Проблеми футбольного аншлюсу. Юридичний аспект

22 березня 23:38
Переглядів: 515
мяч

16 березня 2014 р. більше 95% учасників “кримського референдуму” проголосувало за приєднання АР Крим до Російської Федерації. У вівторок Володимир Путін разом із кримськими маріонетками поставили підписи під документом аншлюсу Криму. 

Але навряд чи абсолютна більшість охочих отримати російські паспорти думала про долю українських футбольних клубів “Таврія” та “Севастополь”. Однак перед українським клубами вже сьогодні виникають реальні питання, від відповідей на які залежить їх майбутнє.

Юридичний аспект

Щоби більш розуміти юридичні аспекти майбутнього кримських команд, достатньо заглянути в офіційні документи. На сайті Sport.ua керуючий партнер Legal Sport Сергій Пошелюзний розтлумачив усі юридичні аспекти. 

Чи можуть ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” брати участь у змаганнях під егідою ФФУ?

За умови визнання АР Крим частиною Російської Федерації футбольні клуби “Таврія” та “Севастополь” фактично перебуватимуть за межами території України, а тому, відповідно до п. 4.1. Статуту ФФУ, не зможуть брати участі в змаганнях під егідою ФФУ. Виходом з цієї ситуації може бути “переїзд” ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” на територію України (наприклад, у Миколаїв чи Херсон).

Проте, окрім зміни місця перебування, ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” повинні будуть знайти шляхи “оминання” інших регламентних норм. Зокрема, мають бути погоджені та атестовані у ФФУ стадіони, що повинні бути на території України, та ін. Наслідком отримання АР Крим “незалежності” може бути втрата футбольних клубів, оскільки для того, щоб мати право на участь в українських футбольних змаганнях, кримські клуби повинні будуть перебувати на території України.

Чи можуть ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” бути учасниками футбольних змагань під егідою Російського футбольного союзу?

Сьогодні ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” є українськими клубами, тобто такими, що зареєстровані в Україні та мають українські документи (Статут, Свідоцтво про державну реєстрацію та ін.). За загальним правилом ФІФА, українські клуби можуть брати участь у змаганнях на території Росії лише за наявності згоди ФФУ, РФС, УЄФА та ФІФА й лише за особливих обставин (ст. 84 Статуту ФІФА). При цьому в Статуті ФІФА відсутній перелік цих “особливих обставин”.

Для участі українських клубів у змаганнях під егідою РФС є ціла низка бар’єрів, які потрібно долати шляхом внесення змін до регламентних документів РФС та УЄФА, зміни громадянства українськими гравцями та ін

Враховуючи політику ФІФА та УЄФА, які підтримують стабільність національних чемпіонатів, можна припустити, що особливими можуть бути визнані обставини, які об’єктивно унеможливлюють участь українських клубів у змаганнях на території України (наприклад, бойкот чемпіонату учасниками; мітинги, страйки та інші громадські заворушення, які перешкоджають проведенню чемпіонату тощо). Припустимо, ФФУ, РФС, УЄФА та ФІФА визнали, що ФК “Таврія” та ФК “Севастополь” не можуть брати участі в змаганнях на території України, та погодили їх участь у змаганнях на території Росії під егідою РФС.--------

Для участі в змаганнях під егідою РФС українські клуби повинні будуть:

– стати членами РФС (вже на цьому етапі будуть перешкоди, оскільки Статутом РФС не передбачено для неросійських клубів членства в РФС і можливості участі в змаганнях під егідою РФС);

– отримати ліценцію РФС, яка дає дозвіл на участь у змаганнях під егідою РФС (тут теж будуть реальні перепони, адже Ліцензійні умови РФС не передбачають можливості видачі ліцензії неросійському клубу; крім того, для отримання ліцензії клуб повинен бути членом РФС не менше трьох років (глава 4 Ліцензійних умов РФС);

– за спортивним принципом отримати право на участь у відповідній російській лізі (Першій лізі, Прем’єр-лізі та ін.); тобто навіть після отримання всіх дозволів на участь у російських футбольних змаганнях українські клуби повинні будуть розпочати участь у російських чемпіонатах з найнижчих ліг, тому сьогодні не може навіть йтися про їх участь у російській Прем’єр-лізі – саме така позиція відображена в ст. 51 Статуту УЄФА;

– вирішувати питання з українським футболістами, частина яких вважатиметься легіонерами в російському футболі (легіонерами в них вважають усіх, хто не має права виступати за російські збірні). Лише в основному складі ФК “Таврія” є більше 15 українців, а у ФК “Севастополь” їх майже 20. А є ще молодіжні команди, які майже повністю укомплектовані українськими гравцями.

Як бачимо, для участі українських клубів у змаганнях під егідою РФС є ціла низка бар’єрів, які потрібно долати шляхом внесення змін до регламентних документів РФС та УЄФА, зміни громадянства українськими гравцями та ін. Усе це разом виглядає якщо не фантастично, то надзвичайно складно.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: