Ольга Котелко. Не забувати і пишатися

26 серпня 19:57
Переглядів: 225
Котелко

В метушні цього важкого двадцять третього року незалежності прогавив подію, якої не хотів, але яка все одно колись мала статися.

24 червня у штаті Саскачеван, Канада, пішла з життя Ольга Котелко. Боюся, для багатьох, хто в неділю святкуватиме День незалежності України тут, на «Великій землі», це ім’я нічого не скаже. Його зате добре знають у Канаді і непогано знають у світі.

Котелко

Її історія дивує і вражає. Не героїзмом, не заморською любов’ю до України. Ніякого пафосу. Це історія про самодостатню людину, яка знайшла свій спосіб реалізуватися і перемагати. Як завжди, спочатку себе. Потім уже інших.

Проста вчителька, донька українських емігрантів з Львівщини, мешкала у заможному, щоправда, районі Ванкувера (якщо порівняти хатинки в нашій Кончі Заспі і у «заможному» Вест Ванкувері, буде соромно за показушний шик наших палаців). Просто людина вирішила не сидіти перед теліком з серіалами і новинами, а займатися спортом. Почала у 75 років.

Котелко

Комусь смішно? 100 метрів за 24 секунди і метання молота на 5,64 метра смішно? Смійтеся. Доживіть до 91 року, вийдіть на стадіон – і вперед. І регочіть скільки завгодно…

У неї було мало суперників, особливо в останні роки. тому що вона виступала у віковій категорії 90+. Вдумайтеся. Врешті-решт її визнали найстаршою учасницею змагань у стрибках у довжину в історії спорту…

Котелко

Ольга Котелко могла запросто сісти в машину, проїхати 400 миль на змагання – за свої кошти! Оплатити вступний внесок – за вчительську пенсію, на ветеранських змаганнях призових не дають, як ви розумієте, і бити свої рекорди. Так вона, власне, зробила за кілька днів після цієї зйомки, яку пощастило зробити автору цих рядків під час Зимових Ігор-2010 у Ванкувері. 

В сюжеті все розказано, тільки от ще один цікавий факт. Ольгу Котелко досліджували медичні установи в Монреалі – виявили, що у неї в м’язах дивним чином був сповільнений процес розкладу клітин мітохондрій, який у звичайної людини починається у віці 65 років. І це тільки її одну досліджували – а у її батьків було 11 дітей. Уявляєте, яка там могла бути унікальна генетика.

Ольга Котелко померла у червні від крововиливу в мозок, а в березні їй виповнилося 95 років. Пережила ще один Олімпійський цикл після тих пам'ятних, домашніх для неї Ігор, коли їй довірили нести Олімпійський вогонь.

Котелко

Земля Вам пухом, пані Ольго.

Спеціально приберіг цю історію до Дня нашої незалежності. Дужу пишаюся тим, що вона була українкою. Пані Ольга теж, до речі, цим пишалася і завжди цінувала свою національну ідентичність.

Міцні ми все таки. І перемагати ми вміємо. Прорвемося. Всіх зі святом!

За матеріалами Блогу головного редактора сайту xsport Олександра Мащенко

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: