П'ять нагальних проблем, які має вирішити нове керівництво ФФУ (Частина 2)

04 квітня 10:22
Переглядів: 151
ффу

Ми продовжуємо акцентувати увагу на проблемах, за які треба ґрунтовно взятися вже сьогодні новому керівництву ФФУ, а також спробує допомогти футбольним босам знайти вирішення головних негараздів. 

В першій частині ми говорили про проблеми  відсутності полів для проведення матчів УПЛ, відвідуваності, фінансового регулювання діяльності клубів. Тепер же поговоримо про дитячо-юнацький футбол та реформування структури ФФУ.

Дитячо-юнацький футбол. Одна з найбільших проблем українського футболу – це підготовка та розвиток молодих футболістів. Більшість експертів зазначає, що всі біди вітчизняного футболу походять якраз від того, що через через відсутність належної системи підготовки тренерів та селекціонерів, відсутність умов для тренувань, а також цілковиту відсутність системи моніторингу прогресу гравців Україна втрачає силу силенну потенційних зірок і суперталантів.

Погодьтесь, що завжди викликає подив , коли бачиш скільки зіркових гравців з набагато менших за Україну держав грають у топ-клубах Європи, скільки з’являється там молодих талантів, за яких великі клуби ведуть війни і готові платити за них гроші, які перевищують річні бюджети багатьох клубів УПЛ.

Невже генетично українці настільки менш пристосовані до футболу за тих же голландців? Невже в Україні настільки малий вибір юних футболістів, ніж у скромній Хорватії?

Кількість хлопчаків у дитячо-юнацьких футбольних школах в Україні більша приблизно у 5 разів, ніж у тих же Голландії та Хорватії. Проте на виході ці країни мають якісних футболістів, а в Україні менше 1% перетворюються на гравців високого рівня.

Проблема в тому, що в європейських країнах місцеві федерації футболу мають систему підготовки дитячих тренерів високого рівня. Окрім того федерації залучають меценатів та інвесторів до співробітництва і на отримані кошти розвивають інфраструктуру (тренувальні майданчики, бази, футбольні академії, тощо).

А ось як працює ФФУ в цьому плані. Наприкінці 2014 року вилізла на поверхню одна з програм ФФУ по популяризації та розвитку дитячо-юнацького футболу. Функціонери через незрозумілу контору придбали у пакистанської фірми м’ячі. І ніби нічого поганого одразу не видно. Але, по-перше, виявилось, що вартість м’ячів і сума заплачена ФФУ дуже сильно різнились. Тобто, ФФУ по документах мала заплатити одну ціну. А в реальності заявила про більш значну суму коштів. Де поділась різниця між офіційною і "чорною" сумою операції, ніхто так і не сказав.

Тодішнє керівництво списало все на якусь "ліву" партнерську фірму, яка, схоже, припинила існування після згаданої махінації.

Що має робити ФФУ для вирішення болючого питання? Звісно залучати меценатів та інвесторів. Спершу на отримані кошти необхідно побудувати якісні синтетичні ігрові майданчики. Принаймні по кілька у кожному районному центрі.

Далі – запровадити якісну систему підготовки дитячих тренерів. Тренувати дитячо-юнацьку команду в Україні дозволяє диплом категорії "С", який можна отримати у обласних федераціях футболу. Процес отримання має бути прозорим, а не корупційним, який він є нині.

Окрім цього, ФФУ має обов’ язково організовувати курси підвищення кваліфікації для дитячо-юнацьких тренерів. Наприклад, теоретичні заняття з тренерами команд УПЛ, обмін досвідом з колегами з-за кордону. Це є вкрай важливим пунктом. Адже найчастіше саме дитячі тренери гублять цілу низку талантів. І саме грамотні спеціалісти можуть розгледіти у 10-річному хлопчині неймовірний потенціал і майбутню зірку.

Також ФФУ необхідно створити підрозділ аудиту і моніторингу футбольних академій країни. Цей підрозділ окрім умов, які є в тій чи іншій академії, має відстежувати прогрес гравців, яких готує дана ДЮФШ. Тобто, у скількох турнірах брали участь, які місця займали, скількох гравців передали у дублюючі чи основні дорослі команди і тому подібне. На основі цього моніторингу має складатись рейтинг футбольних академій. Такий рейтинг має бути прозорим і відкритим для широкого загалу, як, наприклад, рейтинг ВНЗ України. Перевірка має проводитись щорічно.

Важливим є і питання переходу молодих гравців академії до академії, адже часто буває, що більш заможні школи просто крадуть талановитих хлопців у своїх менш забезпечених конкурентів. Система відносин у цій площині має бути врегульована.

Ще одним обов’язковим нововведенням  має бути створення серверів з інформацією про академії та їх футболістів. З інформацією, яка буде міститись на серверах, має працювати експертний аналітичний центр.Він має відстежувати прогрес футболістів, кількість гравців на кожну позицію та інші показники. Мета – визначення, контроль і корегування тенденцій розвитку дитячо-юнацького футболу, створення цілісної і динамічної картини стану дитячо-юнацького футболу. Дані після обробки аналітичним центром  мають періодично вивчатись тренерськими штабами різних вікових збірних України, аби не випустити жодного гравця з уваги та не прогледіти потенційного гравця національної команди.

Схоже на фантастику? Можливо, але подібна система вже не перший рік успішно працює в Німеччині та Іспанії. Плоди бачить кожен – "золоте" покоління змінюється "золотим" поколінням, а на п’яти визнаними майстрами наступає амбітна, талановита і не менш майстерна молодь.

Реформування ФФУ. Дуже багато вже слів сказано про те, що наша Федерація - одна з найбільш тіньових і корумпованих структур у державі. Звісно хочеться, аби засідання Виконкому не було "таємницею за сімома замками", аби ФФУ вела прозору фінансову діяльність та невпинно працювала на благо українського футболу,  а не працевлаштовувала друзів президента і заслужених пенсіонерів.

Конгрес 6 березня 2015 року хоч і подарував країні нове керівництво ФФУ, обране демократичною процедурою, однак водночас сильно розчарував. І зараз мова не про кадри, хоча, як відомо, кадри вирішують все. Призначення на керівні посади ФФУ – це окрема тема. Мова про обіцяні зміни з першого ж дня і їх цілковита відсутність.

По суті з важливих рішень ФФУ лише незрозуміло, для чого збільшилась кількість віце-президентів.

Дуже турбує питання ваги голосу клубів УПЛ у прийнятті найважливіших рішень. Адже саме клуби ПЛ є обличчям українського футболу і його рушійною силою. Натомість квота у 16 клубів УПЛ при прийнятті рішень – 4%, на чому наголошував гендиректор "Шахтаря" Сергій Палкін. Уявіть, на засіданні ФФУ приймаються рішення стратегічної важливості, від яких залежить доля вітчизняного футболу. І клуби УПЛ мають настільки нікчемно мізерний відсоток. Це означає, що клуби УПЛ практично усунені від керування футбольними процесами в країні і знаходяться у полоні забаганок ФФУ.

Наприклад, у Німеччині клуби Бундесліги мають 30% делегатів, і звісно ж мають солідний вплив. Порівняймо просто рівень Бундесліги та УПЛ, німецький футбол та український, і все стане очевидним.

Отже, необхідно збільшити вагу УПЛ у прийнятті рішень ФФУ.

Друге – це реформування мережі ФФУ і їх роботи. Мова йде про співробітництво обласних, місцевих федерацій з "центром". Президент Павелко пропонує провести децентралізацію. Конкретні кроки досі не названі і цей пункт програми лишається голим популізмом.Не знаючи, що Павелко має на увазі під децентралізацією, спробуємо перенести її у сучасні реалії.

Бідні місцеві федерації, які не можуть до пуття організувати на пристойному рівні навіть першості областей та районів, лишаються, по суті, сам на сам зі своїми проблемами. Заробіток і залучення ресурсів тепер вже є їх проблемою. Гроші від ФФУ, схоже, розкрадались раніше, а тепер ще й з’явиться майданчик для більш крупних махінацій та тіньових схем, як то наприклад, "відмивання коштів".

З іншого боку, інвестори та меценати можуть охоче потягнутись до розвитку футболу в регіонах, адже тепер вони матимуть справу не з ФФУ, а лише з автономною самодостатньою місцевою федерацією.

Звісно питань до нового керівництва ФФУ вже багато і чому воно зволікає з їх вирішенням – незрозуміло. Проте першочергові і нагальні проблеми та можливі варіанти їх вирішення ми обговорили. Лишається лише сподіватись на те, що керівники ФФУ є професіоналами та, прочитавши цей текст, спалахнуть натхненням і візьмуться до плідної роботи.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: