Олімпіада-2022. Що спільного у Львова і Сочі?

13 січня 10:25
Переглядів: 747
Львів олімпіада

карпати і львів – навколо цих географічних назв в Україні розгортатимуться основні події під час підготовки до зимової Олімпіади-2022. Що спільного у Сочі та Львова і чим вони різняться?

2013 рік, що розпочався, стане вирішальним у питанні, чи стануть реальністю Олімпійські ігри в Карпатах.

Гори Кавказу біля Красної Поляни й Імеретинська низовина на околиці Адлера – дві основні географічні назви, які найчастіше згадуватимуть під час зимової Олімпіади 2014 року в Сочі.

Ще 10 років тому до селища міського типу Красна Поляна муніципального утворення місто-курорт Сочі, де проходитимуть змагання гірськолижників, добиралися старою скельною дорогою, прокладеною на схилах кам’янистих гір.

Її ширина – до трьох метрів, є невеличкий бетонний або металевий бар’єр, далі – обрив на 100 метрів, а у глибині ущелини шумить ріка Мзимта. Її називають буйною: сила течії така, що все на своєму шляху зносить. Обіч дороги – металеві вишки лінії електропередач, споруджені ще після війни полоненими німцями.

Дивувала Красна Поляна не так красою гір, з яких навіть влітку не сходить повністю сніг, як спокоєм і затишком. Вулички порожні, подекуди проїде автомашина. Відпочивала тут, в основному, військова еліта.

Біля підніжжя Аігби розташовувалась республіканська гірськолижна школа Росії. Тренуватися приїжджали зі всього Краснодарського краю та сусідніх областей. Траса невеличка, жодного підйомника, і невисокий трамплін.

Чим у ті часи була відома Красна Поляна? Місцевими бджолярами, один з яких навіть став Героєм соцпраці. Військовою турбазою і дачею міністра оборони. Гірськими озерами і білими вершинами. Найбільшими опадами в Росії – до 4 метрів. Селище інколи засипало снігом так, що доводилося викликати рятувальників.

Усі основні об’єкти зимової Олімпіади в Сочі-2014 споруджені за 7 років на порожньому місці. “Газпром” провів газ у селище, яке опалювали вугіллям і дровами. Там, де стояв мисливський будинок “Лаура”, виріс сучасний гірськолижний центр під такою самою назвою. Господарює тут “Газпром” і владна еліта.

Під’їжджаємо до першого гірськолижного курорту “Горная карусель”, що біля підніжжя Аібги. Піднімаємось на гори у скляних кабінах. 900 метрів – і перша зупинка, де будівельники зводять медіа-селище до Олімпіади.

Ще 600 метрів – і чергова “станція”. Робимо пересадку, і ми на висоті 2200 метрів, з якої видно всю округу. Глянеш ліворуч – Красна Поляна, праворуч – завтрашній день селища – три гірськолижні комплекси, які одночасно можуть прийняти кілька десятків тисяч осіб.

З Аібги, мабуть, найкраще видно, що отримає Красна Поляна від Олімпіади-2014. По-перше, сучасний гірськолижний курорт. По-друге, швидкісну залізницю та автомобільну дорогу, які поєднують море й гори.

На самому чіпку “Горной каруселі” розташований ресторан “Вершина” – висота 2200 метрів, фундаментом для нього послужила природна скеля. Панорама зі скляної споруди казкова. У добру погоду з Кавказьких гір навіть видно Чорне море.

В курортному місті не знайшлося жодної ділянки для спорудження Олімпійського парку. Це була проблема номер один, бо всі можливі клаптики землі давно розтягнули під готелі та відпочинкові комплекси.

Вихід запропонували досить несподіваний: на околиці Великого Сочі в Імеретинській долині осушили кілька сотень гектарів болотистої місцевості й на палях спорудили шість основних об’єктів прибережного кластеру.

Невеличкий старий вокзал в Адлері нагадував вузлову станцію Христинівка на Одеській залізниці. Тому довелося будувати новий. За рік до Олімпіади видніються лише обриси триповерхової будівлі.
Карпати стартують з кращої позиції

Якщо порівняти нинішню спортивну та соціальну інфраструктуру в Карпатах з тим, що 7 років до Олімпіади було споруджено біля Красної Поляни, то стає цілком очевидно: стартові можливості України значно кращі.

По-перше, ми маємо енергію та газ, по-друге, біль-менш розвинуту інфраструктуру відпочинку. Росіяни, можна сказати, починали з нуля, з реконструкції місцевої ГЕС, бо в часи пік селище залишалося без електрики.

Найзатратнішим об’єктом сочинської Олімпіади стала спарена залізнична та автомобільна дороги від Адлера до Красної Поляни: в горах провели пряму лінію – через ріки, гірські ущелини – і почали споруджувати.

За рік до проведення зимової Олімпіади швидкісна залізнична гілка, якою потяги мчатимуть з швидкістю 160 кілометрів на годину, ще не відкрита. Один кілометр такої дороги коштує 160 мільйонів доларів. Тільки тунелі протягнуться на 18 кілометрів, а ще мости, опорні споруди в горах. Олімпійська дорога з прибережного кластера в гірський стане росіянам у 7,8 мільярда доларів.

В Україні шлях зі Львова, де розташуються основні спортивні споруди олімпійської надії-2022, до гірського кластера теж стане найдорожчим об’єктом, але не на стільки, як в Росії. У нас основну гілку прокладено.

На думку фахівців, швидкісний залізничний транспорт буде найекономнішим. Основна частина витрат припаде на сучасну автомобільну трасу до гірського кластеру.

У Львові на околиці міста вже є один із найкращих європейських стадіонів, який збудували до Євро-2012. Поряд – сотні гектарів вільної землі для Олімпійського селища й основних споруд зимової Олімпіади, які після змагань без великих затрат можна перетворити на сучасне торговельне містечко. Головне – підведені всі комунікації.

Львів’яни численних гостей можуть прийняти у сучасному міжнародному аеропорту та одному з найкращих залізничних вокзалів. Майже 75 відсотків інфраструктури міста оновлено і не потребує великих затрат.

Та й Львів – це не курортне містечко Сочі, що займає майже 132 кілометри Чорноморського узбережжя. Це справжнє європейське місто, яке стоїть в одному ряду з Прагою, Краковом, Віднем.

Якщо Сочі гостям і туристам під час Олімпіади може запропонувати сучасні готелі, ресторани, казино, торговельні центри, то Львів – це ще й духовна столиця України, великий культурний і спортивний центр.

І тут порівняння на нашу користь. Питання лише, звідки взяти кошти. Росіянам Олімпіада в Сочі коштуватиме як мінімум 20 мільярдів доларів. Але майже половину затрат покрили олігархи. Влада фінансувала будівництво доріг та інфраструктури, а бізнес взяв на себе гірськолижні курорти та відпочинкові комплекси.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: