П'ять нагальних проблем, які має вирішити нове керівництво ФФУ (Частина 1)

03 квітня 11:09
Переглядів: 144
ФФУ

Акцентуємо увагу на проблемах, за які треба ґрунтовно взятися вже сьогодні новому керівництву ФФУ, а також спробує допомогти футбольним босам знайти вирішення головних негараздів. 

6 березня до керма українського футболу стало нове керівництво на чолі з Андрієм Павелком. Він зі своєю командою прийшов у складний час,коли не можна втрачати ані дня у вирішенні нагальних питань, адже наразі на кону стоїть доля майбутнього вітчизняного футболу. Поки що, схоже, нове керівництво досі святкує, бо робота по жодній з нагальних проблем досі не розпочата.

Відсутність полів для проведення матчів УПЛ. Питання, яке гостро постало ще на початку нинішнього сезону чемпіонату України. Воно виникло з причини вимушеного переїзду клубів зі Сходу України та через загрози терактів чи провокацій з можливими трагічними наслідками. 

В першому випадку клуби самі швидко взялись вирішувати питання з пошуком оренди тренувальних баз і стадіонів для проведення "домашніх" матчів. І якщо бюджет "Шахтаря" дозволяє команді жити і тренуватись у Києві, а грати у Львові, то фінансове становище більшості інших клубів не таке стабільне. 

Наприклад, у "Зорі" через тривалу оренду тренувальної бази та запорізької "Славутич Арени" почались затримки із виплатою зарплат футболістам. 

А от "Іллічівець" вже встиг всіх своїх суперників здивувати "домашньою ареною", яким нині є дніпропетровський "Метеор". Схоже, газону стадіону та роздягальням тут останній раз приділяли увагу ще за часів виступів "Дніпра". Багнюка, в яку чудесним образом ще під час розминки команд перетворюється "газон" "Метеора" - це просто ганьба. На такий футбол, не те, що на стадіон, ніхто не піде, його навіть по телевізору навряд чи хтось наважиться дивитись. Не кажучи вже про футболістів, які відверто мучаться в таких умовах. Можливо, хтось скаже, що "з їхніми зарплатами, вони мають грати і не скаржитись...". Проте, це думка хибна, адже це є професійний спорт і це обличчя українського футболу.

Також викликає обурення повне невтручання ФФУ у ситуацію зі стадіонами "Металіста" і "Чорноморця". Харків'яни півроку вели перемовини з міською владою про ціну на проведення матчів на рідному ОСК "Металіст", а коли врешті знайшли компроміс їм заявили, що правоохоронці не можуть гарантувати безпеку на матчах команди. Нині і "Чорноморець" опинився у ситуації, коли органи внутрішніх справ наполегливо "попросили" не проводити матчі в Одесі.

Що увесь цей час робить структура, яка покликана завідувати усім вітчизняним футболом, вирішувати усі його проблеми заради розвитку найпопулярнішого виду спорту? Вона просто абстрагувалась. Прийшло нове керівництво з Павелком на чолі, збільшилась кількість віце-президентів, але масштаби і темпи вирішення нагальних питань, рівень відповідальності залишився на позначці - 0.

Як Федерація мала посприяти вирішенню цих однотипних проблем?

По-перше, ФФУ, знаючи про проблеми з пошуком якісних стадіонів клубами УПЛ, мала стати помічником їм. Мала провести новий моніторинг спортивних споруд і надати список клубам. Після цього ФФУ мала стати посередником між клубами та керівниками стадіонів у перемовинах щодо ціни та умов оренди.

Щодо ситуації з рекомендаціями МВС, то ФФУ мала вже зараз змінити певні пункти внутрішніх правових документів і внести туди пункт про дозаявку резервного стадіону командою при форс-мажорних обставинах посеред сезону. Другий шлях - домовитись із власниками стадіонів рівня проведення матчів УПЛ, про те, що у разі виникнення форс-мажорних ситуацій вони будуть готові надати свою арену для проведення туру чемпіонату. Тобто, створити список з 2-3-х "нейтральних стадіонів", які будуть готові прийняти матч Кубку чи чемпіонату України за необхідності.

В такому разі не треба було б переносити купу матчів на невідомі терміни і навантажувати клуби, які і так мають чимало неприємностей, новими проблемами. 

ФФУ - це голова українського футбольного організму. Але вона вирішила бути не мозковим центром керування, а "ротом", який лише поїдає валюту і час від часу неохоче розкидається обіцянками.

Відвідуваність. Проблема українського футболу, яка з часом лише погіршується і погіршується. Клуби поодинці намагаються різного роду акціями заманити глядача на стадіон, проте з кожним разом це виходить зробити все складніше і складніше. 

Очевидно, що вирішити самотужки клуби цю проблеми не зможуть, а тенденцію до погіршення рівня відвідуваності помітно навіть "незрячому", тільки не ФФУ. Знов-таки головна футбольна структура просто плюнула на вкрай важливу проблему, за яку треба братись негайно.

Чим тут може зарадити Федерація? Насправді питання досить складне, але 9 віце-президентів мали б знайти якесь якісне рішення. А поки вони навіть не почали задумуватись над цим, спробуємо їм порадити кілька можливих варіантів. 

По-перше, ми вже згадували про переїзди клубів до різних міст. Проте, ФФУ могла б порекомендувати командам якісні стадіони у містах, які здебільшого мають змогу побачити чемпіонат України лише по телевізору.  За прикладом далеко не треба ходити: Суми, Черкаси, Олександрія, Чернігів і т.д. Є впевненість, що при розумній ціновій політиці на квитки клубам УПЛ за підтримки ФФУ можна було б збирати ледь не повні стадіони.

По-друге, популяризацією футболу ФФУ не займається на ділі вже давно. Якщо відвідати сайт структури, то за минулий рік можна побачити не одну публікацію, про те як функціонери Федерації проводять якісь заходи задля популяризиції цього виду спорту по різних містах і регіонах. Але чому після закінчення годинного, максимум двогодинного урочистого заходу процес популяризації моментально кудись вивітрюється?

Інтерес до футболу, культуру відвідування матчів на стадіонах має прищеплювати ФФУ у тісному співробітництві з клубами, вболівальницькими організаціями та ЗМІ. Про якесь схоже співробітництво говорив у передвиборній програм Андрій Павелко, але поки що "віз і нині там".

Фінансове регулювання діяльності клубів. Це питання не нове в українському та світовому футболі. Щоправда, всю безпорадність ФФУ та УПЛ ми відчули лише зараз, коли існування елітної вітчизняної ліги опинилось під величезною загрозою. В першу чергу через різке погіршення фінансової ситуації у клубах і непрозорість фінансової діяльності клубів, УПЛ та ФФУ. 

Актуальний приклад - італійська "Парма", яка балансує на межі банкрутства, отримує очкові штрафи від керівництва італійського футболу. Проте, ця проблема викликала величезний резонанс і занепокоєння у футбольної громадськості Італії та місцевої Федерації футболу, яка активно працює над вирішенням цього питання. Вже "Пармі" від Федерації було запропоновано чималу фінансову допомогу, аби команда принаймні без особливих труднощів змогла дограти нинішній сезон. Розглядаються різні варіанти для збереження клубу після завершення сезону.

У нас таких клубів, як "Парма" пів-УПЛ, а наша Федерація і вухом не веде. Тенденція до погіршення фінансового становища клубів зародилась давно.

Що мала зробити ФФУ, аби не дати цій тенденції розповсюджуватись і набирати темпи? Відчувши перші негативні сигнали, ФФУ мала разом з державними органами почати аудит фінансової діяльності клубів. Але почати мала з себе для хорошого прикладу.

Далі, мав бути резервний фонд, який би при критичній ситуації міг би допомогти певному клубу принаймні дограти сезон або втриматись на плаву. До речі, резервний фонд міг би непогано поповнюватись певними відрахуваннями від придбання вітчизняними клубами легіонерів, тощо.

Викликає подив і певне обурення від бездіяльності ФФУ у ситуації із заборгованостями клубів перед футболістами. Особливо шокує ситуація в "Металісті". По-перше, як президентом клубу може залишатись людина, яка знаходиться у розшуку? По-друге,як при шалених боргах клубу перед 14 футболістами, які досі на контракті, керівництву дозволяють вести надактивну трансферну діяльність і за місяць збирати абсолютно нову команду? 

ФФУ слід звернутись до УЄФА аби воно через свої праворегулюючі інституції допомогло вирішити ситуацію з правами власності на "Металіст" Курченка, який, наголошуємо, у міжнародному розшуку.

ФФУ має розробити стратегію роботи з такими клубами. Тобто, якщо власника через правопорушення позбавляють права керування клубом тимчасово або цілком, то ФФУ чи УПЛ мають взяти керування клубом на себе на період поки не знайдеться новий потенційний власник. 

Також необхідно заборонити клубу, який має більше, ніж тримісячні борги перед своїми гравцями купляти нових гравців. Якщо гравці команди оголошують бойкот - команда має їм шукати заміну у власній академії, а не на трансферному ринку.

І знов-таки, ФФУ і УПЛ мають провести аудит і стати набагато прозорішими, а також зобов'язати клуби до прозорості фінансової діяльності наскільки це можливо...

У другій частині поговоримо про дитячо-юнацький футбол і реформування структури та діяльності ФФУ як у центрі, так і на місцях.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: