Що буде з тернопільським професійним футболом!?

16 січня 08:04
Переглядів: 1255
нива тернопіль

Футбол в Україні ніколи не був прибутковою справою. За останні роки тільки донецький "Шахтар" може похвалитись зароблянням на грі мільйонів, хоча  витрати й становлять більше ніж прибутки, але з кожним роком різниця все менша. Також, львівські "Карпати" постійно говорять про самоокупність клубу і за словами Ігора Дедишина в лігоєвропівські роки їм майже це вдалось.

 Футбол для вболівальників!?  

Фактично, у нас футбол не є бізнесом і на ньому не всі можуть, а може й хочуть заробляти. А всі футбольні справи описується фразою - футбол для вболівальників.

В Україні вислів "футбол для вболівальників" ті ж вболівальники, а інколи і керівники клубів розуміють не правильно. Для більшості це означає, що має появитись меценат, який дає власні кошти на команду, постійно її підсилює і організовує БЕЗПЛАТНИЙ перегляд для любителів футболу. А чому він не повинен цього робити "футбол же для вболівальників". Немає значення що це чужі гроші, головне, щоб ми всі хочемо, як у Древньому Римі "Вина і видовищ"* - у наших реалія пива і такого-сякого футболу. Коли такий меценат відсутній, або відмовився від клубу, люди починають вимагати у держави фінансування клубу. Стандартні в цьому випадку фрази: "ми ж футбольний регіон", "наша команда виховала гравця збірної України", "нашим футболістам потрібна зарплата 2 тис. і премія 1 тис., харчування і гроші на проїзд і все". Але, якщо порахувати що в заявці 25 футболістів - то тільки на зарплату на рік потрібно 600 тис гривень. Валерій Крохан, директора зниклого хмельницького "Динамо" підтримує такі думки: "Щоб клуб вижив, треба назбирати близько 2 мільйонів гривень - це невеликі гроші. Та влада обернулася спиною до футболу. А я один на своїх плечах не можу тягнути всю команду. Я сам фінансував "Динамо" чотири роки, заліз у борги".

Держбюджет і так кожного року дефіцитний, зарплати, пенсії і стипендії платять із запізненням, а хтось хоче гроші на футбольну команду. А коли команда і починає грати - то на неї приходить кілька сот глядачів. Кому ж потрібен такий футбол?

В Європі вже давно говорять про фінансовий феєр-плей, який потихеньку доходить і до нас. Команда повинна сама на себе заробляти. А для цього в клубі повинні працювати професійні менеджери, які знатимуть як можна заробити ці гроші і як з користю їх потратити. У нас же навпаки - у більшості професійних командах Першої і Другої ліг працюють люди, які знають як взяти гроші від меценати чи з бюджету і потратити – частину на зарплати гравцям, харчування, проїзд, а інші… А які інші? Що дали ще якісь гроші?

Тому керівникам клубів потрібно відвикати від радянського методу управління командами. Футбол у світі вже давно став бізнесом, а у нас досі залишається забавкою. В Європі фраза "футбол для вболівальників" розуміється по іншому – команда показує футбол який цікавий фанатам, а ті в свою чергу заповнюють стадіон, що приносить дохід, купують атрибутику команди, що теж приносить дохід, дивляться трансляції матчів команди на ТБ, а це теж дохід. За ці гроші формується команда, яка показує цікавий для вболівальників футбол. І так по замкнутому колу.

Найважливішою статтею доходів для клубів повинно стави виховання і продаж власних вихованців. Але для цього повинна бути цілісна система : від дитячої команди до дорослої і подальший продаж. У нас все ховається за фразами: "Ми не мали наполеонівських планів створити у Хмельницькому "Барселону". Хотіли, аби хлопці прогресували і потрапляли в елітні команди." (Валерій Крохан). А що ж ви робили раніше? Що ви створили за чотири роки? І в нас більшість клубів живуть за таким же принципом – поки хтось дає гроші грають, як грають і тратять гроші, як виходить, а коли постає питання про припинення фінансування згадують про дітей з яких вони хочуть виховати великих футболістів. Сказати, що в нас у малих містах не появляються футболісти значить обманювати себе і навколишніх. Але вони появляються скоріше не завдяки, а в супереч. 

Правда влада інколи береться допомагати спорту не за рахунок обласного чи державного бюджету, а за рахунок "нагинання" бізнесу! Найкращим прикладом для Галичини є гандбольний клуб "Галичанка". Колишній голова ЛОДА Михайло Костюк натиснув на бізнесменів і ті дали такі-сякі кошти на команду, як тільки Костюка звільнили - припинилось і фінансування команди. Цей випадок як дзеркало відношення влади до спорту і футболу зокрема.

Політика і футбол 

Інша ситуація в Тернополі - тут дві футбольні команди, обидві активно підтримуються владою. А ФК «Тернопіль» - комунальне підприємство міської ради. Але чи є і чи буде користь від такої підтримки?

За останні роки серед українських олігархів появилась нова мода – мати футбольний клуб. А Прем’єр-лігу спокійно можна назвати чемпіонатом однієї партії.

 тернопіль

Так у 2011 році мар Тернополя Сергій Надал вирішив теж поводитися як олігарх і восени депутати Тернопільської міської ради прийняли рішення створити юридичну особу - комунальне підприємство «Футбольний клуб «Тернопіль», після чого клуб подав до ПФЛ України заявку на проходження процедури атестування, щоб отримати можливість взяти участь у другій лізі чемпіонату України. Від тоді фінансування клубу впало на плечі платників податків. Я не маю нічого проти ФК «Тернопіль» - це дуже хороший колектив із хорошим тренером, зараз один з лідерів Другої ліги, але чому замість фінансування корисних для населення міста програм гроші йдуть на команду? Якщо вже місто хоче розвивати спорт - то за ці гроші можна зробити куди більше для інших видів, які потребують куди меншого фінансування ніж футбол. А що буде після того як у місті поміняється влада? Якщо в нового очільника міста чи депутатів появляться інші думки щодо ФК, - то ми отримаємо ще один клуб який втратить професійний статус. Для того щоб такого не трапилось потрібно, щоб клуб почав сам на себе заробляти і приносити користь місту. Враховуючи, що на фанатах заробляти поки зарано, бо їх як таких немає більше кількох сотень, а транслювати Другу лігу будуть ще не скоро то єдиною статтею можливих доходів є продаж власних вихованців. Те що тернопільська молодь перспективна, демонструють результати клубу, а клуб має класного тренера який вміє відкривати молодих талантів. Проте, вміти продавати футболіста - це теж мистецтво. Для прикладу, недавно футболіст Василь Чорний потрапив у європейський трансферний рейтинг. На нього виставлена ціна близько 25 тисяч євро. А це приблизно квартальна зарплата і премія всіх футболістів клубу.  Наразі, не видно, щоб клуб активно працював на трансферному ринку і продавав своїх гравців, навпаки Василь Івегеш переконує футболістів залишитись у клубі. Цієї зими вже два гравці покинули Тернопіль (Б. Семенець і М. Плетенецький), але безкоштовно (можливо буде виплачена компенсація за виховання Б. Семенеця). І його можна зрозуміти. Ким він замінить гравця, що пішов. Купити в іншої команди практично не реально бо треба викладати гроші з міського бюджету, а він планується на рік і такої графи там точно немає. Приходиться брати молодих гравців з "Тернополя-2", або з чемпіонату області, які зростають як футболісти в Тернополі і їдуть безкоштовно далі.

 тернопіль

Тому для того, щоб після 2015 року (вибори мера і нового складу міськради) ФК «Тернопіль» не зник з карти професійних клубів України потрібно налагоджувати його роботу вже, адже тренер і гравці це не вся команда. Навіть Фергюсон із Мессі в команді нічого не зробить, якщо не буде належних умов для тренування і проведення матчів, не буде фінансування і т.д. В першу чергу потрібно вкладати гроші в дитячий футбол, щоб виховувалась зміна. Так це не дасть результату вже за два роки, але покаже для чого зберігати цей клуб. Налагодити продаж футболістів, що має стати основною статтею доходу. Не потрібно тримати гравця проти його волі, або тиснути на нього і переконувати залишитись. Відверто кажучи Богдан Семенець не вражав у першій половині чемпіонату, після того як йому не дали перейти в інший клуб.

Потрібно відділити футбол від політики, оскільки відносини між двома тернопільськими клубами вже давно покинули футбольну площину і перейшли у політичну. Валентин Хоптян представник влади і відповідної партії, Сергій Надал керівник м. Тернопіль і представник опозиційної парламентської партії. А після подій на Майдані міліція відкрила кримінальну справу проти ФК "Тернополя".

Хоча міські чиновника взагалі розповідають про неймовірні досягнення у фінансуванні спорту в Тернополі. А видатки на футбол, як для міського бюджету вражаючі: "У 2012 році капітальні видатки з міського бюджету були спрямовані на погашення дебіторської заборгованості з реконструкції стадіону та ремонт фасаду. Цього року виділено 810 тисяч гривень не ремонт приміщень, виділених ДЮСШ з футболу - на ФОК та басейн. Крім того, 150 тисяч гривень виділили на ремонт даху стадіону, який не ремонтувався ще з 2000 року, - пояснює чиновник міськради Микола Круть".

Правда перекидка всіх грошей в Україні відбувається через казначейство і у випадку загострення боротьби між політичними таборами ФК "Тернопіль" просто не отримуватиме кошти вчасно і гравці залишаться без фінансів, а для гравців Другої ліги відсутність зарплати перетворюється у велику проблему .  

 нива тернопіль 

Для тернопільської "Ниви" футбольний 2013 рік виявився чорно-білим. З одного боку вихід в Першу лігу і великі плани на майбутнє, з іншого відсутність фінансування і як наслідок гравці залишились без зарплати і премії. Останнім часом в ЗМІ появилася інформація про проблеми з фінансування клубу, відсторонення від справ керівників клубу та пошук нового спонсора. Наразі клуб є під опікою голови тернопільської облдержадміністрації, що й дозволило "Ниві" спершу залишитись на плаву, а потім пробитись в Першу лігу. Головним спонсором клубу є Дмитро Фірташ. І тут виникає питання навіщо йому вкладати гроші у збитковий клуб і не отримувати від нього ніяких дивідендів, навіть реклами. Фірташ відноситься до тих олігархів, які вкладають гроші у спорт але роблять це не тільки через велику любов до спорту, а задля певної вигоди. Якщо появляються економічні проблеми в Україні та світі, Фірташ в першу чергу перестає фінансувати спортивні проекти. Так було з "Буковиною", "Таврією" і БК "Київ". Зараз він вкладає великі гроші в ФК "Динамо" і є його головним спонсором. Це пов’язано з компанією по відновленню довіри до Банку "Надра" і вигідним вкладанням грошей в рекламу. Що ж тоді він отримує від "Ниви"? Відповідь дуже проста - лобіювання його бізнесових інтересів на Тернопільщині головою ТОДА Валентином Хоптяном. В Тернопільській області Фірташ розвиває свій напрямок агробізнесу Group DF представлений холдингом "DF Agro" і включає тепличний комплекс "DF Agro", розташований в селищі Синьків. Тому зацікавленість обох сторін зрозуміла але якщо поміняють голову ТОДА, Фірташ зможе домовитись з новим головою адміністрації, а от чи буде зацікавлений новий голова у фінансуванні "Ниви". Тому залежність від однієї особи, яка зіграла позитивну роль раніше, може стати катастрофою в майбутньому. Також "Ниві" непотрібно гнатись за результатами, краще пограти 5 років у Другій лізі, збудувати інфраструктуру та розвивати клуб, ніж виходити в Першу лігу і стикатись із фінансовими проблемами через збільшення видатків на гравців і утримування команди.

 нива

Говорити про самоокупність двох тернопільський клубів зарано, оскільки жодного прибутку ці команди не приносять. Для того, щоб зменшити залежність від політичної ситуації та одного великого спонсора потрібно реформувати систему управління і диверсифікувати статті доходів та навчитись заробляти на власних вихованцях.

*Для тих хто цікавиться історією, наголошую, що у Древньому Римі люди вимагали вина і видовищ, а не хліба і видовищ, як писала радянська історіографія і переписує українська. Хліб у римі роздавали безплатно всім, тому його було вдосталь, а ось вино давали тільки на гладіаторських боях.

P.S. Сайт "Галичина спортивна" не є прихильником тої чи іншої політичної партії, того чи іншого керівника. Ми вболіваємо за футбол і щиро бажаємо успіху обом тернопільським командам. 

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: