Що таке фінансовий "фейр-плей"?

16 березня 08:15
Переглядів: 224
Таблиця коефіцієнтів УЄФА

Що таке фінансовий «фейр-плей»? Як він працює? Чому УЄФА вірить, що таким чином зміцнить фінансову стабільність європейського футболу?

Питання та відповіді: пояснення до фінансового «фейр-плей»

1) Як пояснити суть фінансового «фейр-плей» одним реченням?
Фінансовий «фейр-плей» спрямований на покращення загальної фінансової стабільності європейського клубного футболу.

2) Коли виникла фінансова «фейр-плей»?

Фінансовий «фейр-плей» діє з 2011 року. Відтоді клуби, які отримують право на участь у турнірах УЄФА, повинні доводити, що не мають жодних прострочених фінансових зобов'язань на поточний сезон перед іншими клубами, своїми гравцями і соціальними/податковими службами. Іншими словами, вони повинні підтвердити, що у них сплачені всі рахунки.

З цього сезону (2013/14) клуби також повинні підтверджувати свою беззбитковість - тобто, що вони не витрачають більше, ніж заробляють. Крім того, УЄФА створив Инстанцию з фінансового контролю клубів (ІФКК), яка щороку перевіряє показники всіх клубів за останні два роки. З наступного сезону ІФКК вивчатиме дані за останні три роки.

Перші санкції щодо клубів, які не виконали вимог щодо беззбитковості, будуть застосовані після першої оцінки фінансових показників у квітні або травні 2014 року. Перші санкції, викликані порушенням правил фінансового «фейр-плей», набудуть чинності з сезону 2014/15.

3) Клубам більше не дозволяється мати борги?

Клубам дозволено витрачати на рік на п'ять мільйонів євро більше, ніж вони заробляють. Втім, певною мірою вони можуть витрачати навіть більше цього ліміту, якщо тільки всі витрати повністю покриваються вкладеннями/платежами власника (або власників) клубів чи інших сторін.

Поки існує наступні ліміти:
• 45 мільйонів в сезонах 2013/14 і 2014/15
• 30 мільйонів в сезону 2015/16, 2016/17 і 2017/18

У наступні роки ці ліміти будуть знижені. Конкретні величини будуть встановлені пізніше.

Для стимуляції інвестицій в стадіони, тренувальні бази та розвиток дитячо-юнацького футболу витрати в цих сферах не враховуються при підрахунках беззбитковості.

4) Чи буде невідповідність критеріям фінансового «фейр-плей» означатиме автоматичне виключення клубу? Які клуби наражаються на небезпеку?

УЄФА дотримується конфіденційності, тому до прийняття офіційних рішень інформація про конкретні клубах поширюватися не буде.

Якщо клуб не відповідає критеріям, рішення про санкції приймає Інстанція УЄФА з фінансового контролю клубів.

Порушення критеріїв не означає автоматичне виключення клубу, але санкції будуть застосовуватися до всіх. Залежно від різних факторів, у тому числі позитивної динаміки вирівнювання витрат і доходів, до порушників будуть застосовуватися конкретні дисциплінарні заходи. Нижче наведено список можливих санкцій:

a) попередження
b) догану
c) штраф
d) зняття очок
e) позбавлення призових в турнірах УЄФА
f  заборону на реєстрацію новачків в турнірах УЄФА
g) обмеження кількості гравців у заявці на турніри УЄФА, в тому числі обмеження загальних витрат на гравців у заявочному списку А
h) виключення з поточних та/або майбутніх турнірів
i) позбавлення завойованих трофеїв і нагород

5) Чи можуть власники інвестувати в клуб на свій розсуд або за допомогою спонсорських контрактів?

Якщо власник клубу робить інвестиції за допомогою спонсорської угоди зі своєю компанією, компетентні органи УЄФА проведуть перевірку і, якщо це необхідно, порівняють співвідношення витрат і доходів від даної угоди з ринковими цінами.

6) Хто видає ліцензії, що дозволяють клубам виступати в турнірах УЄФА?

Кожному клубу, який потрапив у Лігу чемпіонів УЄФА, або Лігу Європи УЄФА, потрібна ліцензія, видана національною асоціацією (або в деяких випадках - лігою). Такий порядок встановлено Правилами УЄФА з ліцензування клубів і фінансового «фейр-плей». Потім УЄФА перевіряє документи і показники всіх клубів, зареєстрованих у тому чи іншому турнірі УЄФА.

7) Деякі клуби мають величезні борги, інші не можуть розплатитися із заборгованістю. Чи можуть такі клуби, незважаючи на це, відповідати принципам фінансового «фейр-плей»?

Клуби повинні оплачувати рахунки і розплачуватися з боргами вчасно. Це означає, що клуби зобов'язані платити зарплати футболістам або відступні за трансфери згідно контрактам. Інакше відповідні інстанції УЄФА можуть накласти на них санкції.

8) Вже були випадки, коли клубу відмовляли в участі в турнірі УЄФА через недотримання принципів фінансового «фейр-плей»?

Система клубного ліцензування була введена в сезоні 2003/04. З того моменту 44 клубам, що одержали путівки в Лігу чемпіонів УЄФА, або Лігу Європи УЄФА згідно спортивним принципам, було відмовлено в участі в зв'язку з тим, що вони не відповідали критеріям ліцензування. Фінансовий «фейр-плей» був введений і доданий в якості критерію ліцензування в 2011 році. З того моменту декільком клубам було відмовлено в участі в турнірах УЄФА через те, що вони не заплатили своїм гравцям або ж іншим клубам за трансфери.

9) Чи  відповідає фінансовий «фейр-плей» європейському законодавству?

УЄФА веде безперервний діалог з Європейською комісією про фінансовий «фейр-плей» і відчуває з її боку постійну підтримку в цьому питанні. Президент УЄФА та комісар ЄС з питань конкуренції виступили зі спільною заявою, що підкреслює відповідність між правилами і цілями фінансового «фейр-плей» і політикою Єврокомісії в області державної підтримки

10) Чи не призведе фінансовий «фейр-плей» до того, що малі клуби будуть не в змозі змагатися з великими в плані фінансів?

Існують величезні відмінності між добробутом різних клубів і держав. Такий стан справ склався раніше і не залежить від фінансового «фейр-плей», мета якого не в тому, щоб усереднити всі клуби в розмірах і достатку, але стимулювати їх до планомірного розвитку для досягнення успіху замість постійного пошуку «швидких рішень». Футбольні клуби потребують умов, в яких мають більше впевненості у віддачі довгострокових інвестиційних проектів і в яких інвестиції в майбутнє дають більш плідні.

Система оцінки беззбитковості вибудувана так, що для клубів малих і середніх розмірів, та має менші обмежувальні умови, бо заохочує інвестиції в юнацький футбол та розвиток інфраструктури, а також встановлює обсяг допустимого дефіциту бюджету в абсолютних показниках (мільйонах євро), ніж у відносних (відсотках). З часом для все більшого числа клубів малих і середніх розмірів відкриється потенціал зростання.

11) Деякі гравці належать інвесторам і агентам, а не клубам, за які виступають. Як узгоджується ця ситуація з правилами фінансового «фейр-плей»?

Це називається володіння правами на футболістів третіми особами, і на даний момент воно ведеться відповідно до правил ФІФА. Проте фінансова «фейр-плей» УЄФА вимагає розкриття інформації про угоди щодо володіння правами на футболістів третіми особами. До того ж, будь-який дохід від подібних угод заморожується до моменту продажу футболіста.

УЄФА попросив ФІФА заборонити подібну практику в усьому світі. Якщо ФІФА не вживе необхідних для цього кроки, УЄФА буде готовий ввести власні правила для заборони на володіння правами на футболістів третіми особами принаймні в турнірах УЄФА.

Вас зацікавила новина? Поділіться будь-ласка з друзями в соціальних мережах: