Розширення Екстра-ліги: плюси і мінуси

01 вересня 08:48
Переглядів: 175
енергія спортлідер

Як відомо, в цьому сезоні Екстра-ліга буде розширена до десяти команд (якщо не відбудеться нічого екстраординарного і ніхто не зніметься перед стартом чемпіонату). Начебто це - хороша новина. Все-таки, краще вже нехай буде десять команд, ніж сім, як було в останніх сезонах. Однак, хотілося б подивитися на факт розширення елітного дивізіону українського футзалу з різних сторін, оскільки в моментальному розширенні ліги з семи до десяти учасників має як позитивні, так і негативні сторони.

З поганого

Розширення - це, звичайно ж, добре. Але є й негативні моменти. Давайте не будемо забувати, що в міжсезоння Екстра-ліга вже залишилася без одного свого учасника - "Єнакієвця". З яких причин - ми пам'ятаємо. А трохи пізніше припинив існувати донецький «Буран-Ресурс», який став переможцем Першої ліги і міг би цілком реально поповнити склад учасників Екстра-ліги. Тобто, якби залишився «Єнакієвець» і додався «Буран-Ресурс», то вже було б вісім колективів. Але замість цього вийшло так, що за фактом залишалося шість команд-учасниць Екстра-ліги. Крім того, коли вже почала прояснюватися картина по учасникам нового сезону і стала миготіти цифра «десять», то ще до останнього чекали, що, можливо, повернеться в Екстра-лігу харківський «Моноліт», який став у минулому сезоні віце-чемпіоном Першої ліги. Таким чином, цей колектив із Слобожанщини міг би стати вже одинадцятим учасником Екстра-ліги. Але «Моноліт» своєї участі не підтвердив, та й взагалі велика ймовірність того, що колектив з Харкова не гратиме в цьому сезоні навіть у Першій лізі. Хоча до старту змагань у другому за рангом дивізіоні українського футзалу ще є час, і, можливо, «Моноліт» все-таки заграє там, якщо всі проблеми будуть вирішені.

З трійки призерів Першої ліги тільки «Лукас» зміг підвищитися в класі. А от що стосується інших учасників... Ось, наприклад, криворізький «Приват». Так само як і «Лукас», ця команда в минулому році була дебютантом Першої ліги. Але турнірна доля цих команд склалася по-різному. Якщо «Лукас» дійшов до «Фіналу чотирьох» і став володарем «бронзи», то «Приват» виступив з рук геть погано. Автор цих рядків був на матчі проти «Києва-НПУ», в якому кияни показали криворіжцям, що їм ще багато чому треба навчитися, щоб вийти хоча б на рівень твердого середняка Першої ліги. Та й представники «Привату» заявляли тоді, що для них першочергове завдання - це набратися досвіду в Першій лізі, а потім вже зміцнюватися і робити дійсно боєздатну команду. За підсумками першого етапу «Приват» не зміг пробитися в «Топ-8», тому змушений був закінчити свої виступи в дебютному сезоні. Однак, зараз «Приват» вже готується виступати в Екстра-лізі, для чого був запрошений в якості головного тренера Олександр Юзик. А це означає, що у «Привата» з'явилися амбіції. Хоча, як на мене, криворіжцям, при всій до них повазі, для початку варто було б підтвердити свої амбіції в Першій лізі. А вже потім, якщо б «Привату» пощастило, постукати в двері Екстра-ліги.

Те ж, в принципі, стосується і колективу з Покровського. Звичайно, ми пам'ятаємо, що свого часу «Титан-Зоря» вже намагалася стартувати в Екстра-лізі (і це був, до речі, перший сезон ЕЛ, якщо хто забув). Але проблеми з фінансами поставили перед покровчанамі шлагбаум на шляху до еліти українського футзалу. Хоча не було сумнівів у тому, що ця команда могла б стати одним із сюрпризів Екстра-ліги. Зараз у «Титана-Зорі» друга спроба стартувати в Екстра-лізі. Чи буде вона успішною? Думається, про це ми дізнаємося вже ближче до початку сезону.

Якщо ж говорити про СумДУ - команді, яка в свій час вже виступала в еліті - то тут, мабуть, поки навряд чи можна сказати, наскільки ця команда готова до Екстра-лізі. СумДУ - типовий середняк Першої ліги впродовж останніх сезонів. У минулому чемпіонаті команда дійшла до «Топ-8», але в «Фінал чотирьох» вийти не змогла, оскільки «Буран-Ресурс» і «Моноліт» були посильніше. Можливо, якби в цьому сезоні СумДУ вирішив виступати знову в Першій лізі, то у цієї команди були б непогані шанси на «Фінал чотирьох». Однак, сумчани вирішили, що вони вже награлися в Першій лізі, і їм пора рухатися далі.

Ні, ви не подумайте, що автор цих рядків хоче сказати щось погане на адресу дебютантів Екстра-ліги. Але питання в іншому: чому вибір ліг саме на ці команди? Чому не на «Одесу», яка була учасницею київського «Фіналу чотирьох»? І де гарантія, що без тих же «Титана» і СумДУ Перша ліга не втратить у своїй видовищності? Так, у Першій лізі залишилися такі міцні команди, як «Епіцентр-К3», МФК «Одеса», але дуже вже не хотілося б, щоб після такого грандіозного розширення Перша ліга втратила свою привабливість. І, у зв'язку з цим, хочеться дочекатися початку сезону в другому за рангом дивізіоні українського футзалу, щоб відразу ж зрозуміти - наскільки видовищною (або навпаки - не видовищною) буде новий сезон у Першій лізі без цих команд, які пішли на підвищення. Так, ніхто не проти того, що Екстра-лігу треба розширювати. Ніхто не проти, щоб географія Екстра-ліги розширювалася. Але в той же час треба розуміти, що в «тилу» залишилися добротні команди, на які можна із задоволенням подивитися, і які зможуть показувати гру, гідну підвищення в класі.

З хорошого

Перш за все - приємно, що Екстра-ліга буде в Кременчуці, Покровському, Сумах та Кривому Розі. Особливо пощастить уболівальникам Сум, оскільки вони зможуть дивитися не тільки на ігри СумДУ, а й «ЛТК», яка, як відомо, буде приймати своїх суперників саме в Сумах. Та й взагалі розширення - це, звичайно, добре. Можна сміливо сказати, що бажання нового керівництва Асоціації футзалу України потихеньку починають втілюватися. Крім того, не можна не згадати про ще один важливий момент, який варто занести в плюси розширення Екстра-ліги. Як відомо, є норма УЄФА, згідно з якою в чемпіонаті країни повинно брати участь не менше восьми команд. У нас же, як ми пам'ятаємо, кілька сезонів було сім колективів в Екстра-лізі. Тепер десять. Тобто, в норму вписуємося цілком. І це - дуже важливий пункт. Якщо по закінченні сезону вдасться зберегти нинішнє число потенційних учасників (поки сезон не стартував, будемо говорити так), то можна буде говорити про те, що АФУ йде в потрібному напрямку. Якщо ж ні ... Поки не говоритимемо про негативний - про це вже висловилися. Краще виділимо ще один важливий момент - у зв'язку з розширенням Екстра-ліги у нас утворюється повноцінна вісімка команд, які гратимуть в плей-офф. Тобто, боротися за право зіграти в постсезонке будуть вже вдвічі більше колективів, ніж це було раніше. І це - теж добре. Це і інтерес до поєдинків, і підвищення рівня ігор в самій Екстра-лізі. А при відповідному підході в плані організації трансляцій з того ж, наприклад, Кременчука Екстра-ліга теж тільки виграє. І цей фактор теж треба враховувати. Адже якщо ці чотири клуби вирішили піти на підвищення в класі, то вони повинні відповідати рівню Екстра-ліги. І в плані трансляцій - теж. А вже як буде насправді - подивимося. Але все-таки хочеться вірити, що все це не дарма і що в це буде дійсно першим реальним кроком до того, щоб з часом збільшити число команд Екстра-ліги до шістнадцяти - саме таку цифру свого часу озвучив президент Екстра-ліги Степан Мельничук. Дійсно, а чим ми гірші Білорусі?

Післямова. Підводячи підсумки, ми поцікавилися думкою віце-президента Асоціації футзалу України Вадима Каганова відносно розширення Екстра-ліги. Вислухавши всі точки зору - як позитивні, так і негативні, Вадим Феліксович сказав наступне: «Ми не робили вибір на якихось командах. Була пропозиція майже всім командам Першої ліги, в тому числі і «Одесі». Але одесити відмовилися, мабуть, через фінансові причин. На жаль, рятуючи Екстра-лігу, ми змушені чимось жертвувати. В даному випадку ми жертвуємо Першої лігою».

До старту чемпіонату України залишилося зовсім небагато часу. Перший тур стартує вже 6-го вересня. До того часу ми, напевно, вже дізнаємося відповіді на багато питань. І залишається тільки сподіватися на те, що жодна з команд не зніметься зі змагань по ходу сезону (а такі випадки вже були). Тоді напевно буде час знову поговорити про мінуси такого різкого і глобального розширення. Дай Бог, щоб це не сталося. Грядущий сезон буде багато в чому експериментальним. І якщо експеримент вдасться, тоді й поговоримо про подальші можливі зміни вектора розвитку українського футзалу. Поки ж подивимося, що буде ...

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: