Олександр Лятосінський: "Двоє футболiстiв могли б утримувати цiлу спiдвейну команду"

06 травня 12:52
Переглядів: 640
Олександр Лятосінський:

Нещодавном. Червоноград приймало півфінальні змагання особистого чемпіонату Європи зі спідвею. Цi престижнi змагання нам би нiколи не довiрили, якби не ентузiазм кiлькох людей. Один iз них -- найвiдомiший український гонщик Олександр Лятосiнський.

Вiн та його друзi, жертвуючи свої грошi, буває, що й залазячи у борги, роблять все, щоб спiдвей в Українi не зник. Навiть бiльше -- щоб розвивався.

-- Український спiдвей тримається на фанатиках цiєї справи, -- каже Олександр Лятосiнський. -- Нам не допомагають нi держава, нi мiсцева влада, та й спонсорiв у наш час знайти неможливо. Але ми не здаємось. I результатом нашої боротьби стало те, що Українi цього року довiрили пiвфiнал чемпiонату Європи серед дорослих та пiвфiнал чемпiонату свiту серед юнiорiв. Це високий рiвень, та ми змогли гарантувати якiсне проведення цих змагань.

-- Олександре, якщо вам нiхто не допомагає, як вдається знаходити кошти на той же мотоцикл, пальне?..

-- Нам нiколи не було легко, але пiк кризи, вважаю, припав на момент, коли розвалився Радянський Союз. Кордони вiдкрились, i ми зрозумiли, якi бiднi супроти європейцiв. На той час для мене 50 чи 100 доларiв були астрономiчною сумою. Ми просто не могли конкурувати. Пригадую, у моєму мотоциклi слiд було замiнити деталь, яку замовив за кордоном. Вже не пам'ятаю її вартостi, але я два мiсяцi працював, щоб вiддати борг.

Тепер теж непросто, та все ж... Якщо гонщик досяг якогось рiвня, його запрошують виступати у закордонний клуб. А там ти вже забезпечений мотоциклом, пальним i зарплатою. Заробiтки не хтозна-якi, але якщо вдається уникати тяжких травм, то до кiнця кар'єри навiть можна щось вiдкласти.

У мене була iнша ситуацiя. Я виступав за команду Владивостоку i в своєму контрактi наполiг на пунктi, щоб менi надавали мотоцикл для виступiв за збiрну України. I вони це робили. А iншого варiанту забезпечити себе технiкою у мене не було.

-- До речi, скiльки коштує мотоцикл для спiдвею?

-- Для початкiвця можна придбати вживаний за пiвтори-двi тисячi євро. Та якщо ти виходиш на професiональний рiвень, технiка теж повинна бути вiдповiдною -- у межах десяти тисяч євро. Причому гонщику слiд мати два рiвноцiннi мотоцикли, щоб у разi поломки замiнити "коня".

Так живуть європейцi, а ми... Колись я на мiсяць поїхав за кордон на змагання. Мав чотири гонки. Але технiка була старенька, двигун постiйно клинило i я то до майстра, то на змагання. Якось цi чотири гонки вiдмучив, та замiсть того, щоб заробити на цих змаганнях, я ще пiвроку працював, щоб вiддати борги за ремонт мотоцикла.

-- Спiдвейнi клуби теж торгують спортсменами, як i у футболi?

-- Так. Якщо ти на контрактi в одному клубi, а iнший має намiр тебе запросити до себе,  вiн змушений заплатити за те, що спорстмена попереднiй клуб забезпечував технiкою, пальним, покривав iншi витрати. Але цiни тут далекi вiд футболу. Скажiмо, двоє футболiстiв "Карпат" могли б без надзусиль утримувати цiлу спiдвейну команду. Астрономiчних сум тут не потрiбно, потрiбнi лише бажання та ентузiасти цiєї справи.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: