"Політичний футбол" або українське футбольне танго

27 березня 08:05
Переглядів: 645
премєр ліга

Те що відбувається в українському футболі турбує всіх і тих хто ходив на Майдан, і хто був на Антимайдані чи сидів дома. Думки у всіх різні і кожного можна зрозуміти. Але держава Україна і наш футбол, зокрема, отримали шанс змінити все на краще. І якщо перші кроки нової України невпевнені та не всиляють оптимізму, то футбол ще не припинив свого падіння в прірву. Тому всі ми в очікувані, що буде на фініші чемпіонату, як все змінитись, хто залишиться, а хто відійде в історію.

Чомусь у нас так прийнято, що футбол ніколи, за винятком кількох клубів, не був бізнесом, а скоріше ознакою "крутості нових українців". Якщо в 90-х кожен олігарх намагався купити собі банк, що мало свідчити про його статки, то в 2000-х наявність футбольного клубу стала ознакою крутості. А до 2013 так взагалі приналежністю до однієї з політичних партій.

За останні роки наш футбол семимильними кроками політизувався і це стосується не тільки клубів Прем'єр-ліги, а й Першої і Другої ліг. Люди які утримували ці команди вважали що "схопили Бога за бороду" і почували себе дуже впевнено.

Але все досить швидко змінилось, тепер вони головні вороги народу, тому хтось тікає, хтось намагається пристосуватися, когось арештували, а хтось  відстоює свої позиції. Але більшість з них "скидають" проблемні активи, які не приносять прибутку – футбольні клуби. Тому ніхто не здивується, якщо в наступному розіграші  Прем'єр-ліги візьме участь на порядок менше команд.

Фактично наші клуби стали жертвою політичної боротьби, яка відбувається в державі. І це ще раз показує, що власникам клубів потрібно відділяти політику від спорту, а керувати командою  повинні професійні менеджери. Теж стосується і Прем'єр-ліги та ФФУ. Не можу собі уявити щоб керівник англійської Прем'єр-ліги був водієм в екс-прем'єра Великобританії Тоні Блера. Це нонсенс для розвинених країн, але у нас все можливо. Тому не здивуюсь, якщо з нового чемпіонату головним футбольним гравцем країни стане Прем'єр-ліга, а ФФУ, яке за останній рік "піджало" під себе все що можна, залишиться десь на периферії.

Зараз не потрібно говорити про аудит цих структур і  навіть згадувати про люстрацію. Аудит - це просте затягування часу, яке дає можливість перегрупувати сили і створити нові групи впливу. Люстрація! А що таке люстрація? Ніхто з наших політиків, а тим більше футбольних чиновників не скаже, що мається на увазі під цим поняттям. Та й більшість людей і громадських діячів теж не особливо розуміють це поняття і кожен вкладає в нього своє бачення і розуміння.

Люстрація не просто передбачає заборону займати високі посади службовцям, які себе скомпрометували, а й встановлення критеріїв за якими повинні обиратись і працювати чиновники в майбутньому. Наразі у нас хочуть "погнати в шию" всіх хто не подобається і не зміг пристосуватись.

Якщо ми дійсно хочемо розвивати в нашій країні футбол, то потрібно, як в танго - зробити крок назад і два вперед. Потрібно розуміти, що тимчасові заходи не дадуть результатів в перспективі, вони виявлять всіх неугодних, а інші "професіонали" залишаться. Тому потрібно змінити підхід до організації футбольного господарства. У футбольних структурах повинні працювати менеджери, які знатимуть, як заробляти гроші і створювати хороший імідж Прем'єр-Лізі та ФФУ.

В клубах справа не краща – рано чи пізно іграшки ламаються і їх або викидають (Кривбас, Арсенал) або намагаються полагодити (Металіст, Таврія). Тому потрібно приймати радикальні кроки і щодо самих клубів. Ще рік назад керівництво "Карпат" тільки лінивий не називав божевільними. Кардинальність кроків клубу щодо скорочення зарплат і укомплектування команди вражала всіх. Але вже зараз "зелено-білі" є прикладом для інших, як потрібно працювати. Скорочення нічим не виправданих витрат і відмова від низькопробних легіонерів, повинно дати поштовх до розвитку футболу. А втеча футболістів з "Чорноморця" повинна стати уроком, що не можна будувати команду навколо легіонерів, їх тут нічого крім грошей не тримає. Клуби повинні жити за гроші, які заробляють, тому впровадження фінансового феєр-плей повинно стати основним завданням нового футбольного керівництва. Також давно напрошується реформа самої структури ліг.

Звичайно, що кардинальна реформа всієї футбольної структури відкине наш футбол на рівень Словенії чи Угорщини. Але у нас є великі перспективи розвитку і зробивши крок назад, у майбутньому, ми зможемо зробити два вперед. А зараз головне закласти фундамент всієї футбольної структури на десятки років вперед. Нажаль, за роки незалежності цього так і не зробили. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: