Про пам’ятні дати прикарпатського футболу

22 липня 18:04
Переглядів: 301
Футбол на Прикарпатті

Перш ніж перейти до пам’ятних дат нашого футболу, варто згадати, що 14 липня виповнилося 120 років від дати проведення першого матчу на теренах України.

В 1894 року у Львові під час ІІ загальнокраєвого злету спортивного товариства «Сокіл» відбувся показовий поєдинок між командами Львова та Кракова. Однак ще добрий десяток років футбол залишався розвагою для учнівської молоді. І лише з початком ХХ сторіччя він почав набувати організованих форм.

Перші футбольні клуби у Львові, адміністративному центрі Галичини, постали у 1903-04 роках. 19 червня 1904 року відбувся перший матч між двома клубами. Ідея створення першого спортивного (не тільки футбольного) клубу на Прикарпатті, як стверджують сучасники, зародилася в середовищі станиславівських гімназистів у 1906 році. Її підтримав один з директорів місцевої Каси Ощадності Людвіг Преговський.

Наприкінці 1908 році був утворений клуб, який отримав назву «Ревера». Назва клубу походить від латинського виразу «re vera», який можна трактувати як «річ, яка варта уваги». Згаданий вираз, за переказами, часто вживав Станіслав Потоцький, на честь якого було спершу названо наш обласний центр.

Варто згадати, що саме у 1908 році в Станиславові було відкрито спеціальний майдан для ігор та забав, так званий Парк Йордана, де з-поміж іншого було облаштоване футбольне поле. Нині - це територія стадіону «Рух». 18 березня 1909 року статут «Ревери» був затверджений галицьким намісництвом, що дало можливість розпочати діяльність. Керівники «Ревери» домовилися про поєдинки з львівським клубом «Чарні». Щоправда, львів’яни виставили проти новачка не основний, а другий склад. 20 червня команди зустрілися у Львові. Господарі перемогли – 4:1. Через два тижні, 4 липня 1909 року, у Станиславові пройшла гра у відповідь.

«Матч відбувся на взірцево підготовленому, дуже вирівняному боїску у новоствореному парку Йордана за міським парком при великому напливі глядачів», – відзначалося у звіті про гру в газеті «Кур’єр станиславовський». Львів’яни знову перемогли – 3:1. «Чарні» вивезли з Станіславова якнайліпші враження від гри і гостинності, з якою їх зустріли місцеві спортсмени. Поєдинок «Ревери» з «Чарні» 4 липня 1909 року (тобто 105 років тому) став першим матчем між двома клубами на теренах нашого краю, а відтак він вважається точкою відліку прикарпатського футболу. В 1912 році стартував чемпіонат Галичини, в якому спершу брали участь винятково команди Львова та Кракова.

В 1914 р. футбльна спілка Галичини вирішила залучити до змагань представників інших міст. Щоб з’ясувати рівень їх гри, були проведені кваліфікаційні поєдинки. «Ревера» вдало провела зустрічі з командами Львова, Перемишля і Тернополя і була зараховано до 2-А класу. Хід змагань перервала І світова війна… У довоєнний час футбол вже був добре знаний і в Коломиї. Однак перші клуби там постали вже у 1920-х роках.

Сто років тому, влітку 1914 року відбувся перший показовий поєдинок у Калуші, де ми зараз перебуваємо. Тож, користуючись нагодою, вітаємо місцевих футболістів та їх уболівальників з цією вагомою датою. У післявоєнний час «Ревера» продовжувала вважатися одним з кращих клубів Галичини.

У 1920 році вона увійшла до числа шести клубів-засновників Львівської окружної спілки футболу, яка взялася за організацію змагань на теренах сучасних Львівської, Івано-Франківської та Тернопільської областей. Змагання проходили у трьох класах – А, В і С. «Ревера» змагалася у львівському класі А. В 1931 році вона стала чемпіоном округу і на правах переможця змагалася за вихід до Державної ліги Польщі.

Популярність футболу зростала, а відтак збільшувалася кількість охочих брати участь в офіційних турнірах. В 1928 році в Станиславові було утворено окремий підокруг Львіської спілки, якому була доручено організація першостей у нижчих дивізіонах – В і С. Згодом було утворено підокруг у Коломиї, який згуртував команди з Покуття.

На початку 1934 року станиславівці скерували клопотання до Польської футбольної спілки (ПФС) з пропозицією про створення в Станиславові окремого футбольного округу, своєрідного прообразу сучасної федерації футболу. 21 березня 1934 року ПФС дав «добро» на реалізацію цього проекту.

Зауважимо, що Станиславівське воєводство переважало за площею сучасну Івано-Франківську область, оскільки до нього також належали Стрий, Ходорів, Жидачів, Миколаїв… Станиславівській спілці футболу підпорядковувалася також південна частина Тернопілля з Монастириською, Бучачем, Чортковим...

15 квітня 1934 року (тобто 80 років тому) відбулося організаційне зібрання Станиславівської окружної спілки футболу. Її керівником (президентом) обрали військового, що було звично для тих часів, полковника Здіслава Адамчика. Його життя трагічно обірвалося у 1941 році в застінках НКВС.

Звання першого чемпіона Станиславівщини розіграли лише три клуби – «Ревера», «Станиславовія» і «Гурка». В класі В змагалися сім команд: чотири - з Станиславова, дві коломийські, а також «Бистриця» з Надвірної. В класі С було приблизно півтора десятки команд.

Перша гра чемпіонату Станиславіщини відбулася 27 травня 1934 року. Зустрілися «Гурка» і «Станиславовією». З рахунком 2:0 перемогли «гірчани». Чемпіоном округу, як і очікувалося, стала «Ревера». Переможці окружних турнірів, як вже мовилося вище, боролися за вхід до Державної ліги. Однак представникам Станиславіщини пробитися в еліту польського футболу не вдавалося.

Зате станиславівці вдало змагалися у розіграші Кубка Президента Польщі (своєрідному національному кубку), який був заснований у 1936 році. Участь у змаганнях брали не клубні команди, а збірні округів. В 1939 році збірна Станиславівського округу вийшла у фінал турніру, який мав відбутися на початку листопада. Та з початком осені світ поринув у нову війну. Тож шанс здобути першу в історії нашого футболу вагому перемогу було втрачено...

Такими були перші кроки футболу на теренах нашого краю.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: