Перенесення Євробаскету з України з 2015-го на 2017-й рік було єдиним правильним рішенням

22 червня 10:21
Переглядів: 271
волков

Віце-президент ФІБА Європа, президент Федерації баскетболу України Олександр Волков розповів про перенесення Євробаскету в Україні з 2015-го на 2017-й рік.

- Питання ЄвроБаскету2015 пішло двома шляхами. Перший шлях – це мої переговори з європейською Федерацією, де ми шукали можливість неприйняття рішення. Ми чітко розуміли, що в травні будуть перевибори, з’являться новий Президент, нова Рада ФІБА Європа. Звісно, завдання було домогтися можливості відкласти ухвалення рішення до того моменту, як буде обрано нового президента ФІБА Європа і нового Президента України. Проводилась така робота, яка не афішувалася, було по кілька телефонних переговорів в день. По суті ЄвроБаскет став не фінансово ємним, усі ті проекти, що були спочатку, урізалися, і залишилося тільки (оскільки у нас є інфраструктура, готелі) те, що треба для проведення такого масштабного змагання, залишився мінімум – побудова арен, а найголовніше, арени, яка прийматиме фінальну стадію чемпіонату Європи. Це було повернення до тих домовленостей, які були раніше, щоб державні банки виділили кредит. На яких умовах, теж велися переговори. У підсумку прийшли до нового договору, потиснули руки з банкірами, які сказали, що ми виділимо кредит з гарантією держави, і плюс вони ще, скажімо так, вибили для себе більш пільгові умови, ніж були до цього, вже більш важкі для інвесторів.

Відбулася зустріч в Кабінеті Міністрів України, на якій були присутні Генеральний секретар ФІБА Європа Каміл Новак і Президент ФІБА Європа Тургай Демірель, і з нашого боку Президент Федерації і Генеральний секретар Федерації Олександр Ларін, Міністр молоді та спорту Дмитро Булатов, і звісно, Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Була дуже хороша зустріч, яка почалася з дипломатичних реверансів, але, треба відзначити, що Прем’єр-міністр сказав: «Давайте, хлопці, без цих дипломатичних реверансів, почнемо говорити по справі, які у нас шанси, що ми можемо, що ми встигаємо». У ході переговорів йшлося про те, що, в принципі, в даних умовах буде важко провести ЄвроБаскет 2015. У нас не забрали турнір, його перенесли. ФІБА Європа в особі її керівників готова йти на певні рішення, щоб задовольнити нашу сторону. Водночас Прем’єр-міністр дав зрозуміти, що він десь згоден з тим, що ситуація нестабільна, і гарантувати, що найближчим часом буде мир і спокій, ніхто не може. Керівники нашої держави порахували, що ЄвроБаскет – потрібний проект. Друге, інвестори не відмовилися, а продовжують висловлювати готовність вкладати і будувати. Третє, Федерація жодного разу не показала, що ми відмовляємося від цього проекту. Звісно, що вся європейська баскетбольна громадськість, яка бачить і розуміє ситуацію і бачить наше бажання і непохитну позицію, розуміє, що ми не здамося, пішла нам на зустріч.

Є кілька речей, які буде зафіксовано в новому договорі (щодо ЄвроБаскету 2017): це терміни будівництва, щоб не розслаблялися ні інвестори, ні банкіри, які повинні будуть виділити кредит, бо терміни це дуже важливо. ФІБА Європа повинна бути впевнена, що будівництво завершиться раніше, ніж почнеться чемпіонат Європи, не за тиждень і не за місяць, а ці арени буде випробувано і зіграно ігри і чемпіонату України, і Кубка, збірна повинна там зіграти, це перше питання. Друге, буде певний термін розуміння політичної ситуації. Якщо політична ситуація не буде стабілізуватися, то ФІБА Європа вживатиме додаткових заходів, а так умови ті ж, що були на 2015 рік. Сьогодні цей договір готується, я думаю, що в терміни від двох до десяти тижнів цей договір буде підготовлено, і делегація ФІБА Європа знову приїде до України. Я планую зустріч з Прем’єр-міністром, і з керівниками міст, де планується проводити ЄвроБаскет 2017, і звісно, з новим Президентом України Петром Олексійовичем Порошенком, щоб усі сторони, включно навіть з опозиційними партіями, підписали цей договір. Матеріально ми його звели до мінімуму, там державна участь мінімальна, у вигляді кредиту, і навіть не повністю пільгового, а частково пільгового. Цей стереотип, що залишився у людей, щодо великих витрат на чемпіонат Європи з футболу 2012 року, мовляв, не зрозуміло куди гроші пішли, цього не буде, оскільки в підготовці до ЄвроБаскету фінансової державної участі як такої не існує. Все зменшено до реальних інвестицій, практично тільки на будівництво арен. Зрозуміло, що якісь гроші будуть залучатися від спонсорів, від продажу квитків на організацію самого турніру.

Я не будівельник, але після участі в десятках нарад з цього приводу, скажу так: арени, які нам необхідні, на 10-15 відсотків вже побудовано, закладено фундамент, почалося будівництво, десь більше зроблено, десь менше. Якщо відштовхуватися від найважливішою арени, яка нам потрібна, – київської арени для проведення фінальної стадії, то загальна тривалість від початку до завершення будівництва – 18 місяців. Відповідно, якісь роботи вже виконано, то від моменту, коли буде підписано договір, приміром, на цьому тижні, і на наступному тижні інвестори отримають кредит і почнеться будівництво, то, я сподіваюся, до кінця 2015 року, за якихсь форс-мажорів до початку 2016 року, арени повинні бути побудовані. У нас в запасі буде більше року, щоб перевірити ці арени і протестувати, як їх правильно використовувати, це дуже важливо. Я думаю, нема чого відкладати в довгий ящик, все одно арени нам потрібні, все одно Україна відстає у спортивній інфраструктурі від європейських країн, нам це конче необхідно. ФІБА Європа це чітко розуміє. Вони не хочуть ризикувати і однією з основних умов того, що ЄвроБаскет 2017 у нас відбудеться буде якнайшвидша побудова арен, щоб темп не губився, щоб зараз на рік, на півтора не відкладалося, мовляв, до 2017-го встигнемо. Ні, вони чітко сказали, що арени повинні бути побудовані практично в терміни до 2015 року, трохи пізніше. Ніяких відстрочок не повинно бути.

На сьогоднішній день, наскільки мені відомо, є бажання хокейного клубу «Донбас» і Бориса Колеснікова будувати арену, але, на жаль, поки немає можливості. Є бажання і можливості будівництва у компанії UBI. За компанією стоїть Ігор Коломойський. Міста, де почали будівництво: Львів, Дніпропетровськ, Одеса та Київ. Ці чотири арени підтверджені і інвесторами, і організаціями, і, звісно, кредитами. Щодо Харкова ви знаєте ситуацію – там будівництво згорнуто і того, хто починав будівництво, в країні немає, тож ми не знаємо долю цього будівництва, але будемо з’ясовувати в процесі, може хтось візьметься добудовувати, ми поки цього не знаємо. У нас є київський Палац спорту, який треба трішечки підігнати під ЄвроБаскет для групового раунду. В планах арени у Львові, Дніпропетровську, Одесі та київська арена для фінальної стадії біля автовокзалу. Ще хочу зазначити, що ЄвроБаскети і 2015 року, і 2017-го проводитимуться за новою формулою. З груп виходитимуть не три, а чотири команди, потім одразу плей-офф, як на чемпіонаті світу. Не буде другого групового раунду, який був 2013 року в Словенії. Шістнадцять команд гратимуть 1/8, 1/4, 1/2 фіналу та фінал.

Ігор Коломойський – це людина, котра щороку вкладає величезні кошти в український баскетбол. Ви розумієте, що його компанії інвестують досить велику складову частину українського баскетболу загалом. Поряд з нами, поряд з усіма, хто бився до кінця, він теж був до кінця зі своєю властивою йому енергією, яка поширюється не тільки на баскетбол. Він нас тримав у тонусі, всіх навколо, щоб у жодному разі не втратити ЄвроБаскет, щоб весь його внесок і сил, і фінансів не пішов у пісок. Звісно, його енергія, його ця боротьба за те, щоб ЄвроБаскет залишився, відчувалися, відчувалася підтримка. Якби інвестори і особисто він сказав: «Ну ладно, все, я закінчив, така ситуація в країні», було б набагато складніше. Держава, інвестори, Федерація, баскетбольна громадськість билися до кінця – це і стало результатом. Європейці побачили, що ми, не зважаючи ні на що, не опускаємо руки, не вивішуємо білого прапора, тому це було важливо для нас. Природно, він терзав не тільки нас, він у хорошому сенсі створював тиск на лідерів нашої держави зі свого боку. Тому це все і спрацювало.

Ми вдячні нашим новим керівникам країни за те, що в такій ситуації вони змогли знайти час зустрітися і оцінити важливість цього турніру, тим більше, що 2017 року він буде ще більш актуальним ніж зараз. Нам потрібні такі події всеукраїнського та європейського масштабу, адже ми рухаємося до Європи, та для того, щоб об’єднати націю, такі турніри дуже добре об’єднують країну. Скажу, що я пам’ятаю стан, в якому перебував під час чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Це була гордість за країну, щоб там не говорили, а той місяць ми і я особисто проживали в стані патріотизму і гордості за Україну. Я думаю, що те ж саме ми можемо зробити і 2017 року. Я дуже вдячний керівництву ФІБА Європа, Раді ФІБА Європа, всі з розумінням поставилися, така європейська солідарність, європейської єдиної родини. Таке рішення ніколи раніше не ухвалювалося, це вперше вирішено перенести чемпіонат до іншого місця. Зазвичай просто забирають турнір і далі займайтеся своїми питаннями, а нам пішли на зустріч. Є час на корекцію помилок, якихось недоліків. І тільки сподіватися на одне – на те, що в Україні настане нарешті мир, що все повернеться у мирне життя, і ми зможемо кожен у своїй професії якимись справами зміцнювати нашу країну, розвивати її і створювати позитивний імідж.

 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: