Шах і... мат?

19 лютого 00:20
Переглядів: 583
Default Image

Довкола обласного шахово-шашкового клубу минулого тижня спалахнув скандал. Діти прийшли на заняття згідно з розкладом і наштовхнулися на зачинені двері з новою колодкою. Батьки побоюються, що чиновники від спорту заповзялися виселити клуб, аби звільнити привабливе приміщення у центрі івано-франківська.

Минулої середи, після того, як в обласному шахово-шашковому клубі поміняли замки, в приміщенні клубу на вулиці Вагилевича, 3 відбулося імпровізоване громадське обговорення ситуації. Стурбовані батьки зустріли журналістів із плакатами «Карабін, не забирай у дітей клуб!» Начальник Головного управління спорту ОДА Мирослав Карабін та його заступник Василь Вірастюк прийшли на обговорення, прихопивши з собою чиновницьку підмогу в особі начальника управління комунального майна облради Марію Борушок та начальника юридичного відділу облради Андрія Пітеляка. Що не поділили між собою управління спорту та шахово-шашковий клуб, який працює в цьому приміщенні з 1986 року?

«На мене постійно тиснуть і хочуть звідси вигнати. Сьогодні мені сказали, щоб я йшов в інший клуб, бо тут мені не місце», - розповів ГК заслужений тренер України, викладач івано-франківської ДЮСШ №3 Ігор Кобилянський. Під його опікою у клубі займаються шахами майже 20 дітей. Щоб не пустити дітей на заняття і закрити клуб, мають бути якісь підстави, про які мали би повідомити директора клубу, батьків і тренера, міркує Ігор Кобилянський: «Це має бути серйозна мотивація, а не дзвінки по телефону і погрози від Вірастюка».

Про причини заміни замків і зриву занять взявся розповідати громаді Мирослав Карабін. Він говорив довго й емоційно, почергово звинувачуючи директора клубу Івана Кузенка та тренера у численних порушеннях. Найбільша провина директора ОШШК полягала в тому, що клуб як громадська організація, за словами Марії Борушок, «до сих пір використовує це приміщення без підстав».

Мирослав Карабін особливо акцентував на тому, що директор клубу Кузенко не бажає підписувати договір оренди з управлінням спорту ОДА і вперто не з'являється в управління. «Скажіть пану Кузенку, нехай прийде... У нас є типові угоди, які ми підписуємо з усіма федераціями спорту. Нехай прийде до нас, а то він ходить в обласну раду, до депутатів, в адміністрацію, а туди, де треба підписати угоду, він не ходить». Натомість Кузенко запевняє, що неодноразово ходив в управління держмайна і в управління спорту. «В Карабіна я був не один раз. Вони з Вірастюком сказали, що зроблять двосторонню угоду, і на цьому все скінчилося. Зробити угоду мені пообіцяв заступник начальника управління держмайна Остап Дзеса та Олександр Сич, але віз і досі там».

Далі Карабін нагадав про несплату боргів за комунпослуги, які управління спорту намагається змусити клуб повернути згідно з рішенням суду. На сьогодні клуб заборгував за комуналку більше 8 тисяч гривень. Втім, платити комунпослуги, як виявилося, мало саме ж управління, на балансі якого перебуває клуб. Присутній на обговоренні екс-губернатор, депутат облради Микола Палійчук особисто пообіцяв вирішити питання погашення боргу. Микола Васильович тиждень тому віддав своїх дітей на заняття у шаховий клуб і, як і інші батьки, був обурений тим, що його дітей не пустили на навчання. «Я бачу в цьому систему. З березня 2010 року управління спорту, як балансоутримувач, зупинило фінансування. Щороку управління давало клубу 70-80 тисяч на комунальні платежі і зарплату для п'ятьох чоловік, в тому числі трьом тренерам. В 2010 році їм дали 25 тисяч і на цьому зупинили фінансування. Звичайно, шахово-шашковий клуб в таких умовах не виживе».

Іван Кузенко переконаний, що саме цього і домагаються чиновники - щоб клуб виселився сам через неможливість сплатити борги. Навіть якщо клуб все-таки укладе договір про оренду, управління мало намір змусити його платити комунпослуги самостійно і рано чи пізно визнати свою неплатоспроможність. Але чиновники не знали, чиї діти займаються шахами в цьому клубі. «Як депутат обласної ради я готовий підтримати виділення коштів на утримання клубу», - каже Палійчук.

Як скалка в оці керівникам управління спорту - тренер клубу Ігор Кобилянський. В присутності батьків Карабін наполягав, що як тренер міської ДЮСШ Кобилянський не має права тут викладати. Нашому кореспонденту чиновник брехав: «Я не маю ніяких претензій, щоб тут займалися діти Кузенка чи Кобилянського. Клуб ніхто виселяти не буде, ми просто хочемо навести тут порядок». А на ділі тренеру після обговорення знову погрожували. Цього разу звільненням з ДЮСШ, якщо він не покине роботу у клубі.

Не секрет, що батьки віддають дітей у цей клуб зокрема через талановитого тренера. «Кобилянський має дар. Не кожен зможе так терпеливо і дбайливо донести знання до дитини», - переконаний Кузенко. Його слова підтверджують поетеса Галина Петросаняк, відомий у місті бізнесмен Сергій Васковець, адвокат Ігор Милетчук та інші. "Коли ми приїжджаємо на змагання, батьки з інших областей просять у нас дозволу, щоб Кобилянський позаймався з їхніми дітьми, кажуть, що у нас «золотий тренер», - ділиться мама триразової чемпіонки України з шахів Олена Остяк. Чиновники добре розуміють, що піде тренер - підуть і діти. Микола Палійчук запевнив, що якщо тренера звільнять з ДЮСШ, зарплату платитиме очолювана екс-губернатором громадська організація "Спільна праця".

Карабін так і не зміг назвати якої-небудь вагомої причини для виселення клубу. Про справжні наміри чиновника можна здогадатися з недавнього наказу Головного управління спорту. У документі йдеться, що ОШШК повинен був до 10 грудня звільнити приміщення начебто для проведення підготовчих ремонтних робіт, а управління має вивчити питання щодо можливості облаштування підвальних приміщень і використання внутрішнього двору для реконструкції та добудови центру інтелектуальних видів спорту. Як свідчить практика, саме з ремонтів і покращень починаються стандартні схеми захоплення у приватну власність комунальних приміщень.

За однією з версій, приміщення в центрі міста загальною площею майже 200 квадратних метрів чиновникам з управління спорту допомагає захопити керівник обласної федерації шашок Костянтин Балтажи. Він переїхав сюди із Запоріжжя, де, за інформацією "ГК", успішно зумів захопити і продати приміщення шахового клубу. Якщо Карабін відверто брехав у присутності батьків та журналістів про те, що і клуб, і діти залишаться у цьому приміщенні, то, на відміну від свого боса, екс-начальник управління Василь Вірастюк переважно мовчав, але зберіг здатність червоніти.

Втім, виселяти шахово-шашковий клуб чиновники взялися передчасно. «Я запитав Карабіна і Вірастюка, чи вони мають проект, гроші на будівництво, угоду на проведення робіт», - розповідає Палійчук. - Відповіли, що не мають. Тоді чому виселяють дітей? Розробіть кошторис. Проведіть тендер, укладіть угоду, і тоді будемо говорити про альтернативне приміщення». Микола Палійчук пообіцяв відстоювати питання клубу на наступній сесії обласної ради.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: