Олександр Севідов: "В який такий "комбінаційний футбол" грали "Карпати" і коли це було?"

07 вересня 12:48
Переглядів: 450
Олександр Севідов

Олександр Севідов розповів, чому не вимагає компенсації від «Карпат» та як працювалося з Петром Димінським, який задавав незручні запитання.

- Чому ви вирішили стати експертом на телебаченні?

- Якщо чесно, не було пропозицій.

- Прям ніяких?

- Була одна конкретна, коли тільки покинув «Карпати». З ближнього зарубіжжя. Непогана, але не настільки, щоб їхати з України. Не хочеться залишати країну. Зараз ведуться якісь розмови, але конкретики немає.

- Після «Говерли» ви пішли в «Карпати». Навіщо?

- Коли подзвонили з «Карпат», я не вагався. Погодився на ті умови, які назвали. А ви знаєте, скільки платять в «Карпатах». Менше, ніж в «Говерлі», словом. Це був своєрідний виклик.

- Але після всього пережитого ви ж напевно хотіли працювати з керівником, який не буде втручатися у вашу роботу. А підписали контракт з клубом, на емблемі якого можна писати: «Тут виробляють скандали».

- Жоден керівник не втручався в мою роботу. Так, у Петра Димінського є свої незвичайні погляди. Він їх не нав'язував, принаймні, мені. Просто питав: а чому цей грає, а не той? Як президент клубу, він має право поцікавитися. Я намагався пояснювати.

- Ви хочете сказати, що тренер, який не хоче втратити роботу, після таких питань не буде робити так, щоб таких питань більше не виникало? От ви хоч раз пішли наперекір, скажімо так, побажанням Димінського?

- Я завжди робив так, як вважав за потрібне. Часто це не збігалося з думкою Петра Петровича. Тут проста логіка - якщо тебе захочуть звільнити, все одно звільнять.

- Але так шансів менше.

- Ні. Будеш постійно погоджуватися, скажуть: нахрена мені такий тренер, я сам тоді можу тренувати.

- Може бути, ви ризикнули, бо прекрасно розуміли, що в інших клубах така ж ситуація запросто може виникнути?

- Ні. «Карпати» просто першими зробили конкретну пропозицію. І запропонували не просто роботу, а можливість будувати команду. 19 осіб виставлені на трансфер, можна починати все з нуля. Не було навіть умови обов'язково зберегти команду в УПЛ. Але потрібно було збільшити кількість вихованців, виробити стратегію розвитку клубу. Все я це почав виконувати, а 11-е місце в тих умовах, в яких опинилася команда, не вважаю невдалим результатом.

- Тобто ви схвалили цей безпрецедентний розпродаж?

- Є політика клубу: не може тренер запрошувати гравців під себе, тому що він піде, а гравці залишаться, і клубу доведеться знову влаштовувати перебудову. Тренер може вибирати гравців, але зі списку, який йому надає селекційна служба. І це правильно. Кажу вголос те, що багато хто не скажуть: у нас тренери постійно знаходяться під збільшувальним склом у керівництва, яке намагається знайти їх фінансову зацікавленість у запрошенні конкретних гравців. Тому я ніколи цим не займався - тебе все одно в чомусь звинуватять, хоча ти нічого поганого не робиш, а так взагалі зжеруть.

- А не можна було по-людськи спробувати умовити гравців на пониження зарплати? Без показового шмагання і поводження з людьми, як з рабами?

- Напевно, варто було, так. Чому з «Карпатами» все постійно судяться - тому що по-людськи не виходить. Але це, принаймні, чесно, коли президент відкрито говорить гравцям: «Наша стеля зарплати 10 тисяч доларів». Краще, ніж він пообіцяє 25, а потім обдурить і заплатить все одно 10. Так адже скрізь відбувається. «Кривбас», «Арсенал» - там хлопці взагалі рік нічого не отримували. До того ж, у нас багато переоцінених гравців, в тому числі і в «Карпатах», які отримують більшу зарплату, ніж заслуговують.

- Так, по суті це дуже правильна річ - весь наш футбол потребує зниженні планки зарплат. Але коли не всі клуби, а один робить такий крок, він нічого не доб'ється - гравці просто не захочуть там грати. По-друге, у них є контракти, не можна раптом в односторонньому порядку зменшити їм зарплату. Ви ж самі зараз боретеся з «Говерлою» за дотримання умов договору.

- З одного боку, це неправильно. З іншого, Балажіц, Голодюк, Зеньов і багато інших - більшість тих, кого виставили на трансфер - в результаті залишилися.

- Тому що, як потім виявилося, в їх контрактах був пункт - якщо не потрапляєш в основний склад, зарплата становить лише 5000 гривень. Вони були змушені погодитися.

- У них був вибір - намагатися добитися свого, позиватися і не грати або грати за менші гроші. Я розмовляв практично з усіма футболістами, яких клуб хотів продати. Пояснював, що вони втратять цілий етап свого життя. Багатьох умовив, як того ж Голодюка.

- І хто від цього виграв? Вони що, з великим бажанням, повагою до клубу стали грати?

- Чи не з більшою любов'ю до клубу, звичайно. Але з великим бажанням, так.

- Не вірю.

- Як вам сказати, щоб себе не похвалити. Голодюк став одним з кращих гравців команди, Зеньов побив свій рекорд результативності і пішов у Чемпіоншип, Гладкий добре попрацював і повернувся в «Шахтар», Бартуловіч - в «Дніпро», а Федорчук і Балажіц отримали виклик у збірні.

- Хочете сказати, це їх чогось навчило?

- Так. Коли тобі важко - треба більше гарувати. Нехай навіть щоб піти в інший клуб.

- У вас був 3-річний контракт з «Карпатами». По закінченню сезону, наскільки мені відомо, керівництво подякувало вам за роботу. А через два тижні пролунав дзвінок - і новина про звільнення. Правда?

- Дійсно, претензій ніяких не було, всі задоволені, душевно тоді посиділи. А днів через десять зустрілися з Ігорем Дедишин. Він передав слова президента: мовляв, Петро Петрович не дуже хоче, щоб я продовжував. Не хоче - так не хоче. Я й пішов. Без образ.

- Але чому? Вас же звільнили без компенсації, причому ні за що.

- Не люблю влаштовувати скандали.

- Не захотіли боротися, як Блохін зараз з «Динамо»?

- Ні. Міг сказати: добре, звільняйте. Звільнили б. Довелося б судитися. Не хочу.

- Але з «Говерлою» ж судіться.

- Там мова про зарплату, а не компенсації.

- Мова ж про принципи. Контракт повинні дотримуватися всі, незалежно від того, скандальний ви людина чи ні. Якщо справа не в грошах, ви могли б витратити компенсацію на благо клубу.

- От якщо «Карпати» раптом заплатять мені за два роки, я поверну ці гроші в дитячу школу клубу. Все просто - у мене є право вибору. Ось мій принцип. Зараз є тренер у «Карпат» - подивимося, як вони будуть розлучатися.

- До речі, про Йовічевіч - є версія, що вас «підсиділи».

- Віктор Васильович Носов, один з моїх тренерів в СДЮШОР «Шахтар», говорив: завжди є люди, які хочуть зайняти твоє місце, якщо будеш цього боятися, не варто навіть приходити на роботу. Це лише стимул працювати краще. Якщо ви говорите про Дячука-Ставицького або Йовічевіча... Можна обдурити людину, але футбол обдурити не можна. Я не буду зараз аналізувати гру «Карпат», але всі, хто це бачить, вони запитають потім: що змінилося? Де молоді? Де пресинг? Де атакуючий футбол? Де все те, що ви обіцяли?

- Що взагалі можете сказати про Ігора?

- Це некоректно.

- Не обов'язково ж щось погане говорити.

- Ну, читаючи його інтерв'ю після матчу, розумію, що я дуже погано говорю з пресою. А ще він в теніс краще за мене грає.

- Ви взагалі ніде надовго не затримувалися, тільки в двох клубах пропрацювали більше сезону. Чому?

- Напевно, справа в мені. Характер складний - є речі, на які можна закрити очі, а з деякими я не збираюся миритися.

- Що це за речі?

- Коли ігнорують побажання щодо комплектації. Коли керівництво стимулює окремих футболістів - зарплатою, премією. Коли обіцяють щось зробити перед сезоном, а потім не виконують і ще роблять тебе винним.

- В «Говерлі» і «Карпатах» не було гарної можливості розгледіти, що собою представляє «футбол по Севідову». Який він?

- У Львові я намагався зробити так, щоб команда грала, наприклад, як «Дніпро» при Рамосі. Швидкий перехід в атаку, в кілька передач, організований повернення на захист, найжорстокіша дисципліна на полі. Якщо у тебе немає латиноамериканців, довгий розіграш м'яча ні до чого не приведе. Я дивувався, коли вимагали: ми хочемо, щоб «Карпати» грали в комбінаційний футбол, як раніше. В який такий «комбінаційний футбол» грали «Карпати» і коли це було? Підкажіть, я не пригадую чомусь. З Кононовим? Перестаньте. 4-3-3? Та не було такого ніколи - він завжди грав 4-1-4-1. Якщо хтось не розбирається в тактичних розстановках...

- Який футбол ви б в ідеалі хотіли ставити своїй команді?

- Той, в який грає «Атлетико» або «Боруссія» - контратакуючий, швидкісний, динамічний, з мінімальною кількістю передач. Зараз взагалі немає атакуючих команд. Ось хто грав на чемпіонаті світу в атакуючий футбол? Бразилія, Аргентина? Німці організовано відходили на свою половину поля, відбирали м'яч і звідти починали атаки. Ті, хто грав відкрито, навіть з групи не вийшли. Левова частка забитих м'ячів - стандарти, або швидкі контратаки. І ми повинні мінятися, встигати за сучасним футболом, а не впиратися в своє бачення. А то подобається комусь спартаківський футбол, і він починає ставити його у всіх своїх командах. Забігання там всякі. Навіщо ти забігаєш, якщо я і без тебе можу зробити подачу?

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: