Шахова королева захищатиметься у Львові

31 травня 13:30
Переглядів: 200
Марія Музичук

Марія Музичук може підтвердити статус найсильнішої шахістки світу у місті Лева

У Львові може відбутися безпрецедентна спортивна подія — Марія Музичук захищатиме титул чемпіонки світу з шахів. Бюджет цього заходу — близько 400 тисяч євро. За словами чиновників, гроші — не проблема.

Титул чемпіонки світу Марія Музичук здобула майже два місяці тому в російському місті Сочі. І відразу новоспечену чемпіонку зобов’язали провести захист титулу із переможницею Гран-прі ФІДЕ китаянкою Хоу Іфань. Передбачають, що зустріч відбудеться наприкінці 2015 року або на початку 2016-го. Китаянка не брала участі в чемпіонаті світу в Сочі, бо вирішила в цей же час зіграти на турнірі на Гаваях, але зберегла за собою право повернути титул у наступному матчі.

Китайці відразу ж запропонували цей матч провести у них. Українська сторона категорично проти. За словами наставника збірної України Олександра Сулипи, два роки тому харків’янка Анна Ушеніна, через фінансову спокусу погодилася грати в Китаї і в підсумку втратила титул. Мовляв, у крайньому разі потрібно спробувати перенести гру в нейтральну країну.

Сама Марія Музичук, як і її наставники та батьки, сподівається, що захист титулу вдасться провести у Львові. Тим паче, що президент України Петро Порошенко на початку квітня під час вшанування новоспеченої чемпіонки пообіцяв посприяти цьому. Зрештою, президент Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) Кірсан Ілюмжинов уже висловився за проведення матчу за шахову корону між Марією Музичук і Хоу Іфань в Києві або Львові. Однак, щоб ФІДЕ ухвалило рішення на користь України, потрібно подати свою заявку. Китайці це вже зробили, а українці наразі тільки готуються.

У Львові за справу взялися громадські активісти. Вони почали шукати приміщення для проведення матчу за світову корону, ведуть переговори з власниками готелів та ресторанів про допомогу в цьому заході. Але без участі держави на успіх годі розраховувати. Тому активісти дуже сподіваються, що Петро Порошенко дотримає слова й надасть активну підтримку в організації цього гучного заходу.

Матч за шахову корону триватиме близько двох тижнів. Потрібно прийняти 35 гостей. Загалом, бюджет становитиме орієнтовно 400 тисяч євро.

Розмова з Юрієм Майбородою, начальником управління спорту та фізичної культури Львівської облдержадміністрації

— На мою думку, знайти кошти — не велика проблема, — каже Юрій Анатолійович. — Головне — політичне бажання виконати задеклароване всіма прагнення провести матч у Львові. Потрібно знайти координатора, яким може стати Федерація шахів, Міністерство спорту, влада на обласному чи міському рівні. Тоді можна шукати кошти. Координатор візьме на себе відповідальність за організацію і проведення матчу за світову шахову корону. Як на мене, найпростіше роль координатора довірити Федерації шахів України. Це їхня вотчина, їхнє покликання опікуватися цим видом спорту. Ну а міністерство також долучиться до справи, надасть кошти, організаційну підтримку. Загалом потрібно 300-400 тисяч євро. Звісно, треба розписати детальний кошторис. А лише після цього спілкуватися із рестораторами, власниками готелів про допомогу. Думаю, будуть охочі допомогти, й не потрібно буде тратитися на харчування, проживання гостей.

Із обласного бюджету кошти ми не можемо виділити на проведення матчу за титул чемпіона світу з шахів, це суперечитиме бюджетному кодексу, оскільки можемо виділяти гроші тільки на змагання обласного рівня чи участь представників Львівщини у всеукраїнських змаганнях, а не на проведення міжнародних турнірів. Зрештою, таких вільних коштів у нашому бюджеті й не має. Тобто кошти потрібно залучати. Але це не є, як на мене, великою проблемою. Але першу скрипку у цій справі повинен відіграти хтось на рівні держави, хтось повинен координувати процес.

— Шахові ігри такого рівня проводили у Львові?

— Ні, не проводили. Якщо не помиляюся, то таких ігор не було навіть в Україні.  

— Китай може виділити більше коштів на таку гру й створити кращі умови для її проведення?

— Безперечно… Я раніше думав, що в нас не буде реальних шансів прийняти цей матч. Тобто, ми спробуємо, але нічого з цього не вийде. Тому був дуже здивований, коли президент ФІДЕ Кірсан Ілюмжінов написав листа Петрові Порошенку, в якому запропонував провести захист титулу Марії Музичук в Україні. І при цьому згадав Львів. Крім того, Китай має великий мінус, порівняно з нами, — попередній матч за титул чемпіонки світу проводили в цій країні. А двічі поспіль проводити такий захід в одній країні не можна, має бути черговість. Однак, звісно, в них значно більше можливостей провести цю гру.

— У футболі на великі міжнародні матчі приїздить армія уболівальників, в шахах же неможливо розраховувати на приїзд великої кількості фанів…

— Погоджуюся, але є інший бік медалі. Шахи завжди мали політичну вагу. Пригадайте, як це було за Радянського Союзу, коли проводили ігри проти суперників із Сполучених Штатів. Крім того, приїде багато журналістів, вони покажуть наше місто всьому світу. Позитиву буде однозначно більше, ніж затрат. Тому варто поборотися за цю подію.

— Палац залізничників найбільше підходить для цього заходу?

— Мені складно говорити про специфіку вимог до місця проведення великих шахових матчів. Було б доречно, щоб ця гра відбулася у якомусь музейному приміщенні, яке підкреслювало б унікальність Львова. Але, як виявилося, шахісти уникають розкоші, архітектурного блиску, щоб на це не відволікатися. Батьки Марії Музичук довго шукали приміщення і врешті зупинилися на Палаці культури залізничників.

— Коли ситуація матиме продовження, коли буде більше конкретики?

— Зараз планую побувати у міністерстві, можливо, там дістану більше інформації. Затягувати не можна. Матч повинен відбутися наприкінці цього року чи на початку наступного. Марія Музичук уже розпочала підготовку до цього протистояння. До речі, на підготовку їй потрібно близько ста тисяч доларів.

— Чому в такому виді спорту, як шахи, так дорого обходиться підготовка?

— Це ще всі витрати розписано в економному режимі. Для підготовки Марії потрібно тренувальні матчі з топовими суперниками. Їй потрібно матчі з чотирма шахістами по шість партій з кожним. Кожна партія, якщо не помиляюся, коштує 5 тисяч доларів. Додайте ще переїзди, проживання. Марія Музичук планує вкластися у суму 97 тисяч доларів. До слова, за моєї ініціативи, яку підтримали у Львівській облраді, Марія Музичук за перемогу в чемпіонаті світу з шахів отримала з обласного бюджету 200 тисяч гривень. Ще по 50 тисяч гривень отримали Наталія та Олег Музичуки, які є тренерами шахістки. Безперечно, цього замало для покриття всіх витрат шахістки на підготовку. Але це те, що ми змогли виділити.

— Тобто, тільки на перший погляд шахи видаються недорогим видом спорту?

— До прикладу, чемпіонат світу з шахів, що відбувся у Сочі. Якщо спортсмен вибув на початковій стадії турніру, то він, відповідно, менше потратить на проживання, харчування. Турнір же може тривати 2-3 тижні. У кожного шахіста є тренер. І витрати тільки за проживання та харчування є доволі високими. Організатори цих коштів не компенсують. Додайте ще до цього витрати на підготовку. Марія Музичук готувалася і виступала на чемпіонаті світу за власний кошт.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: