадянську позицію федерації біатлону. Вони, якраз, на відміну від декого іншого, представляють олімпійський вид, який є пріоритетним і отримує чи не найбільше із зимових видів спорту. Вони могли здобути хороші очки. А те, що проявили громадянську позицію і не поїхали туди заслуговує поваги.

- Але після цього біатлоністи заявили, що ситуація комічна, бо їм заборонили, а потім сказали, що це рекомендація …

- Вони були не готові їхати з самого початку. В останній момент, це саме співпало із внесенням змін в наказ, який забороняв фінансування з бюджету і дозволяв за кошти федерації. Федерація біатлону має достатньо своїх коштів і залучає багато. І за бажанням могла це зробити. Я поважаю їх громадянську позицію, що вони не поїхали.

- Економічну контррозвідки СБУ очолила людина, в якої родичі з російським громадянством та бізнесом у Криму. Чи не вважаєте Ви фарисейством, те що у нас не можна їхати спортсменам в Росію, а на такі важливі посади призначають людину, на яку ворог може тиснути через родичів та бізнес?

- Не готовий коментувати питання СБУ. Я, як і всі, бачив сюжет Дениса Бігуса. Вони (факти – прим. ГС) мене як людину обурюють. Але я вважаю, що має бути проведено розслідування і, якщо дійсно є факт збагачення на декілька мільйонів доларів, якщо дійсно є близькі родичі, які мають цю нерухомість, то треба реагувати.

А фарисейством, я повторюю, вважаю заяви «я не поду на чемпіонат світу в Саудівську Аравію», а потім розказувати, що війна йде з Росією, але ми втрачаємо свої звання. Тобто те, що два титули було втрачено після Ірану, і в хіджабі ми сиділи – це нормально. А потім ми не готові по факту до змагань, то придумаємо політичне виправдання і не поїдемо в Саудівську Аравію. А коли ми дуже готові і в хорошій формі, Батумі це показав, поїдемо в Росію і забудемо, що вона анексувала Крим, збила боїнг, веде війну на Донбасі, утримує понад 20 політичних в’язнів, де помирають після голодування Сенцов, Кольченко і Балух. Ось це фарисейство, в моїй галузі.

- Чи є ще питання до федерацій і спортсменів щодо їх участі на змаганнях в Росії?

- У нас є важка ситуація у федераціях де росіяни очолюють міжнародні організації. Насправді, Ви знаєте, що у федерації шахів, попередній керівник потрапив під санкції і був змінений. Є непроста ситуація в федераціях боротьби. В тому відношенні йде робота. Відбулась зміна в національній федерації вільної боротьби. Я думаю, що там дуже багато питань має змінитись. І треба розуміти, що в багатьох видах вихідці з країни агресора, які достатньо довго живуть в Україні, не втратили родинних і особистісних зв’язків. Вони далі продовжують сприймати це не через особисту призму, а через національну, культурну, етнічну приналежність.

- Чи веде міністерство або федерації роботу закордоном, щоб зменшити кількість міжнародних заходів в Росії?

- Міністерство вже двічі зверталось: перед фіналом Ліги Чемпіонів і Фіналом Чемпіонату світу з футболу.  Звертались до всіх країн учасниць аби не відвідувати публічні заходи в Російській Федерації. Більше того, ніхто не скасовував рішення Всесвітньої антидопінгової агенції, яка забороняє призначати в Росії міжнародні змагання. В останні роки офіційних змагань з олімпійських видів спорту там не призначали. Шахи – не олімпійський вид спорту. В цьому відношенні ми активно працюємо.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: